дома тагови Д-р Звезда Спасовска

Ознака: Д-р Звезда Спасовска

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЗВЕЗДА СПАСОВСКА: Најбитно е децата при појава на првите симптоми на...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Воспалено грло, потешкотии при голтање, црвенило и болки во грлото, зголемени и болни лимфни јазли на вратот, покачена телесна температура, главоболка, чувство на општа слабост или замор се дел од...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЗВЕЗДА СПАСОВСКА: Ги охрабрувам родителите да не се разочаруваат, децата имаат...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Педијатриските ординации се преполни. Во нив загрижени родители и болни дечиња трпеливо го чекаат својот ред. Некои доаѓаат на лекар и два пати во месецот што дава впечаток дека детето...

Д-р Звезда Спасовска: Пуштете ги децата да играат надвор во природа, боси, нека се...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   П едијатриските ординации во екот на летото се преполни со болни дечиња, кои по релаксирање на рестриктивните мерки поради пандемијата со Ковид-19 полека се враќаат во нормала: во градинките, на игралиштата,...

Д-р Звезда Спасовска: Црвен јазик со нарушен осет за вкус, како и типично жарење...

ПИШУВА: Д-р Звезда Спасовска специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ ПРОМЕНИ НА ЈАЗИКОТ Јазикот е еден од најискористените органи во човековиот организам. Искористен e во секојдневното зборување, јадење, свирење, пеење и сл. Лесно видлив при секојдневното одржување на хигиената...

Д-р Звезда Спасовска: НОЌНИТЕ ПОДОИ ЗНААТ ДА БИДАТ НАЈТЕШКИ ЗА УКИНУВАЊЕ – Од особена...

ПИШУВА: Д-р Звезда Спасовска специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Одвикнувањето од доење најдобро е да го прави мајката. Оставање на чување кај некој друг може да направи уште поголема лутина и вознемиреност кај детето, бидејќи освен што...

Д-р Звезда Спасовска: КАКО ДЕТЕТО И МАЈКАТА ЗАЕДНО НАЈБЕЗБОЛНО ДА ГО ПРЕБРОДАТ: Прекинот на...

ПИШУВА: Д-р Звезда Спасовска специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Доењето е еден од најголемите моменти на уживање, задоволство и спокој кај доенчето и секако кај мајката. Допирот на кожата на мајката, нејзиниот мирис и вкусот на мајчиното...

Д-р Звезда Спасовска: Кај деца со генетска предиспозиција ушињата остануваат клемпави и покрај сите...

ПИШУВА: Д-р Звезда Спасовска специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ КЛЕМПАВИ УШИ - ОТАПОСТАЗА Клемпави уши (отапостаза) или клемпавост е состојба во која ушните школки се на поголема оддалеченост од површината на главата. После носот, ушите се втор лицев...

ПЕДИЈАТРИТЕ СОВЕТУВААТ: Треба ли да се примаат гости или да се заклучи вратата кога...

♦♦♦♦♦♦♦ Позади секое искуство постои приказна со која би можеле да се поистоветат многумина, а ова е приказна, во која веруваме ќе се пронајдат и согласат многу мајки. Во фокусот е доаѓањето...

Д-р Звезда Спасовска: Кај бебињата кои одбиваат храна, ја плукаат или ја држат долго...

ПИШУВА: Д-р Звезда Спасовска специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦   ПРОБЛЕМИ ВО ИСХРАНАТА КАЈ БЕБИЊАТА Воведувањето на дохрана со цврста храна кај доенчињата не секогаш е едноставно и лесно. Честопати обидот за хранење знае да заврши со исплукана храна,...

Д-р Звезда Спасовска: ДЕТСКАТА КОЖА Е ПОТЕНКА И БРЗО ГОРИ – Додека си играат...

ПИШУВА: Д-р Звезда Спасовска специјалист педијатар  ♦♦♦♦♦♦♦ КАКО НАЈБЕЗБЕДНО ДА СИ ИГРАМЕ НА СОНЦЕ? Летото е дел од годината кој најмногу го сакаат сите, особено малите дечиња, бидејќи им  дозволува да ги прават сите лудории кои...

Најнови вести

Истражување открило зошто некои жени се здебелуваат по бременоста

Зголемувањето на килограмите по бременоста отсекогаш било предмет на бројни дискусии, но заклучоците од таа дискусија досега беа без научни одговори и потврди. Ако...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко во ароматичен сос

Потребно:  600 гр пилешко месо 1 виолетов кромид 2 лажици брашно 2 зеленчукови коцки за супа Црн пипер Сол 2 лажички мелена слатка пиперка ...

10 РАБОТИ КОИ ДЕЦАТА НЕСВЕСНО ГИ УЧАТ ОД ВАС: Внимавајте на вашето однесување во...

Додека се трудиме да ги воспитуваме децата на најдобар можен начин, им објаснуваме што и како треба да прават, забораваме дека тие всушност најмногу...

9 НЕОЧЕКУВАНИ СИМПТОМИ НА СЕЗОНСКИТЕ АЛЕРГИИ: Не се само кивањето и црвените очи, лекарите...

Со пролетта, многумина посегнуваат по хартиените марамчиња поради сезонските алергии, а експерт открива и некои многу неочекувани симптоми на сезонските алергии. Тревата и поленот за...

ОВЧИТЕ СИПАНИЦИ ВО ВРВОТ НА НАЈПРИЈАВУВАНИ АКУТНИ ЗАРАЗНИ ЗАБОЛУВАЊА: Болеста започнува ненадејно со покачена...

Според податоците на Институтот за јавно здравје на РСМ, во текот на март најчесто регистрирано акутно заразно заболување се овчите сипаници со вкупно 825...

Татковците денес поминуваат седум пати повеќе време со своите деца отколку пред 40 години...

Вработените татковци поминуваат во просек по 35 минути со своите деца секој ден, додека во 70-тите имале само пет минути за нив, утврдила заедничка...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Овошен колач со пишкоти

Потребно: 2 кутии пишкоти 250 мл млеко За кремот: 100 гр маргарин 100 гр шеќер во прав 3-4 чаши кисела павлака 500 мл слатка...

Кога детето ќе се врати од училиште, поставете му ги овие прашања

Комуникацијата помеѓу родителите и децата е клучна за нивниот однос, но понекогаш може да биде предизвик, особено во ситуации кога децата се уморни после...

ИГНОРИРАЊЕТО Е ЕДНА ОД НАЈЛОШИТЕ КАЗНИ: Родителот никогаш не смее да му го прави...

Доц. д-р. Томислав Франиќ, специјалист по детска и адолесцентна психијатрија, смета дека игнорирањето е однесување кое родителите никогаш не треба да го користат, бидејќи...

СЛАЃАНА ТРАЈКОВА, МАСТЕР ЛОГОПЕД: Кога детето има потреба од движење

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед Ј.З.У. Центар за рехабилитација на патологија на вербална комуникација ♦♦♦♦♦♦♦ Секое дете има потреба да се движи. Продолжената имобилност вродува...

Осуммесечно бебе примено во британска клиника за дебелина

Осуммесечно бебе било примено во Сплеш, клиника за деца со прекумерна телесна тежина, во Сомерсет, југозападна Англија. „Осум месеци е невообичаено рано, но на таа...

Четири особини на токсичните родители

Односите со токсични луѓе можат да бидат многу различни, во зависност од личноста. На пример, ако се работи за пријател или партнер, можно е...

Може ли домашните кашички за бебето да се чуваат во фрижидер?

На почетокот на воведувањето нови намирници во дохраната на детето, се препорачува да се користи свежо подготвен оброк и да се користи свежо, домашно,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки без брашно

Потребно: 2 банани 3 јајца 1 лажица кокос 1 лажица сусам 1 лажица масло Подготовка: Изгмечете ги бананите, па додајте ги изматените јајца. Добро измешајте,...

Психолог издвојува кои се трите најлоши родителски совети

Воспитувањето доаѓа со многу предизвици, а секој родител сака успешно да се справи со нив. Но, понекогаш можеби не се сигурни како да ги...
error: