дома тагови дехидрација

Ознака: дехидрација

ШОК НА ОРГАНИЗМОТ: Шест начини на кои високите температури влијаат на човечкото тело

Претерано високите температури можат да го оштетат секој дел од човечкото тело, а во екстремни случаи може да доведат до мозочен и срцев удар, како и до рак. Кожа Изгорениците на кожата настануваат...

ИЗГОР ТЕМПЕРАТУРИ, ЗЕМЈАВА ПРЕД ТОПЛОТЕН БРАН: Температурите ќе растат и до 40 степени, еве...

Температурите растат во цела Европа, а во наредниве денови ниту нашата земја нема да биде поштедена и се очекува да биде зафатена од голем топлотен бран, невообичаен за овој период од...

РОТАВИРУС: Како да спречите инфекција и што кога детето ќе го добие?

Ротавирусот се наоѓа во околината и затоа е лесно пренослив и многу заразен, а сезоната на инфекција обично трае во текот на зимските и пролетните месеци, иако може да се појави...

Лекар предупредува: Опасна по живот грешка прават родителите додека ги возат децата во количка

„Како што температурите почнуваат да растат, така и родителите сакаат да ги заштитат своите бебиња и мали деца од сонцето. Затоа некои инстинктивно ги покриваат количките со различни ткаенини, а токму...

ПРЕПОЗНАЈТЕ ГИ ЗНАЦИТЕ НА ДИЈАБЕТЕС ТИП 1 КАЈ ДЕЦАТА: Ако вашето дете пие многу...

Дијабетесот тип 1 е автоимуна болест при која панкреасот престанува да произведува инсулин - есенцијален хормон кој овозможува гликозата во крвта да помине во клетките за да можат да ја користат...

Децата под 5 години имаат најголем ризик од инфекција со салмонела: КАКО ДА ЈА...

Случајот на тригодишното девојче Бруклин-Мај, кое според нејзината мајка Шарлот Вингфилд, се заразило со салмонела во чоколадото Киндер и за малку ќе умрело неодамна го шокираше светот. Но, ова не е...

КАШЛИЦА ВО ВИД НА КУЧЕШКИ ЛАЕЖ: Дали варијантата омикрон може да предизвика круп кај...

Круп претставува респираторна состојба која се карактеризира со остра кашлица налик на лаеж на куче и е една од најчестите состојби забележани во ординацијата на педијатарот. И голем број на различни...

ЦРЕВНА ВИРОЗА КАЈ ДЕЦАТА: Симптоми, траење и што треба да направат родителите

Цревните вирози се едни од најчестите акутни болести во детската возраст. Се јавуваат преку цела година, а се смета дека децата во просек два пати годишно може да заболат од цревна...

НОРОВИРУС: Епидемија на пролив кај децата

Д-р Горан Вукомановиќ, педијатар на Универзитетската детска клиника во Белград објаснува дека вирусите што предизвикуваат пролив и повраќање кај децата се сериозен проблем, педијатриските амбуланти се преполни, а и детските болнице...

БОЈА НА БЕБЕШКАТА СТОЛИЦА: Што е нормална столица, а кога е време за посета...

Столицата на доенчињата ја менува бојата и конзистентноста во првите неколку денови, недели и месеци од животот, а широката палета на бои е нормална. Научете како да ја препознавате нездравата боја...

Најнови вести

ЖИВОТ ВО МАЈЧИНИОТ СТОМАК: Кои движења на бебето се нормални, а кои не

Вообичаено помеѓу 20. и 24. недела, почнуваат да се чувствуваат феталните движења. Жени кои се претходно веќе родиле, обично тие движења почнуваат порано да...

Како бебето кажува дека ја сака мама

Бебињата имаат свој начин на покажување на љубовта кон мајките и се изразуваат низ ситни работи кои се јасно видливи. Ако вашето бебе престанува...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мини палачинки со тиквици и пармезан

Потребно: 3 јајца 350мл млеко 100мл минерална вода 1 тиквица (средна големина) 50гр растопен путер 250гр брашно Сол Црн пипер Пармезан за наросување Подготовка: Излупете...

КРОНОВА БОЛЕСТ: Причина, симптоми и што да направите кога ќе се појави кај детето?

Кроновата болест е хронично воспаление на цревниот ѕид, односно воспаление на дигестивниот тракт и може да го зафати целиот дигестивен тракт од устата до...

Ковид-19 носи поголем ризик од психоза, деменција и мозочна магла дури и две години...

Оние кои прележале Ковид-19 се соочуваат со поголем ризик да развијат невролошки и психијатриски проблеми како психоза, деменција и мозочна магла дури и две...

НЕ СЕ СВЕСНИ ДЕКА СЕ ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН: Многумина заразени со корона мислат дека...

Истражувањето спроведено во медицинскиот центар „Cedars-Sinai“ во Лос Анџелес покажува дека 56% од луѓето заразени со омикрон варијантата на коронавирус имале толку благи симптоми...

АКО СТЕ НЕТРПЕЛИВИ: Три рани знаци кои откриваат дека сте можеби бремени уште пред...

Откако вие и вашиот партнер ќе одлучите дека е време за бебе, низ главата почнува да ви се врти прашањето: „Дали сум сега можеби...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа со куркума и зеленчук

Потребно: 500гр карфиол 500гр компири 1 црвен кромид 1 чешне лук 800мл зеленчуков бујон 50гр сланина 4 лажици маслиново масло 50гр путер 1 лажичка...

Зошто со едно од децата секогаш имате посложен однос и почесто се расправате?

Во секое семејство е сосема нормално да се појават несогласувања и расправии. Сепак, дали некогаш сте се запрашале зошто со едно од своите деца...

РАЗВОЈ НА БЕБЕТО ВО ПРВАТА ГОДИНА: На овој начин може да влијаете на детската...

Веднаш по раѓањето, можете значајно да влијаете на развојот на мозокот на вашето бебе. Ова се неколку едноставни начини со помош на кои тоа...

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО УМОТ НА ДЕТЕТО ДОДЕКА ИГРА ВИДЕОИГРИ: Невролог ги открива последиците...

Видеоигрите може да имаат негативен ефект врз умот на детето доколку се играат предолго и премногу често. Според неврологот д-р Дин Барнет, видеоигрите пружаат...

Американската академија за педијатрија со совети за безбедност за децата кои се враќаат на...

Како што децата почнуваат да се враќаат на училиште, Американската академија за педијатрија (ААП) понуди безбедносни совети што родителите можат да ги користат за...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз овошен колач

Потребно: 1л млеко 4 пудинга од ванила 6 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 100гр бело чоколадо 250гр маргарин 4 лажици кисела павлака 400гр бисквити ...

Пет најчести добронамерни родителски грешки

Кои се најчестите грешки кои родителите го прават, а кои всушност би можело да го повредат детското ментално и физичко здравје на подолги патеки? Ова...

ВРЕМЕ СО БЕБЕТО: Како секојдневните моменти да ги направите време за поврзување

Поврзете се со бебето, покажете му колку го сакате и животот ќе ви биде полесен и поубав. Ќе имате среќно и мирно бебе, а...
error: