РЕЦЕПТ2

РЕЦЕПТ

Најнови вести

ПСИХОЛОЗИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Кога мајка ќе истепа дете, во неговата глава се случуваат ужаси

Михаил Лабковски е познат семеен психолог кој тврди дека децата никако не смеат да се казнуваат со тепање. Според него, нема пострашна работа од...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечен спанаќ на Џејми Оливер

Потребно: 500гр смрзнати брикети спанаќ 1 кромид 2 чешниња лук Малку мускатно оревче 1 лажиче оригано 3 лажици крем сирење И уште: 50гр овесни снегулки ...

Емоционалното понижување во детството е сигурен пат до ментални нарушувања во возрасниот период

Психичкото насилство е тешко да се препознае - како во истражувањата, така и во праксата. Затоа научниците од Медицинскиот факултет во Лајпциг спровеле детална...

БЕБЕТО ЦИЦА, НО ГО ОДБИВА ВАШЕТО МЛЕКО ОД ШИШЕ: Главен виновник е ензимот што...

Доењето е посебен период за мајката и бебето, особено откако ќе се воспостави ритамот и ќе се надминат оние почетни “проблеми“. Меѓутоа, што ако...

ВИСОК КРВЕН ПРИТИСОК КАЈ ДЕЦАТА: Што го предизвикува и дали може да предизвика сериозни...

„Генерално размислуваме за високиот крвен притисок (хипертензија) како за проблем што ги погодува само возрасните. Но, реалноста е дека може да се појави на...

КОЈ ЗЕЛЕНЧУК Е ПОЗДРАВ ЗГОТВЕН, А КОЈ СВЕЖ: Нутриционистите советуваат во која форма да...

Кога му нудите зеленчук на детето, најважно е да подготвите оброк со што повеќе витамини. Колку хранливи материи ќе внесе во организмот зависи од...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Германско ќофте

Потребно: 700гр мелено месо 1 брокула 2 лажици брашно 1 јајце 1 чешне лук Магодонос Подготовка: Брокулата разделете и исечете ја на помали цветови, па...

НЕДОСТАТОКОТ НА СОН КАЈ ДЕЦАТА ГО ЗГОЛЕМУВА РИЗИКОТ ОД ПОЈАВА НА ОВАА БОЛЕСТ: Го...

Не обрнувате внимание на тоа колку вашето дете спие или забележувате дека е постојано уморно, ова е причина повеќе да почнете да го следите...

СТУДИИ ОТКРИЛЕ ПОДАТОК КОЈ ЌЕ ГИ ИНТЕРЕСИРА МНОГУ РОДИТЕЛИ: Колку часа дневно трошите за...

Ако некогаш сте го смирувале расплачено бебе во 3 часот наутро или сте се искрале од собата каде што спие, а штом сте ја...

ПОКАЧЕНА ТЕМПЕРАТУРА: Во комбинација со овие симптоми е знак дека детето треба веднаш да...

Покачената температура кај детето не е секогаш знак за тревога, но доколку е придружена со други симптоми, можеби е знак за итна посета на...

Д-р Кристина Џонс: КАКО СТРЕПТОКОКАТА ОД ГРУПАТА А ГИ РАЗБОЛУВА ДЕЦАТА И КОЛКУ Е...

ПИШУВА: Д-р Кристина Џонс педијатар и виш медицински советник во PM Pediatric Care, најголемата мрежа за итна педијатриска нега во САД   Да се одржат здрави сите во семејството...

Интелектуалните потешкотии видливи кај околу едно од три деца со аутизам

Околу една третина од децата со нарушувања од аутистичен спектар (ASD) имаат интелектуални потешкотии (ID), укажуваат резултатите од студија во која учествувале 4.661 дете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен чипс од компири

Потребно: 4 компири со средна големина 3 лажици сол 900мл масло за пржење Подготовка: Измијте ги, излупете ги и исечете ги компирите на тенки парчиња....

НЕ МЕ САКААТ ВО НИВНОТО ДРУШТВО: Што да направите кога вашето дете нема пријатели?

Ако детето е задоволно и среќно, и родителите се. Но, ако забележите дека вашето малечко е претежно само на игралиштето, ако доаѓа дома од...

НЕ ГО ИГНОРИРАЈТЕ НИВНОТО ПЛАЧЕЊЕ: Студии објаснуваат што се случува со бебето ако го...

Бебињата многу плачат во првите неколку месеци. И колку и да ви било тешко да се справите со нивното плачење, важно е да одговорите...
error: