дома Родителство страница 3

Родителство

АКО ТИ СЕ ПЛАЧЕ, ЌЕ ТИ ДАДАМ ПРИЧИНА ЗА ТОА: Овие 10 реченици сите...

Плачењето е начин на кој детето ги искажува своите емоции. За солзи секогаш постои некоја причина. Тоа не е во состојба со зборови да опише како се чувствува, па не треба...

Кога вашето дете е спремно да оди само до локалната продавница?

Со текот на времето, вашите деца сè повеќе ќе почнат да ја потврдуваат својата независност. Еден од клучните начини на кои ќе го направат тоа е што ќе почнат да бараат...

Што родителите често прават и така ги оддалечуваат децата од себе?

Понекогаш дури и едноставното прашање од типот: “Како го помина денот?“, може да го оддалечи детето од родителот, ако не е добар тајмингот за тоа. Кога се преоптоварени, дајте им момент...

ЖИТАРИЦИ ИЛИ ОВОШЈЕ: Што прво да се воведе во менито на бебето

Во принцип, што прво ќе воведете на менито на бебето, комплетно е на вас. Со оглед дека бројот на намриници кои се препорачани за воведување во раната возраст е ограничен, мали...

ПОСТНАТАЛЕН ПЕРИОД: Што се е нормално по породувањето

Новите мајки вообичаено мислат дека породувањето е крај на нивната “втора“ состојба. Вистината е малку поинаква: во првите денови по породувањето и првите неколку недели од животот на бебето ќе се...

Овие 9 работи ги имате во домот, а немате поим дека можеби го трујат...

Раѓањето на детето е возбудливо време, но потребна е голема подготовка за да го заштитите секој агол од домот и да го направите безбедно место за вашето дете. Домот може да...

Анџелина Џоли искрено за мајчинството: Не сум совршен родител

Холивудската актерка Анџелина Џоли се отвори за својот семеен живот, зборувајќи искрено за родителството и нејзините шест деца во интервју за „Пипл“. Признава дека, како и многу мајки, знае да биде...

Детето ве фатило во сексуален однос: Како да реагирате во зависност од возраста

Ги користите ли можностите додека детето спие, гледани цртани филмови, игра или учи во неговата соба? Но, што ако се разбуди, му стане здодевно или треба нешто итно да ве праша? Дознајте...

ВО НЕДЕЛА ПОЧНУВА ЗИМСКОТО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО: Како да го преживеете враќањето на часовникот...

За неколку дена, поточно 31.10.2021 година во 3 часот наутро завршува летното сметање на времето. Часовникот се враќа наназад, а луѓето со нетрпение ја очекуваат таа ноќ - тоа е уште...

ВАКА МОЕТО БЕБЕ ЈА ПРЕСПИВА ЦЕЛА НОЌ: Мајка открива која е нејзината тајна –...

“А, како твоето дете спие?“, прашање кое повеќето мајки го добиваат по породувањето. Секое дете создава некој свој ритам, а сите родители чувствуваат големо олеснување кога дете ќе спои часови и...

Најнови вести

НИКОЈ НЕ ЈА ПОСАКУВА СРЕДБАТА СО КОВИД-19: Експертите советуваат како да ја избегнете заразата...

Новата варијанта на вирусот – омикрон претставува закана, па и понатаму е важно да ги преземете сите можни мерки за да се заштитите од...

70 проценти од пациентите инфицирани со омикрон немаат проблеми со дишењето

Стравувајќи од брзината со која се шири новата варијанта на коронавирус, надеж будат податоците од јужноафриканската престолнина Преторија, кои покажуваат дека 70 отсто од...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со моцарела и спанаќ

Потребно: 4 парчиња пилешки стек 400гр моцарела 300гр спанаќ 2 чешниња лук 200гр печурки 200мл павлака за готвење Подготовка: Секое парче пилешки стек засечете го...

КАКО ДА ГО ОБЛЕЧЕТЕ БЕБЕТО ВО ЗИМА, А ДА НЕ НАСТИНЕ: Ако користите автомобил,...

Како доаѓа зимата, а надвор станува се постудено, потребно е и децата доволно да се затоплат за да може да престојуваат надвор. Малите деца...

КАЈ ДЕЦАТА ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН ВАРИЈАНТАТА СЕ ЈАВУВА ЕДЕН НЕОБИЧЕН СИМПТОМ: Никогаш не би...

Родителите треба да бидат свесни за “необичен осип“ кој е поврзан со случаевите на новиот сој омикрон КОВИД кај децата, вели лекарот по општа...

М-р Марина Крстиќ: Перфекционизмот кај надарените во комбинација со емоционалниот интензитет, води многу надарени...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор и рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани   СОЦИО-ЕМОЦИОНАЛНИ ПРОБЛЕМИ КАЈ НАДАРЕНИТЕ И ТАЛЕНТИРАНИТЕ Социо-емоционалниот развој трае во текот на целиот живот...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР ПОСТОЈАНО СЕ ЖАЛИ НА ГЛАВОБОЛКА? Кога се работи само за дехидрираност, а...

Главоболките, за жал, се составен дел од животот поради чие појавување ретко се загрижуваме. Сепак, понекогаш може да предупредуваат и на сериозни проблеми. “Причините може...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашни бисквити во празнично руво

Потребно: 100 мл маслиново масло 200 гр пченкарно или брашно од елда Една банана Половина јаболка Подготовка:  Јаболката и бананата иситнете до форма на каша,...

КАКО ЈАПОНЦИТЕ ГИ УЧАТ ДЕЦАТА ЗДРАВО ДА СЕ ХРАНАТ: Тие откриваат 5 совети и...

Веројатно сте слушнале дека децата во Јапонија се многу добри и воспитани. Начините на воспитување и учење на детето на вистински вредности и убаво...

ШЕСТ КЛУЧНИ СОВЕТИ: Како можете да ја избегнете болеста КОВИД-19?

Новата варијанта на вирусот – омикрон, претставува закана, па и понатаму е важно да се преземат сите можни мерки за да се заштитиме. Еве...

Омикрон може да го скрати интервалот помеѓу инфекцијата и заразноста, тврдат британските научници

Јужноафриканската лекарка која прва се посомнева во новиот сој на коронавирус, д-р Анџелик Коци, тврди дека симптомите на омикрон се благи и дека не...

Новата варијанта закана и за децата: Симптоми на омикрон на кои родителите треба да...

Додека научниците собираат повеќе податоци за суперсојот на коронавирус, еден загрижувачки знак е дека омикрон би можел да ги заразува децата со поголема стапка...

Како изгледа првиот час од животот на бебето?

Шведски научници внимателно следеле 28 бебиња за да воочат низ какви се промени минуваат на самиот почеток од животот. Ова истражување објавено во списанието...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кремаста супа од карфиол

Потребно: 1кг карфиол 60мл маслиново масло 60гр путер 1 гранче мајчина дишица 100гр кромид 4 чешниња лук 500мл павлака 500мл вода Сол Бел бибер...

5 тајни на децата кои никогаш не се болни

Познавате ли и вие некое дете, на пријатели, роднини или на соседи кое никогаш не е болно? Знаат ли неговите родители нешто што вие...
error: