дома тагови бебе

Ознака: бебе

БЕБЕТО ПЛАЧЕ ШТОМ ГО СПУШТИТЕ И ВЕ БАРА САМО ВАС? Сите даваат погрешни совети,...

Иако е сосема природно детето да е врзано за мајката, факт е дека некои деца се изразено поврзани за мајките, до таа мера што „не ја пуштаат“ сама да оди ни...

БЕБЕТО ЈА УДРИ ГЛАВАТА, ДАЛИ ЌЕ БИДЕ ДОБРО? Еве на што да обрнете внимание...

Бебињата учат секакви нови вештини во првата година, како што се фаќање, тркалање, седење и одење. Со ова ново и возбудливо истражување, тие сигурно ќе имаат незгоди, падови и повреди. Секогаш...

ДАЛИ БЕБЕТО ТРЕБА САМО ДА СЕ УСПИВА СО ПЛАЧЕЊЕ? Д-р Мате Габор предупредува дека...

Спиењето на бебињата веќе некое време прерасна во вистинска филозофија и овој тренинг за спиење предизвикува многу контроверзии меѓу родителите ширум светот и во земјава, бидејќи вклучува различни методи, а еден...

ГОЛЕМИТЕ ГОРЕШТИНИ СЕ НАЈРИЗИЧНИ ЗА БЕБИЊАТА: Кога им е премногу топло, малите деца тешко се...

Родителите на мали деца, а особено на бебиња се особено загрижени кога ќе земат замав екстремни горештини, па не е сосема јасно како да го разладат малото, кога е безбедно да се излезе...

Кога бебињата можат да почнат да спијат на стомак

Спиењето на бебињата на грб го намалува ризикот од синдром на ненадејна смрт на доенчиња (СИДС), според Американската академија за педијатрија (ААП). Меѓутоа, експертите велат дека по 12-месечна возраст, повеќето бебиња...

Најубави имиња за летни бебиња

Доколку очекувате принова во текот на летните месеци, веројатно веќе мечтаете за топлите денови поминати покрај море, под сонце. Летото носи посебна магија и можеби сакате името на вашето бебе да ја одразува оваа единствена сезона. Инспирацијата за имиња...

РОДИТЕЛСТВО: Што треба да знаете и како да се справите со т.н. „час на...

Ако вашето бебе има тенденција да станува нервозно секоја вечер во приближно исто време, можеби се прашувате што се случува. Во почетокот, кога вашето бебе се роди, спиеше речиси постојано. Но,...

6 МАГИЧНИ НАЧИНИ НА КОИ СЕ МЕНУВА МАЈЧИНОТО МЛЕКО: Може да биде со различни...

Не е без причина што мајчиното млеко се нарекува уште и течно злато. Имено, тоа има компоненти кои го зајакнуваат имунитетот на бебето и активно одговараат на неговите потреби. Може  да се каже дека составот на...

КАКО ДА РАЗЛАДИТЕ БЕБЕ ИЛИ МАЛО ДЕТЕ НА ЖЕШТИНИТЕ: Супер трикови кои никогаш не би ви паднале на памет

Летните горештини понекогаш се многу тешки за бебињата и малите деца, па по цел ден се нервозни, не можат да спијат... Ова е кошмар и за родителите, кои не знаат како да...

ЕВЕ КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ПРОБЛЕМИ СО ГАСОВИ КАЈ БЕБИЊАТА: Надуеност, грчеви, постојано плачење се...

Гасовите кај бебињата се вообичаени и дел од нормалниот дигестивен процес. Меѓутоа, прекумерната количина на гасови може да бидат знак дека нешто се случува во организмот на вашето бебе. Дознајте како да ги препознаете знаците на проблеми со...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: 2 рецепти за домашен сладолед што децата ќе го обожуваат

Сладолед од чоколадо Потребно: 1 конзерва засладено кондензирано млеко (400 гр) 60 гр какао во прав 1 лажичка екстракт од ванила 500 гр павлака за...

ЗОШТО СТОМАКОТ ПРЕД ЦИКЛУС ТОЛКУ ОТЕКУВА? Овулационата надуентост е честа непријатност што многу жени не ја поднесуваат

Вашето тело поминува низ толку многу промени за време на менструалниот циклус, а една од хормоналните промени за време на овулацијата е зголемувањето на...

РОТАВИРУС И ДИЈАРЕА ВО ЛЕТО: Симптоми на оваа вирусна инфекција и како да се...

„Типичната сезона кога владее оваа инфекција е зимата, односно од ноември до април, но не се исклучени ниту другите месеци. Инфекцијата се јавува многу...

ИДЕАЛНО ТЛО ЗА РАЗМНОЖУВАЊЕ НА БАКТЕРИИ: Дали и вашите деца се капат на овој...

Многу родители ги изложуваат своите деца на ризик од сериозни болести додека се капат, без воопшто да се свесни за тоа. Експертите велат дека...

СТУДИЈА: Аутизмот кај децата поврзан со промени во цревниот микробиом

Новата анализа не ги проучувала само бактериите кои потекнуваат од дигестивниот тракт, туку и габите, археите и вирусите кои можат да се најдат таму. Тимот,...

ЕДЕН ЗБОР ИМА ОГРОМНО ВЛИЈАНИЕ НА САМОДОВЕРБАТА НА ДЕЦАТА: Наместо оној кој сите го...

Самодовербата е многу важна за децата бидејќи може да влијае на нивниот живот во сите аспекти. Добра вест е дека постои еден збор што...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Италијанска салата со сланина и леб

Потребно: 6 големи парчиња сланина 2 топчиња моцарела, исечени на парчиња 6-8 парчиња домати, исечени на големи парчиња 300 гр кисели краставички Свежи листови...

БЕБЕТО ПЛАЧЕ ШТОМ ГО СПУШТИТЕ И ВЕ БАРА САМО ВАС? Сите даваат погрешни совети,...

Иако е сосема природно детето да е врзано за мајката, факт е дека некои деца се изразено поврзани за мајките, до таа мера што...

6 КАРАКТЕРИСТИКИ НА ОДЛИЧНИ РОДИТЕЛИ: Знаат да кажат НЕ, но и да играат и...

Родителите се трудат да бидат најдобри за своите деца, а советите на стручњаците или нивните зборови за тоа што го прави добри родители може да им...

ДИЈАРЕЈА, ГАДЕЊЕ, БОЛКИ ВО СТОМАКОТ, ПОВРАЌАЊЕ: Доенчињата и децата помлади од 5 години се...

Труењето со храна е состојба предизвикана од консумирање на контаминирана храна или пијалак што содржи бактерии, вируси или паразити. Вообичаени бактерии кои предизвикуваат труење...

Научете ги децата на другарство

Конфликтите помеѓу децата најчесто избиваат поради играчки и поради различно водење на правилата на игра, а каде има конфликти, тука се и бурни реакции...

ОСИП, ПЛАЧЕЊЕ,ЗГОЛЕМЕНИ ЖЛЕЗДИ: Симптоми кои никогаш не треба да ги игнорирате кај дете

Сите симптоми кај деца кои не навршиле една година, треба да се земат предвид сериозно, бидејќи тие многу лесно се разболуваат. Дури и кога...

5 ПРИЧИНИ ЗА НЕСОНИЦА ВО РАНА БРЕМЕНОСТ: Еве што може да ви помогне конечно...

Бремените жени често имаат проблеми со спиењето, а несоницата може да се појави во кој било период од бременоста. Најчесто, идните мајки се жалат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ­: Запечени тиквички со салца и пармезан

Потребно: 500 гр тиквички Салца 3 чешниња лук Пармезан Провансалски зачин Босилек Сол Црн пипер Маслиново масло Подготовка: Тиквичките измијте ги, не ги лупете, исечете...

ДАЛИ ДЕЦАТА НЕ ПРАВАТ ПОСРЕЌНИ: Науката има одговор кој ќе ве изненади

Многу родители велат дека имањето деца е најдоброто нешто што им се случило во животот. Има и други кои иако ги сакаат своите наследници,...
error: