дома тагови астма

Ознака: астма

Светски ден на атописки дерматитис – 14 Септември: Најчесто се јавува кај децата

Атописки дерматитис е хронично воспалително пореметување на кожата кое се развива на генетски предодредени места на кожата. Најчесто се јавува кај деца: 15 до 20 % од децата на возраст под...

КОВИД-19 КАЈ ДЕЦАТА: Тинејџерите со индекс на телесна маса од 25 или повеќе и...

Брзиот пораст на стапката на инфекции кај децата и наставниците принуди многу училишта во САД да го прекинат учењето со физичко присуство и да се свртат кон хибридни модели на образование   Во...

Прим. д-р Оливер Зафировски: Алергиски ринитис кај деца

ПИШУВА: Прим. д-р Оливер Зафировски Спец. педијатар/субспецијалист пулмоалерголог Институт за белодробни заболувања кај децата Козле ♦♦♦♦♦♦♦     Алергиските болести имаат карактер на модерна светска епидемија. Во последната деценија е зголемен порастот на пациенти со АР. Тој е...

(ИНТЕРВЈУ) Д-р Драган Ѓорѓиевски: Ниту една здравствена последица не ги поттикнува пушачите во Македонија...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Рак на белите дробови, рак на грлото и рак на устата, срцеви болести, удари, емфизем, хроничен бронхитис, дегенерација на кожата се дел од негативните здравствени последици од пушењето. „Истражувањата покажуваат...

Пет месеци по прележан Ковид-19, 7 од 10 лица се уште не можат целосно...

Седум од 10 лица хоспитализирани поради Ковид-19 не оздравеле целосно пет месеци по отпуштањето од болница, открива нова студија. Меѓу најчестите симптоми биле болка во мускулите, замор, физичко забавување, нарушен квалитет на...

Прим. д-р Благица Манчева: Имунотерапијата е единствена терапија која може да го измени текот...

ПИШУВА: Прим. д-р Благица Манчева педијатар – пулмоалерголог ♦♦♦♦♦♦♦ Алергиите – епидемија на 21 век Во услови на пандемија сите останати болести привидно паѓаат во сенка на големиот непријател коронавирусот. Но сепак, проблемите со кои се...

Прим. д-р Соња Петровска: Родителот треба да соработува со лекарот кој го води детето,...

ПИШУВА: ПРИМ. Д-Р СОЊА ПЕТРОВСКА педијатар - пулмоалерголог ♦♦♦♦♦♦♦  План за контрола на астмата Р одителот треба да соработува со лекарот кој го води детето, со изработка на план за контрола на астмата. Ова може да биде...

Хемикалиите во пластиката го оштетуваат мозокот на бебињата и мора веднаш да бидат забранети,...

Синтетичките хемикалии наречени фталати го оштетуваат развојот на мозокот кај децата и затоа мора веднаш да се забранат во производите за широка потрошувачка, апелираат група на научници и здравствени работници од...

Прим. д-р Соња Петровска: Лекувањето на астма вклучува и спречување на симптоми и лекување...

ПИШУВА: ПРИМ. Д-Р СОЊА ПЕТРОВСКА педијатар-пулмоалерголог ♦♦♦♦♦♦♦  За деца помали од 3 години, кои имаат благи симптоми на астма, лекарот може да употреби пристап со опсервација на состојбата на детето. Ова е затоа што долгорочните...

Прим. д-р Соња Петровска: Прекумерната тежина може да ги влоши симптомите на астма и...

ПИШУВА: ПРИМ. Д-Р СОЊА ПЕТРОВСКА педијатар-пулмоалерголог ♦♦♦♦♦♦♦  ДЕТСКА АСТМА Детската астма не е различна болест од астма кај возрасни, но децата се соочуваат со посебни предизвици. Астмата е водечка причина за посета на одделенијата за итна...

Најнови вести

ЛЕСНО ЌЕ ПРЕПОЗНАЕТЕ ДЕКА БЕБЕТО Е ПОДГОТВЕНО ЗА ЦВРСТА ХРАНА: 7 јасни знаци дека...

Родителите често на децата им воведуваат цврста храна во периодот помеѓу 4. и 6. месец, што е и препорака на стручњаците. Важно е организмот...

КАКО ДА ГИ ИСЧИСТИТЕ ДЕТСКИТЕ ЦРТЕЖИ ОД МЕБЕЛОТ: Мајка открива трик, а се што...

Малите деца всушност се големи креативци. Хартија и тетратка? Не, тоа не е за нив. Тие многу повеќе сакаат ѕидови и мебел! Да, не е...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тиква на начин што бебето ќе ја обожава

Најдобро за подготовка е тиквата да се свари, испече или да се зготви на пареа. Не треба многу да се вари или пече, за...

ДЕТЕТО САКА САМО ДА СЕ ОБЛЕКУВА? ОСТАВЕТЕ ГО: Може да трае како вечност, но...

Дали вашето дете се облекува само или вие му помагате? Можеби сте мислеле дека оваа работа и не е толку важна, но всушност е. Самостојноста...

ХОРМОНИ ВО БРЕМЕНОСТА: Сојузници или непријатели?

Додека дел од бремените жени навистина блескаат во секој поглед, кожата и косата се поубави и поздрави и се чувствуваат одлично, друг дел трудници...

М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, логопед: ДЕТЕТО „ЗБОРУВА“ ОД РАЃАЊЕ

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, лиценциран логопед, магистер по специјална едукација и рехабилитација (оштетување на слухот) ♦♦♦♦♦♦♦  ПЕРЦЕПЦИЈА НА ГОВОРОТ Утврдено е дека новороденчињата веќе дванаесет часа после породувањето своите...

БЕБЕТО НЕ САКА ДА СПИЕ – Состојба која (не мора да) ги фрустрира родителите:...

Родителите стануваат фрустрирани кога нивното бебе не сака да заспие во текот на денот, па еве неколку причини зошто вашето бебе се бори со...

БЕБЕТО СЕ ШТРЕКА ДОДЕКА СПИЕ ИЛИ НЕПРАВИЛНО ДИШИ: Што ги најмногу ги вознемирува родителите...

Тресење (штрекање) на бебето во сон, неправилно дишење и слични ситуации можат да ги вознемират новите родители. Меѓутоа, во повеќето случаи тоа е сосема...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Соврешен потаж од брокула за студените денови

Потребно: 1 поголема брокула 1 виолетов кромид Сол Бибер 200мл павлака за готвење Подготовка: Малку пропржете го кромидот, претходно исечен на коцки, на масло. Додадете...

НЕГА НА БЕБЕТО: Колку крема е доволно за заштита на детската кожа

Во текот на првите недели од животот, се развива и пХ вредноста на кожата која претставува заштита од иритација и дехидрација, па негата во...

Проф. Томас Гилович, психолог: Ги прашав децата кои се најубавите моменти во нивниот живот....

„Ги замолив моите деца да ми кажат - кои се најсреќните моменти што ги паметат? Кои се нивните најубави спомени? Меѓу нивните одговори беа...

Откриен нов ризик фактор за појава на пробивна инфекција на коронавирус: Ново истражување покажува...

Се почесто слушаме за пробивни инфекции на коронавирус - кога целосно вакциниран поединец ќе се зарази со вирусот SARS-COV-2, тоa е познатo како пробивна...

СКРИНИНГ ЗА КОВИД-19: Тестирањето на учениците ќе трае помалку од 1 минута, безболно е...

Во рамки на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид 19 во основните и средни училишта во Република Северна...

Откриено зошто децата во град се поподложни на алергии од децата во село

Најчест тип на алергија се кожните алергии, кои некогаш и не ги забележуваме или барем веднаш не ги забележуваме. Тие не влијаат само на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенска чорба

Потребно: 500гр тиква 3-4 моркови 1л бистра супа 50гр масло 1 кромид 2 чешниња лук 1 голем компир 200мл кисела павлака Сол Бибер Подготовка: Загрејте го...
error: