дома тагови д-р. сци Александар Сајковски

Ознака: д-р. сци Александар Сајковски

Д-р сци. Александар Сајковски: ИМУНОМОДУЛАЦИЈА – Комбинацијата на бета-глукан и екстракт од растението волчји...

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар - неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦  Имунолошкиот систем е еден комплексен, суптилно регулиран мултиклеточен и органски систем со бројни клеточни и молекуларни дејства чија основна функција е да не заштити од...

Д-р сци. Александар Сајковски: СТОМАЧНИ ГРЧЕВИ КАЈ БЕБЕТО – чест проблем кај новородените и...

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар - неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦ Стомачните колики односно грчеви кај новороденото и доенчето се честа состојба која може значајно да ги фрустрира и вознемири родителите на децата. Коликите кај бебињата...

Д-р сци. Александар Сајковски: АТОПИСКИ ДЕРМАТИТ – Заштитете го вашиот филагрин

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар - неонатолог   Атопискиот дерматит или уште познат како егзема е една хронична состојба на интензивен пруритус со сува кожа. Започнува најчесто уште во раната детска возраст и...

Д-р сци. Александар Сајковски: DR LEO BABY – НАЈДОБРОТО ЗА ВАШИОТ НОВ УНИВЕРЗУМ

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар - неонатолог   Драги родители, Крајот на годината е време на можеби најубавите празници. Новогодишните и божиќните празници се денови на семејна љубов, песна и емоции. Но, ако веќе...

Д-р сци. Александар Сајковски: ДОБРО УТРО, ДРАГО НАШЕ!

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар - неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦     Уште за време на бременоста родителите ја тренираат оваа насловна реченица. Кога ќе го добиете вашето новородено дете, односно вашиот нов универзум, започнувате со обид...

Две бебиња хранети со веганска формула завршија во болница. Еве што мора родителите да...

♦♦♦♦♦♦♦ И претходно се забележани случаи на сериозно неухранети деца, па дури и деца кои умреле откако нивните родители ги хранеле со вегански намирници несоодветни за нивните потреби, пишува „Today“   Во последниот месец,...

Д-р сци. Александар Сајковски: ЧУДЕСНИОТ СВЕТ НА ВИТАМИН Д

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар - неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦    Иако е првиот опис на рахитисот како клиничка состојба даден од Whistler & Glisson околу 1600 година, дури во 1918 Sir Edward Mellanby го поврзува...

Д-р сци. Александар Сајковски: Што е антибиотик асоцирана дијареја и кој е идеален пробиотски...

ПИШУВА: Д-Р СЦИ. АЛЕКСАНДАР САЈКОВСКИ специјалист педијатар-неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦   Во денешната ера на Ковид-19 пандемијата, но и асоцираните или поединечните други форми на инфекции драматично е зголемена потрошувачката на антибиотиците во светот. Според официјалните податоци од...

2. РОДЕНДЕН НА ПЕДИЈАТАР.МК Д-р сци. Александар Сајковски: Порталот ПЕДИЈАТАР.МК е моето прво секојдневно...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Д-р Сајковски, Педијатар.мк денеска одбележува две години од своето постоење. Кога би се вратиле малку наназад и би направиле една мала ретроспектива, што е она што би го издвоиле во...

Д-р сци. Александар Сајковски: Единствена габа меѓу пробиотиците – СПЕЦИФИЧНОТО МЕСТО И УЛОГАТА НА...

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар - неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦   Како што во многу наврати е пишувано пробиотиците се непатогени микроорганизми, бактерии или габи кои имаат посебен здравствен бенефит за човекот. Најзастапените бактериски пробиотици во...

Најнови вести

ЖИВОТ ВО МАЈЧИНИОТ СТОМАК: Кои движења на бебето се нормални, а кои не

Вообичаено помеѓу 20. и 24. недела, почнуваат да се чувствуваат феталните движења. Жени кои се претходно веќе родиле, обично тие движења почнуваат порано да...

Како бебето кажува дека ја сака мама

Бебињата имаат свој начин на покажување на љубовта кон мајките и се изразуваат низ ситни работи кои се јасно видливи. Ако вашето бебе престанува...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мини палачинки со тиквици и пармезан

Потребно: 3 јајца 350мл млеко 100мл минерална вода 1 тиквица (средна големина) 50гр растопен путер 250гр брашно Сол Црн пипер Пармезан за наросување Подготовка: Излупете...

КРОНОВА БОЛЕСТ: Причина, симптоми и што да направите кога ќе се појави кај детето?

Кроновата болест е хронично воспаление на цревниот ѕид, односно воспаление на дигестивниот тракт и може да го зафати целиот дигестивен тракт од устата до...

Ковид-19 носи поголем ризик од психоза, деменција и мозочна магла дури и две години...

Оние кои прележале Ковид-19 се соочуваат со поголем ризик да развијат невролошки и психијатриски проблеми како психоза, деменција и мозочна магла дури и две...

НЕ СЕ СВЕСНИ ДЕКА СЕ ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН: Многумина заразени со корона мислат дека...

Истражувањето спроведено во медицинскиот центар „Cedars-Sinai“ во Лос Анџелес покажува дека 56% од луѓето заразени со омикрон варијантата на коронавирус имале толку благи симптоми...

АКО СТЕ НЕТРПЕЛИВИ: Три рани знаци кои откриваат дека сте можеби бремени уште пред...

Откако вие и вашиот партнер ќе одлучите дека е време за бебе, низ главата почнува да ви се врти прашањето: „Дали сум сега можеби...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа со куркума и зеленчук

Потребно: 500гр карфиол 500гр компири 1 црвен кромид 1 чешне лук 800мл зеленчуков бујон 50гр сланина 4 лажици маслиново масло 50гр путер 1 лажичка...

Зошто со едно од децата секогаш имате посложен однос и почесто се расправате?

Во секое семејство е сосема нормално да се појават несогласувања и расправии. Сепак, дали некогаш сте се запрашале зошто со едно од своите деца...

РАЗВОЈ НА БЕБЕТО ВО ПРВАТА ГОДИНА: На овој начин може да влијаете на детската...

Веднаш по раѓањето, можете значајно да влијаете на развојот на мозокот на вашето бебе. Ова се неколку едноставни начини со помош на кои тоа...

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО УМОТ НА ДЕТЕТО ДОДЕКА ИГРА ВИДЕОИГРИ: Невролог ги открива последиците...

Видеоигрите може да имаат негативен ефект врз умот на детето доколку се играат предолго и премногу често. Според неврологот д-р Дин Барнет, видеоигрите пружаат...

Американската академија за педијатрија со совети за безбедност за децата кои се враќаат на...

Како што децата почнуваат да се враќаат на училиште, Американската академија за педијатрија (ААП) понуди безбедносни совети што родителите можат да ги користат за...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз овошен колач

Потребно: 1л млеко 4 пудинга од ванила 6 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 100гр бело чоколадо 250гр маргарин 4 лажици кисела павлака 400гр бисквити ...

Пет најчести добронамерни родителски грешки

Кои се најчестите грешки кои родителите го прават, а кои всушност би можело да го повредат детското ментално и физичко здравје на подолги патеки? Ова...

ВРЕМЕ СО БЕБЕТО: Како секојдневните моменти да ги направите време за поврзување

Поврзете се со бебето, покажете му колку го сакате и животот ќе ви биде полесен и поубав. Ќе имате среќно и мирно бебе, а...
error: