дома Родителство страница 2

Родителство

КОГА ТАТО СТАНУВА ГЛУВ: Дали мажите навистина не го слушаат плачот на бебињата додека...

Многу исцрпени мајки се сомневаат дека нивните партнери се преправаат дека спијат додека бебето плаче среде ноќ. Сепак, истражувањата покажуваат дека мажите навистина спијат цврсто. Мажите не ги слушаат звуците што ги...

15 СОВЕТИ за родителите чии деца се будат во текот на ноќта

Не е изненадување што 48 проценти од децата помали од три години и понатаму ќе се будат во текот на ноќта, а со тој проблем доаѓа и хроничниот недостаток на сон...

Светот е во опасност од нова епидемија на сипаници

Ризикот од епидемија на мали сипаници (морбили) е висок откако повеќе од 22 милиони бебиња ја пропуштиле првата доза од вакцината за време на пандемијата на коронавирус, предупредија од Светската здравствена...

ХЕМОРОИДИ ВО БРЕМЕНОСТА: Во повеќето случаи не се опасни, не влијаат на здравјето на...

Хемороидите се отечени крвни садови во анусот и околу анусот или околу долниот дел на ректумот. Многу се непријатни бидејќи предизвикуваат чешање и болка, а се чести кај трудниците. Хемороидите во бременоста...

КАКО ДА ГИ ПРЕПОЗНАЕТЕ ЗНАЦИТЕ НА НЕВРБАЛНА КОМИНИКАЦИЈА И ДА МУ ПОМОГНЕТЕ: Детето ви...

Исами знаеме дека прашањето “Како си?“ е првото најчесто прашање што го поставуваме некому кого го познаваме. Секако и родителите на детето, без оглед дали оди во градинка или во училиште,...

ДАЛИ ПОВЕЌЕ САКАТЕ ПРАВИЛА ИЛИ РАЗГОВОР: Овие 6 работи покажуваат дали сте строг родител...

Колку пати сте се запрашале дали е подобро кон детето да бидете строг или не? Сигурно многу пати сте размислувале за ова, но и сте запрашале каков родител сте всушност. Дисциплината и...

Зошто децата имаат НЕ фаза и што родителите тогаш можат да направат?

Дали веќе сте се соочиле со “НЕ“ фазата на вашето дете? Зошто “НЕ“ фазата ги излудува родителите? На пример, тригодишниот Лука веќе никако не сака да носи маици со куси ракави,...

СПОРЕД ПЕДИЈАТРИТЕ: Ова е најважната храна за развој на детскиот мозок

Храната што вашето дете ја јаде во првите две години од животот (и хранливите состојки што ги прима во текот на гестацијата) имаат силен ефект на неговото здравје и развој. Според...

Треба ли да лежите со детето додека да заспие или не?

Успивањето на детето може да биде долготраен процес кој трае бесконечно. Сигурно сте пробале различни техники што ги советуваат мајките и експертите, но на некои деца единственото што им треба е...

ШТО АКО ДЕТЕТО Е МНОГУ ЧУВСТВИТЕЛНО И БУРНО РЕАГИРА: Пет начини да му помогнете...

Некои деца се поемотивни и почувствитени од другите. Тие често многу поекстремно реагираат на некои ситуации, па потребно е со нив да се има малку повеќе трпение. Често бурно реагираат на...

Најнови вести

70 проценти од пациентите инфицирани со омикрон немаат проблеми со дишењето

Стравувајќи од брзината со која се шири новата варијанта на коронавирус, надеж будат податоците од јужноафриканската престолнина Преторија, кои покажуваат дека 70 отсто од...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со моцарела и спанаќ

Потребно: 4 парчиња пилешки стек 400гр моцарела 300гр спанаќ 2 чешниња лук 200гр печурки 200мл павлака за готвење Подготовка: Секое парче пилешки стек засечете го...

КАКО ДА ГО ОБЛЕЧЕТЕ БЕБЕТО ВО ЗИМА, А ДА НЕ НАСТИНЕ: Ако користите автомобил,...

Како доаѓа зимата, а надвор станува се постудено, потребно е и децата доволно да се затоплат за да може да престојуваат надвор. Малите деца...

КАЈ ДЕЦАТА ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН ВАРИЈАНТАТА СЕ ЈАВУВА ЕДЕН НЕОБИЧЕН СИМПТОМ: Никогаш не би...

Родителите треба да бидат свесни за “необичен осип“ кој е поврзан со случаевите на новиот сој омикрон КОВИД кај децата, вели лекарот по општа...

М-р Марина Крстиќ: Перфекционизмот кај надарените во комбинација со емоционалниот интензитет, води многу надарени...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор и рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани   СОЦИО-ЕМОЦИОНАЛНИ ПРОБЛЕМИ КАЈ НАДАРЕНИТЕ И ТАЛЕНТИРАНИТЕ Социо-емоционалниот развој трае во текот на целиот живот...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР ПОСТОЈАНО СЕ ЖАЛИ НА ГЛАВОБОЛКА? Кога се работи само за дехидрираност, а...

Главоболките, за жал, се составен дел од животот поради чие појавување ретко се загрижуваме. Сепак, понекогаш може да предупредуваат и на сериозни проблеми. “Причините може...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашни бисквити во празнично руво

Потребно: 100 мл маслиново масло 200 гр пченкарно или брашно од елда Една банана Половина јаболка Подготовка:  Јаболката и бананата иситнете до форма на каша,...

КАКО ЈАПОНЦИТЕ ГИ УЧАТ ДЕЦАТА ЗДРАВО ДА СЕ ХРАНАТ: Тие откриваат 5 совети и...

Веројатно сте слушнале дека децата во Јапонија се многу добри и воспитани. Начините на воспитување и учење на детето на вистински вредности и убаво...

ШЕСТ КЛУЧНИ СОВЕТИ: Како можете да ја избегнете болеста КОВИД-19?

Новата варијанта на вирусот – омикрон, претставува закана, па и понатаму е важно да се преземат сите можни мерки за да се заштитиме. Еве...

Омикрон може да го скрати интервалот помеѓу инфекцијата и заразноста, тврдат британските научници

Јужноафриканската лекарка која прва се посомнева во новиот сој на коронавирус, д-р Анџелик Коци, тврди дека симптомите на омикрон се благи и дека не...

Новата варијанта закана и за децата: Симптоми на омикрон на кои родителите треба да...

Додека научниците собираат повеќе податоци за суперсојот на коронавирус, еден загрижувачки знак е дека омикрон би можел да ги заразува децата со поголема стапка...

Како изгледа првиот час од животот на бебето?

Шведски научници внимателно следеле 28 бебиња за да воочат низ какви се промени минуваат на самиот почеток од животот. Ова истражување објавено во списанието...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кремаста супа од карфиол

Потребно: 1кг карфиол 60мл маслиново масло 60гр путер 1 гранче мајчина дишица 100гр кромид 4 чешниња лук 500мл павлака 500мл вода Сол Бел бибер...

5 тајни на децата кои никогаш не се болни

Познавате ли и вие некое дете, на пријатели, роднини или на соседи кое никогаш не е болно? Знаат ли неговите родители нешто што вие...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Блага до умерена форма на КОВИД-19 се чини дека не влијае на мозокот...

Научниците предводени од Софија Стоеклејн од Универзитетот Лудвиг Максимилијан во Минхен користеле магнетна резонанца за да проучат 33 бремени жени со блага или умерена...
error: