дома тагови дете

Ознака: дете

СВЕТСКА НЕДЕЛА НА ДОЕЊЕ (1-7 АВГУСТ): Новороденото дете се дои толку често и толку...

Светската недела на доење се одбележува од 1 до 7 август во повеќе од 170 земји, а годинава под посебни околности во знак на глобалната пандемија COVID-19. Според препораките на СЗО...

Дали годините на мајката влијаат на интелегенцијата на детето?

Жените денес главно раѓаат подоцна отколку што тоа било случај со жените пред неколку децении, а причините за тоа се бројни. Кога жената ќе роди зависи од многу нешта – кога...

Зошто и од кога бебето може да почне да јаде круши

Крушите имаат висока содржина на влакна, калиум и витамин Ц. Бидејќи содржат влакна, крушата, како и останатото овошје се одлично средство за намалување на ризикот од разни болести, а е и...

COVID-19: Минијатурните маски се слатки, но опасни за децата, предупредуваат акушерките

♦♦♦♦♦♦♦ Маските за лице станаа неопходни во секојдневниот живот, но деца помлади од две години не треба да ги носат. Имено, постои опасност од задушување, но тоа, сепак, не спречи некои производители...

М-р Светлана Трнинкова: ПОДГОТВЕТЕ ГО ДЕТЕТО ЗА ЧИТАЊЕ И ПИШУВАЊЕ – Играчки и активности...

ПИШУВА: М-р Светлана Трнинкова логопед, ООУ „Ванчо Прке“ - Штип ♦♦♦♦♦♦♦ Подгответе го детето со предвежби, игри и активности за време на летниот распуст како би стекнало вештини и способности за читање и пишување кога...

Д-р Звезда Спасовска: НОЌНИТЕ ПОДОИ ЗНААТ ДА БИДАТ НАЈТЕШКИ ЗА УКИНУВАЊЕ – Од особена...

ПИШУВА: Д-р Звезда Спасовска специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Одвикнувањето од доење најдобро е да го прави мајката. Оставање на чување кај некој друг може да направи уште поголема лутина и вознемиреност кај детето, бидејќи освен што...

ДЕТСКИ СОН НА ВОЗРАСТ ОД 1 ДО 3 ГОДИНИ: Колку треба да спие детето...

Педијатрите советуваат дете по првиот роденден до три години да спие 12 до 14 часа, во текот на денот и ноќта. Доволната количина на сон, на оваа возраст, додаваат тие, е...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен сладолед од ванила

Потребно: 200мл млеко 200мл слатка павлака 50гр шеќер 3 жолчки 1 лажичка екстракт од ванила Подготовка: Пенасто изматете ги жолчките со шеќерот. Загрејте го млекото со слатката павлака и со ванилата. Пред...

ПРВ СЛАДОЛЕД: Кога детето може да го јаде омилениот летен десерт?

“Сладоледот е неминовен дел од летната исхрана, па често е прашањето кога тој може да им се даде и на најмалите. Точни препораки нема, но поради високиот процент на шеќери и...

Прва помош при детските гребаници, лесни ранички и модринки

Овој период од годината децата уживаат во своите игри на отворено. Но, за време на играње и трчање надвор, кај децата често се случуваат повреди. Најчесто тоа се лесни повреди, гребаници,...

Најнови вести

Потресна фотографија на медицинска сестра од Бејрут со три новороденчиња го заобиколи светот

Фотографија на медицинска сестра која во рацете држи три новородени бебиња, опкружена со десетици тела и повредени, го заобиколи светот и стана симбол на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен џем од кајсии без конзерванси

Потребно: 2кг кајсии 500гр шеќер 200мл вода Сок од еден лимон Подготовка: Кајсиите измијте ги и извадете ги семките. Во тенџере ставете го шеќерот со...

Златни правила за првите три дена доење

Придобивките од доењето не се само во делот на исхраната и нутритивната вредност за бебето. Во текот на првите три дена, веројатно ќе пробувате...

ИМПЕТИГО – бактериска инфекција која секое лето ги полни амбулантите. Избегнете је!

Импетигото е заразна инфекција на кожата која најмногу ги погаѓа бебињата и децата. Неретко, првите симптоми на болеста се појавуваат на лицето, особено во...

Д-р Александар Гинзбург: Тестирањето на вакцината против коронавирус на деца ќе почне во јануари...

Рускиот национален центар за микробиологија, „Николај Гамалеј“, планира да започне со испитувања на вакцината против COVID-19 врз деца во јануари или февруари наредната година....

Како луѓето со благи симптоми на COVID-19 можат брзо да добијат сериозна форма на...

Додека повеќето заболени ќе имаат благи или нема да имаат никакви симптоми на болеста, лекарите предупредуваат дека и оние со благи симптоми на COVID-19...

ДЕЦА И СЛАТКИ: Колку благо дневно смеат да јадат?

Од една страна, на децата, но и на возрасните слатките работи им се огромна радост, во било кој период од денот. Од друга пак,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз летен ручек – туна салата со тестенини

Потребно: За 1 порција 50гр туна од конзерва 50гр тестенини 40гр пченка 80гр домати 30гр рукола Подготовка: Сварете ги и оладете ги тестенините. Туната исцедете ја...

Пет лаги во кои веруваат сите мајки кога ќе добијат бебе

Да бидеме искрени – во првите недели по породувањето, животот навистина може да биде тежок и хаотичен. Но, тоа е истовремено и магичен период....

МИКРОУЧИЛИШТА – Заборавете на школувањето на далечина, во игра е нов тренд: Родителите изнајмуваат...

Родителите се повеќе се здружуваат и ангажираат приватни инструктори/наставници кои децата од соседството ги подучуваат за она кое го пропуштиле следејќи ја наставата преку...

COVID-19: Зошто не треба никогаш да ја обесувате заштитната маска на ретровизорот во вашиот...

Вонредните ситуации бараат вонредни мерки, како што е моменталната состојба со коронавирусот, која неминовно изискува носење на заштитни маски. Сите имаме секогаш заштитни маски со...

ДАЛИ СУМ ДОБАР РОДИТЕЛ? ДАЛИ ПРАВИЛНО ГО ВОСПИТУВАМ МОЕТО ДЕТЕ? Клиничкиот психолог Надин ван...

ПИШУВА: Надин ван дер Линден клинички психолог ♦♦♦♦♦♦♦ Детето покажува различни емоции пред вас Понекогаш е многу тешко за детето кога ќе се најде во емотивен период. Можеби ви...

Песимистички прогнози од СЗО: Можеби никогаш нема да има лек против COVID-19

♦♦♦♦♦♦♦ Светската здравствена организација денеска предупреди дека можеби никогаш нема да има лек против COVID-19, иако сите се надеваат на пронаоѓање на вакцина против коронавирус. „Немаме...

Ново истражување предупредува на опасно ниво на концентрација на олово во крвта кај децата

Податоците кои ги објави УНИЦЕФ покажуваат дека скоро третина од децата во светот се изложени на ризик од контакт со токсични концентрации на олово. Новите...

Експерт за заразни болести тврди: Носењето ракавици создава лажно чувство на безбедност од COVID-19

Можеби се чувствувате заштитени затоа што вашата кожа не допира никаква површина. Но, штом се префрлите од допирање на таа површина на допирање на...
error: