дома тагови дете

Ознака: дете

ДЕТЕТО ОДИ НА ПРСТИ – Дали е тоа причина за загриженост?

Голем број на деца често одат на прсти кога се движат низ просторијата придржувајќи се за мебелот, особено ако под нив нема никаква подлога. Некои деца пак одат на прсти заради...

НИКАКО ЦЕЛО ЗРНО!: Како да го исечете за грозјето за детето да не се...

Познато е дека грозјето е многу опасно кога се во прашање децата, бидејќи многу лесно доаѓа до задушување со него. Поради неговата форма, многу лесно може да заврши во органите за...

Овие се најчестите митови за одвикнување од пелени кои слободно можете да ги игнорирате

Одвикнувањето од носење пелени е предизвик, но и голема пресвртница и за детето и за родителите. Сигурно многупати сте слушнале добронамерни совети од типот на оние дека во лето е подобро...

СИГУРНИ СМЕ ДЕКА БАРЕМ ЕДНА ОД ОВИЕ РАБОТИ ВЕ ЗАГРИЖУВА: 5 стравови кои се...

Мајките чувствуваат некој посебен вид на одговорност, особено кога е во прашање благосостојбата на децата. Со самото тоа тие имаат најразлични стравови, кои не се обични и секојдневни, туку во најголем...

М-р Ивана Урдаревиќ – Геческа, логопед: Доцнење во говорниот развој поради оштетување на слухот

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, лиценциран логопед, магистер по специјална едукација и рехабилитација (оштетување на слухот) ♦♦♦♦♦♦♦  Детето го усвојува говорот од околината со помош на слухот. Оштетувањето на слухот делува на говорот зашто детето без...

УЧИЛИШНАТА ГОДИНА ШТОТУКУ ПОЧНА, А ДЕТЕТО ИМА НЕДОСТАТОК НА МОТИВАЦИЈА ЗА УЧЕЊЕ: Зошто се...

Мотивацијата е диспозиција на личноста која поттикнува и насочува одредено однесување. Подрзабира постојана желба за оствраување на одредена цел, но и подготвеност да на патот кон тоа се вложи неопходниот напор....

ДЕТЕТО ВЕ ПРЕКИНУВА ДОДЕКА ЗБОРУВАТЕ ИЛИ СЕ ПРАВИ ДЕКА НЕ ВЕ СЛУША? Однесувања кои...

Порано или подоцна речиси секој родител се соочува со одредени проблеми во однесувањето на детето. Ова се три проблеми кои родителите не би смееле да ги игнорираат и совети на стручњаците...

ДЕТЕТО ТРЕБА ДА ВРАТИ КОГА ЌЕ ГО НАПАДНАТ: Мајка отворено зборува за нејзините методи...

Што да правите доколку туѓо дете го удри вашето? Дали најдобрата опција е да се обрати кон возрасно лице или треба да се одбрани така што ќе го возврати ударот? Една мајка,...

ШТО АКО ВАШЕТО ДЕТЕ ПОВЕЌЕ ГО САКА ЕДНИОТ РОДИТЕЛ: 7 важни совети до кои...

Можеби ќе ви се скрши срцето кога сета љубов на овој свет му ја давате на вашето дете, но се чини дека тоа многу повеќе сака го сака времмето поминато со...

МАМО, КАКО СЕ ЧУВА ЉУБОВТА: Момче добило кус и мудар совет кој сите треба...

Момче било заинтересирано од мајка си да добие совет како се чува љубов. Начинот на кој таа му објаснила е нешто за кое добро ќе размислите. Мајката и момчето шетаат по плажа....

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенски чоколаден колач

Потребно: 1 шолја брашно ½ шолја какао во прав 125гр чоколадо 6 лажици путер 3 јајца ½ шолја шеќер ½ шолја пире од тиква ...

АВТОАНТИТЕЛА: Тешката форма на Ковид-19 би можела да предизвика автоимуни напади

Не можете однапред да знаете дека ќе имате блага форма на Ковид-19. Ако сепак добиете тешка форма, може да завршите со проблеми до крајот...

СТОМАКОТ ЌЕ БИДЕ ПОНИСКО, А БОЛКИТЕ ПО ПОРОДУВАЊЕТО ПОСИЛНИ: По овие 10 работи се...

Иако бременоста со себе носи некои стандардни промени, првата и втората бременост можат во многу нешта да се разликуваат.  Втората бременост може да ве измори Се...

Четири групи на луѓе имаат поголема веројатност да добијат долг Ковид

И со зголемувањето на бројот на вакцинирани лица, некои проблеми се уште остануваат нерешени. Еден од тие проблеми е долгиот Ковид, кој погодува еден...

Зошто новороденчето се смее додека спие?

Малку што може да се спореди со чувството на радост кое не обзема кога гледаме бебе кое се смее во сон. Но, дали сте...

Истражување: Новите варијанти на коронавирус може да се шират побрзо низ воздухот

Новите варијанти на коронавирус, кој предизвикува Ковид-19, би можеле се поуспешно да се шират низ воздухот, сугерира новата студија. Истражувачите откриле дека пациентите заразени со...

ГОТОВО Е СО ОПАСНИТЕ МУТАЦИИ? Истакнат британски научник вели дека Ковид-19 ќе стане слаб...

„Ковид-19 ќе стане слаб како обична настинка, но вакцинацијата и понатаму ќе биде пожелна“, потенцира Сара Гилберт, истакнат британски научник, која беше вклучена во...

НАДВОР МИРНИ, ДОМА НЕМИРНИ: Зошто се разликува детското однесување?

Дома неподносливи и немирни, надвор премногу тивки и мирни. На родителите не им е јасно како е можно нивните деца така да го менуваат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тарт со јаболки

Потребно: За кората: 200гр брашно од спелта 100гр кокосов шеќер 150гр ладен путер Една-две лажици студена вода Ситно сечкани ореви, по желба Прстофат сол Цимет За...

УЧИЛИШТЕТО ЗАПОЧНА, А ВИЕ СТЕ ИЗГУБЕНИ ВО ОБРСКИТЕ? Ова се неколку корисни совети

Почетокот на учебната година е стресен период и за децата и за родителите. Посебна трема ги фаќа оние најмладите што штотуку тргнаа во прво...

БОРБА ПРОТИВ КОВИД-19: Три нови студии откриле колку е важно носењето маски во училиштата

Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) пред три дена објави три нови студии во својот неделен извештај за морбидитетот и морталитетот кои...

СЛАЃАНА ТРАЈКОВА, МАСТЕР ЛОГОПЕД: Развивање на внимание и концентрација на свест кај децата

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје  ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ Често можеме да видиме деца што гледаат во...

Дали објавувате фотографии од вашите деца на социјалните мрежи? Размислете добро за можните последици

Раѓањето на детето, првите чекори, слатките и смешни моменти, првиот ден во градинка, на училиште... Моменти за паметење кои со задоволство ги овековечуваме, и...

Колку точно сок смее да испие детето во зависност од возраста

Децата генерално сакаат сокови поради слаткиот вкус. Сепак, ништо не е добро да се консумира кога е пречесто. Важно е да се внимава на...

Коронавирус: Вакцинираните бремени жени пренесуваат антитела на своите бебиња, покажува најновата студија

Според најновата студија, вакцинираните бремени жени им обезбедуваат заштита од Ковид-19 на нивните бебиња. Научниците го измериле нивото на антитела во крвта од папочната врвца...
error: