in vitro

D-r Jordanco Ivanov
placenta-praevia

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Похуван карфиол од рерна

Потребно: 1 главица карфиол 3 јајца 1 лажичка мелен црвен пипер ½ лажичка сол 1 лажичка црн пипер 1 лажичка оригано 100гр лебни трошки Подготовка:...

ИСТРАЖУВАЊЕ ПОКАЖАЛО: Децата до 13 години се премлади за социјалните мрежи

Главниот американски лекар Вивек Мурти оцени дека децата помлади од 13 години се премлади за социјални мрежи бидејќи сè уште го „развиваат својот идентитет“. Мета,...

ВЕЧНА РОДИТЕЛСКА ДИЛЕМА: Дали строгите родители воспитуваат деца со всадени работни навики или тоа...

Развивањето на работните навики кај детето е еден од воспитните приоритети на секој родител. За да се постигне ова, се согласуваат експертите, важно е...

ГЕОГРАФСКИ ЈАЗИК КАЈ ДЕЦАТА: Не изгледа убаво и ги загрижува родителите – дали е...

Често можеме да слушнеме дека јазикот открива потенцијални здравствени состојби, од кои некои можат да бидат опасни, па затоа е неопходно навреме да се...

ЦРВЕНО ГРЛО – ПРИЧИНИ, СИМПТОМИ: Што секој родител треба да знае за ангина кај...

Болка во грло и зголемена телесна температура се први знаци на ангина. Поголемите деца се жалат дека грлото прво ги гребе, а потоа ги...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брзи пиварки

Потребно: 300мл пиво 600мл масло 2 кесички прашок за печиво 800-900гр брашно За сирупот: 600гр шеќер 300мл вода 2 кесички ванилин шеќер Уште и...

НИВНИОТ МОЗОК НАЈБРЗО РАСТЕ ВЕДНАШ ПО РАЃАЊЕТО: Што повеќе ги галите и бакнувате, побрзо...

Мозокот на новороденчето е вистинско чудо, а ние ви пренесуваме неколку факти за оваа “машинка“ кои ќе ве изненадат. Прво психомоторика и сетила Во првите денови...

МАЛИ РАНОБУДНИЦИ: Децата кои порано стануваат, ќе бидат поуспешни во животот

Вашето дете се буди пред сите останати во куќата, и тоа вам можеби не вие драго, особено ако сакате подолго да спиете за време...

(НЕ)ВОЗМОЖНА МИСИЈА: Како да го научите детето да јаде зеленчук и овошје?

И покрај добро познатите придобивки од редовното консумирање овошје и зеленчук, децата често ги одбиваат овие намирници, иако се преполни со витамини и минерали....

ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИ РОДИТЕЛОТ КОГА СОПСТВЕНОТО ДЕТЕ ЌЕ ГО УДРИ? Психолог открива како...

Речиси е невозможно да останеме целосно смирени кога детето ќе нè удри или повреди, објаснува психологот Лора Маркам. Во овој случај, родителите често реагираат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: ПАЛАЧИНКИ БЕЗ БРАШНО

Потребно: 4 јајца 150мл млеко 1 ½ кеса пудинг од ванила 20гр шеќер 2 лажици гриз 40гр крем сирење, како оној за чизкејк Подготовка: Сите...

СЕЛЕКТИВЕН МУТИЗАМ: Кога да се загрижите ако детето не зборува

Доколку вашето дете делува како премногу срамежливо (молчи, седи настрана и набљудува како останатите деца си играат) во градинка, училиште, парк или на некое...

ЗА РАЗВОЈОТ НА БЕБЕТО НЕ СЕ ПРЕСУДНИ ИГРАЧКИТЕ: Движењето во просторот поттикнува развој, затоа...

За да може детето да развие и да се стимулира развојот и стекнувањето нови вештини, не се потребни голем број на различни играчки. Тие...

Психолог од Харвард советува: Учењето на љубезност е најважно во воспитувањето на успешно дете

За родителите е најважно нивните деца да се здрави, среќни и успешни, но исто така се трудат и да ги подготват за реалниот свет...

ДАЛИ ВАШЕТО ДЕТЕ САКА ДА ТРЧА НАОКОЛУ: Предучилишните деца кои се физички активни имаат...

Децата кои повеќе трчаат наоколу имаат помала веројатност да завршат со кашлица и настинка. Студијата на 104 деца на возраст од четири до седум сугерира...
error: