ОГРЛИЦА

ОГРЛИЦА2

Најнови вести

Најсреќните деца учат една вештина од своите родители

Лесно им е на родителите да забележат кога нивните деца минуваат низ стресни моменти - нивното лице и глас често ги одразуваат внатрешните тензии....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашна сладолед торта со праски

Потребно: 180 мл сок од праска 20 двопека 250 гр сладолед од ванила 125 гр праски исечени на коцки 250 гр сладолед од...

ОД КОЈА ВОЗРАСТ ДЕЦАТА СЕ СЕЌАВААТ НА ДЕТСТВОТО: Помнат поинаку од возрасните, а еве...

Веројатно барем еднаш сте се запрашале од која возраст децата почнуваат да го помнат своето детство. Повеќето родители знаат дека убавите спомени од детството...

ЧЕТИРИ НАЈЧЕСТИ ЛОШИ НАВИКИ НА ДЕЦАТА И КАКО ДА ГИ ПРЕКИНЕТЕ: Цицањето палец, чепкањето...

Во текот на растењето лошите навики на малите деца стануваат проблематични и најдобро е да ги одвикнете од нив уште на рана возраст за...

ПЕДИЈАТРИТЕ ПОВТОРНО ГО ДЕТЕКТИРААТ РАХИТИСОТ: Растат случаите на „викторијанската болест“ која предизвикува деформитети на...

Претпоставувате дека болестите што владееле за време на Викторијанската ера се избришани од модерната медицина. Но, неколку од нив направија загрижувачки камбек во последниве...

БЛИЗНАЧКА БРЕМЕНОСТ: Шансите да родите еднојајчани близнаци се еднакви на 3:1000

Некои извори наведуваат 75% повеќе близначки бремености од 1980 година. Бројни се причините за појавата на повеќеплодна бременост денес, а некои од нив се...

Кога е време детето првпат да проба бобинки

Сезоната на бобинки е во полн ек, па многу мајки се прашуваат дали на своите бебиња да им дадат малини, капини, боровинки, рибизла... Ова...

Пет фрази кои децата не сакаат да ги слушнат кога се лути

Управувањето со емоциите понекогаш може да биде предизвик, особено кога се вклучени големи чувства како лутина. Освен за возрасните, ова важи и за децата....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Освежителен летен потаж од тиквички и грашок

Потребно: Парче путер Три млад кромиди - сечкани 3 тиквички - сечкани 200 гр грашок 900 мл топол бујон од зеленчук Грст нане 2...

РОДИТЕЛСКА НАВИКА КОЈА Е ЛОША ЗА МЕНТАЛНОТО ЗДРАВЈЕ НА ДЕЦАТА: Експертите предупредуваат на последиците – 

Често се зборува за “гаслајтинг“ во врските, но психолозите предупредуваат дека децата често се жртви на овој облик на психичко насилство во семејствата. “Гаслајтинг“ инаку е форма на емоционално злоставување во...

7 родителски грешки кои им нанесуваат најголема штета на децата

Секоја мала работа што ќе ја направи родител може да има влијание врз животот на детето. И колку и да се трудиме тоа влијание...

Почетни грешки што сите мајки ги направиле

Како што вели старата поговорка, на грешките се учи. Овие грешки наводно ги направиле и ги прават повеќето мајки, дали сте и вие една од нив?   Носеле свежо испрана и испеглана...

МУЗИКАТА ИМА МНОГУ ПРИДОБИВКИ ЗА НИВНИОТ РАЗВОЈ: Пејте им на бебињата уште од првиот...

Пеењето на бебињата од првиот ден има многу придобивки кои се клучни за нивниот развој. Овој едноставен чин може да има големо влијание врз...

3 ГРЕШКИ ШТО ГИ ПРАВАТ РОДИТЕЛИТЕ СО НАЈСТАРОТО ДЕТЕ: Можат да влијаат на неговото однесување...

Раѓањето на помладо дете, без разлика дали е второ, трето или четврто, ја менува динамиката на семејството и влијае на животот на сите членови....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посни лазањи со модар патлиџан и домат

Потребно: 4 модри патлиџани исечени на кругови со дебелина од 1 см 2 лажици маслиново масло 4 чешниња лук, ситно сечкани 1 лажичка суви...
error: