РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Вариво од пилешко месо со тиквичка и карфиол

Здрав оброк за бебиња кој многу едноставно се подготвува. Боранијата содржи витамин А и манган во изобилие, како и калциум и витамин К и Ц. Покрај исклучителната нутритивна вредност, пченката на оваа кашичка и два и благ вкус кој бебето ќе го обожува.

Потребно:

  • 50гр тиквичка
  • 30гр карфиол
  • 40гр компир
  • 50гр пилешко месо
  • Една лажица оризови снегулки
  • Една лажица маслиново масо или путер

Подготовка: Пилешкото месо ставете го да се вари во студена вода. Компирот исечкајте го на коцки, а карфиолот разделете го на мали цветови, па ставете ги да се варат во супата кога месото ќе биде на половина сварено. Последно додадете ја тиквичката, која претходно сте ја измиле, сте ги исчистиле семките и сте ја исечкале на коцки. Оставете да се вари без мешање, додека состојките не омекнат. На крајот додадете ги оризовите снегулки и маснотијата што сте ја одбрале.