дома тагови болест

Ознака: болест

РЕТКА, НО СЕРИОЗНА СОСТОЈБА: Се повеќе деца со постковид синдром

Од последица на инфекција со коронавирус, почина 10-годишно момче. Со покачена тенпература, главоболка и болки во стомакот пред четири дена било примено на Клиниката за детски болести во Загреб. Состојбата му...

КОЛКУ ДОЛГО ДЕЛУВА ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОВИД-19? Дали ќе штити и од пренесување на вирусот...

Фармацевтските компании објавуваат ветувачки резултати од испитувањата на своите кадидати за вакцина против КОВИД-19. Вестите звучат оптимистички: кандидатите наводно нудат 90% заштита од КОВИД-19, некои најмалку 70%... Сите надежи се насочени...

ДЕТАЛНА АНАЛИЗА – ШТО ВЕЛАТ СТРУЧЊАЦИТЕ: Дали децата се значаен извор на ширење на...

Во текот на првиот бран на пандемијата со новиот коронавирус се создаде научен консензус според кој децата би можеле да бидат важен фактор во ширењето на новиот коронавирус, како што е...

ГОЛЕМА ЕНИГМА: Дали децата се поимуни на коронавирусот и го пренесуваат ли кога немаат...

Секоја година децата се главни преносители на вирусите кои предизвикуваат грип и настинка. Поради тоа, сосема беше разумно да се очекува дека истото ќе се случи и со новиот коронавирус. Но,...

Долготрајната главоболка кај детето може да биде знак за опасна болест

Главоболките во детската возраст се јавуваат релативно често. Најчесто се работи за безопасен симптом кој се јавува во состав на воспаление на дишните патишта проследена со температура, вели педијатарот Миливој Јованчевиќ. “Главоболката...

НАЈГОЛЕМАТА ЕНИГМА НА ПАНДЕМИЈАТА СО КОВИД-19: Каква е улогата на децата во ширење на...

Каква е улогата на децата во ширењето на коронавирусот, е една од клучните загатки од првиот ден на пандемијата. Во светот спроведени се само мал број на студии кои се однесуваат...

СЗО се огласи за мистериозниот синдром кој ги погаѓа децата: “Итно треба да се...

Светската здравствена организација (СЗО) вчера објави дека мора да се проучи можната поврзаност помеѓу КОВИД-19 и Кавасаки синдромот кај децата, воспалителна болест на артериите од кој почина прво дете во Франција. “Иницијалните...

Како да препознаете дека бебето е плачливо и вознемирено поради болест?

Постојат многу причини за плачење на бебето, но најсериозна е онаа кога детето е плачливо и вознемирено поради болест. Тогаш, најчеста причина за вознемиреност и тегоби кај доенчето е постоење на респираторна...

Препознајте атописки дерматитис кај детето

Атописки дерматитис (егзема) е состојба која ја прави кожата црвена и воспалена. Најчеста е кај децата, но може да се јави на која било возраст. Освен естетски изглед на кожата, фактор...

Што треба да јаде детето кога е болно?

Зголемената телесна температура и воопшто болест кај детето е вистинска мака за родителите, бидејќи меѓудругото и поради тоа што не знаат што детето смее и треба да јаде. Исто така, децата...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоко колач за 20 минути

Потребно: 5 јајца 230гр брашно 50гр какао 1 прашок за печиво 100мл масло 200мл млеко 1 лажица рум За глазура: 200мл слтака павлака 400гр темно...

НЕВЕРОЈАТНО НАУЧНО ОТКРИТИЕ: Фреквенцијата на мајчиниот глас е иста на сите јазици

Една студија за мајчин јазик и начинот на кој бебињата го усвојуваат, открила дека мајките имаат комплетно посебна боја на гласот кога разговараат со...

Се размислува за примање на трета доза од вакцината против Ковид-19

Додека многу граѓани со нетрпение ја очекуваат првата доза на вакцината Ковид-19, на Запад веќе се водат расправи за вакцинирање со третата доза на...

СИМПТОМИ во бременоста кои не смееш да ги игнорираш

Периодот на бременост за секоја жена е време на големи промени и психички и физички. Повеќето бремености напредуваат без никакви проблеми и повеќето трудници...

Се зголемува бројот на деца алергични на кравјо млеко: Еве ги симптомите

Стапката на деца хоспитализирани поради анафилакса предизвикана од храна се зголемила за 25% од 2006 до 2012 година - од 1,2 на 1,5 на...

Епидемиолог: Ризикот од згрутчување на крвта е многу поголем кај заболените од Ковид-19 отколку...

Опасноста од згрутчување на крвта кај луѓето заболени со Ковид-19 е далеку поголема отколку кај вакцинираните против оваа болест, вели водечкиот словенечки епидемиолог Матеја...

Најмлада жртва на коронавирусот во Србија: Ковид-19 го однесе животот на бебе старо 9...

Бебе од Крагуевац, на кое при раѓање му била дијагностицирана инфекција со коронавирус, починало денеска на Универзитетската детска клиника „Тиршова“. Инфекцијата со коронавирус довела до...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Јајца на детски начин

Потребно: 5 белки 3 жолчки Малку путер Сол Бибер Зачини по вкус Подготовка: Одвојте ги белките од жолчките во посебни садови. Ќе ви бидат потребни...

Д-р Ентони Фаучи очекува скоро сите деца да имаат право на вакцина против Ковид-19...

Д-р Ентони Фаучи, директор на Националниот институт за алергија и инфективни болести, рече дека смета дека децата од буквално секоја возраст би требало да...

ОДГОВОР НА ПРАШАЊЕТО ШТО СИТЕ ГИ ИНТЕРЕСИРА: Колку трае ефикасноста на вакцините

Стручњаците одново истакнуваат дека е важно да се вакцинираат што повеќе луѓе за да се спречи оандемијата, но критичното прашање е – колку трае...

Децата се најголеми консументи: Прекумернaта консумација на додаден шеќер влијае на развојот на мозокот...

Шеќерот повикува од полиците на продавниците за храна, а особено го има во оние производи кои се продаваат за деца. Децата се најголемите консументи на...

Околу 12% од децата со КОВИД-19 завршуваат во болница

Истражување спроведено во САД покажало дека во 2020 околу 12 проценти од американските деца со КОВИД-19 биле згрижени во болница, а една третина од...

КОВИД-19: Бразилскиот сој мутира и станува поопасен

Бразилскиот сој на коронавирус - P1, одговорен за зголемувањето на смртноста од Ковид-19 во оваа латиноамериканска земја, мутира на начин што ќе го овозможи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посна пица

Потребно: 400гр брашно 200мл газирана вода 3 супени лажици растително масло Сол по вкус За полнење: 1 пиперка Шери домати ½ кромид Неколку феферони 4...

Тато, ми фалиш! Како децата ви сигнализираат дека им недостасувате

Истражувањата покажуваат дека татковците играат многу важна улога во животот на децата. Кога татковците се вклучени, тоа има значајно влијание на когнитивниот и социјален...
error: