дома тагови бели дробови

Ознака: бели дробови

ПУЛМОЛОЗИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ НА СЕРИОЗНИ ПОСЛЕДИЦИ: Децата кои го прележуваат коронавирусот на нозе се во...

Потребно е, особено кај адолесцентите, вирусот да се испрати од почеток до крај, вели д-р Татјана Радосављевиќ, специјалист пулмолог.   “Не е добро децата, КОВИД-19 да го прележат на нозе, без оглед на...

ИКАЊЕТО – можен нов симптом на коронавирус, предупредуваат лекарите

♦♦♦♦♦♦♦ Лекарите предупредуваат дека упорното икање може да биде можен нов симптом на коронавирус. Во извештајот објавен во American Journal of Emergency Medicine се опишува случајот на маж кој бил тестиран позитивно на...

Како луѓето со благи симптоми на COVID-19 можат брзо да добијат сериозна форма на...

Додека повеќето заболени ќе имаат благи или нема да имаат никакви симптоми на болеста, лекарите предупредуваат дека и оние со благи симптоми на COVID-19 мора да внимаваат на нивниот развој за...

Д-р Ристиќ: COVID-19 ОБДУКЦИИТЕ ПОКАЖУВААТ ФРАПАНТНИ НАОДИ – Потполна некроза на белодробните крила, пациентите...

Белградскиот хирург ги предупреди младите да се придржуваат кон мерките за заштита од коронавирус затоа што вирусот е далеку поопасен и посмртоносен отколку што се сметаше претходно ♦♦♦♦♦♦♦ Д-р Миљко Ристиќ, хирург на...

КОВИД-19 најтешко ги погаѓа овие два клучни органа

Новиот коронавирус најтешко ги погаѓа срцето и белите дробови, посебно ако пациентите добијат тешки форми на симптоми на КОВИД-19, вели рускиот министер за здравство Михаил Мурашко. “Можеме да видиме дека на оние...

КОВИД-19 И КОМПЛИКАЦИИ: Појавата на секундарни инфекции создава дополнителна опасност за болните

До денес, поради болеста КОВИД-19 починати се над 473.000 лица, но лекарите секојдневно учат нови работи за оваа болест која може да доведе до смртен исход. Претходни истражувања покажале дека кај околу...

Прим. д-р Соња Петровска: При постоење на хронична кашлица кај децата најчесто се реализираат...

ПИШУВА: Прим. д-р Соња Петровска педијатар-пулмоалерголог ♦♦♦♦♦♦♦ ХРОНИЧНА КАШЛИЦА (2) Хронична кашлица е кашлица која трае осум недели или подолго кај возрасни, или четири недели кај деца. Сè за симптомите, кога да се посети лекар и причините...

Проф. Мауро Џака: Обдукциите покажаа дека коронавирусот може да предизвика масивна тромбоза и целосно...

Професорот Мауро Џака од „King’s College“ во Лондон, кој е експерт за кардиоваскуларни заболувања, одржа предавање пред Комитетот за наука и технологија на Британскиот дом на Лордови, каде што ги презентираше...

COVID-19 VS LEGIONELLA PNEUMOPHILIA. По коронавирусот, нè демне уште една скриена респираторна болест

♦♦♦♦♦♦♦  ПИШУВА: Ен Клејсон програмски директор и вонреден професор по професионална хигиена и здравје, Универзитет во Манчестер   Глобалните епидемии на коронавирус ги затворија училиштата, спортските сали, канцелариите и други згради во размери кои никогаш претходно не се...

КОВИД-19: Луѓето со белодробни заболувања НЕ ТРЕБА да носат заштитна маска за лице ако...

♦♦♦♦♦♦♦ Маските можат да го отежнат влегувањето на воздухот во белите дробови, може да предизвикаат напади на астма кај некои пациенти и исто така може да предизвикаат анксиозност што го менува начинот...

Најнови вести

Треба ли да “паничите“ при секој удар на главата на детето?

Да, повредите на главата може да се случат без разлика на огромната грижа и внимание кои ги посветувате на своето дете. Но, во најголем...

ИНФЛУЕНЦА: Грипот не се лекува со антибиотици

Грипот е една од најчестите заразни болести предизвикани од вирусот на инфлуенца. Се појавува сезонски и е многу заразен, а претежно започнува нагло. Една...

Д-р сци. Александар Сајковски: ШКОЛО И ГРАДИНКА ВО ВРЕМЕ НА COVID-19 – Како да...

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар - неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦   ВРЕМЕ Е ЗА ШКОЛО И ГРАДИНКА: Заштитете го вашето дете (II дел) Во нешто посвежите утра на оваа втора...

Мали трикови за стекнување добри хигиенски навики кај децата

Повеќето родители им ги мијат забите на децата се додека тие не развијат свои моторни вештини. Сепак, важно е демонстрирањето на правилна техника за...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа од тиквички

Потребно: За две порции 2 тиквички 150гр брокула Половина главица кромид Подготовка: Тиквичките измијте ги и излупете ги, а потоа исечкајте ги на ситни коцки. Кромидот...

Одвикнување: Штом бебето изгуби интерес за цуцла, немојте веќе да му ја нудите

Мијте ја цуцлата со вода и сапун барем еднаш на ден или секој пат кога ќе процените дека е валкана и менувајте ја на...

ШТО ГЛЕДААТ: Зошто бебињата и малите деца сакаат да си играат со огледала?

Психолозите овој феномен се обиделе да го објаснат уште во седумдесетите години на минатиот век и правеле тест со огледала. Истражувачите проучувале група на...

Трудниците со КОВИД-19 се изложени на поголем ризик од компликации

Два нови американски извешати укажуваат дека КОВИД-19 може посебно тешко да ги погоди бремените жени. Затоа се смета дека дијагностицирањето на КОВИД-19 за време...

Дали децата треба да се вакцинираат против грип оваа зима? Еве го ставот на...

Идеално би било да се вакцинирате некаде околу крајот на октомври и почетокот на ноември, бидејќи оптималниот заштитен ефект се јавува две недели подоцна,...

Јавноста збунета: Американскиот центар за контрола и превенција на болести по грешка објави дека...

♦♦♦♦♦♦♦ Американскиот центар за контрола и превенција на болести неочекувано ги врати упатствата за пренесување на коронавирусот, отстранувајќи го делот за пренос преку воздухот што...

Кој е најдобар избор за вечерна ужина на детето

Како да ја испланирате вечерната ужина? Планирајте го оброкот најдоцна 45 минути пред легнувањето во кревет. На овој начин ќе бидете сигурни дека храната...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Енергетски детски појадок

Потребно: 2 шолји овесни снегулки 4 шолји млеко 1/3 шолја сечкани лешници 1/2 шолја суво грозје 1 излупено и исечкано јаболко Цимет Подготовка: Количината на...

Грешки поради кои детето одбива да спие попладне

Спиењето во текот на денот трае неколку часа или помалку, но може да влијае на целокупниот ден на детето. Попладневниот сон може да го...

ПУЛМОЛОЗИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ НА СЕРИОЗНИ ПОСЛЕДИЦИ: Децата кои го прележуваат коронавирусот на нозе се во...

Потребно е, особено кај адолесцентите, вирусот да се испрати од почеток до крај, вели д-р Татјана Радосављевиќ, специјалист пулмолог.   “Не е добро децата, КОВИД-19 да...

Д-р Алемка Маркотиќ: COVID-19 не ги сака солените раствори, затоа редовно правете тоалета на...

Во оваа ера на COVID-19, покрај мерките за дистанца, хигиена на рацете и носење маска, важно е да се одржува и правилна хигиена на...
error: