дома тагови деца

Ознака: деца

ДРАМА ОД ДЕТСКИОТ ГАРДЕРОБЕР: Како да се справите со тантрумите за време на облекувањето?

Облекувањето на двегодишно и тригодишно дете понекогаш може да биде навистина стресно. Од тоа дека сака да го облече само она што ќе го замисли, до тоа дека не сака да...

СТУДИЈА: Децата се со поголема веројатност да се заразат со варијанти на омикрон преку...

Омикрон варијантата може да биде поефикасна во инфицирањето на децата преку нос од претходните верзии на коронавирусот, сугерира мала студија. Порано за време на пандемијата, носната слузница кај децата беше поотпорна на...

Зошто моето дете е толку темпераментно?

Науката докажала дека половина од влијанието на темпераментот е дело на гените, додека втората половина е резултат на опкружувањето. Секој кој има повеќе од едно дете знае дека децата се родени...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен сладолед од банана и чоколадо

Потребно: За 4 лица 3 зрели банани ½ конзерва кокосово млеко (200мл) 2 лажици какао 1 лажица мед (може и без) ½ лажичка цимет или ванила 2 лажици намаз од јаткасти...

РИТУАЛ ПРЕД СПИЕЊЕ: Смирувачка вежба за дишење која ќе ги опушти децата пред легнување...

Мајката Дани Бинингтон, инструкторка по јога одлично знае дека легнувањето на децата во кревет на спиење може да се претвори во хаос. Навечер сите имаме помалку енергија и трпение, а токму...

СВЕТСКА НЕДЕЛА НА ДОЕЊЕ (1-7 АВГУСТ): Мајчиното млеко е идеална храна за доенчињата –...

Светската недела на доење (WBW) е глобална кампања за подигање на свеста и преземање акција на теми поврзани со доењето. Светската недела на доење започна со одбележување во 1992 година, со...

ПОСТАРО И ПОМЛАДО ДЕТЕ ВО ИСТА СОБА: Што кога делењето на собата станува проблем...

Споделувањето на соба со брат или сестра може да биде прекрасно искуство за децата што ќе го паметат цел живот. Сепак, со растењето, се појавуваат некои нови потреби, па споделувањето соба...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зеленчукови детски крокети

Потребно: 500гр компир 1 тиквица 100гр рендан кашкавал ½ лажичка сол ½ лажичка црн пипер 2 јајца 100мл кисело млеко или јогурт 4 лажици брашно ½ прашок за печиво Лебни трошки Подготовка:...

МЕНТАЛНО ЗДРАВЈЕ: Болести кои можете да ги наследите од вашето семејство

Прво што им паѓа на родителите на памет е: „Што ако сум јас носител? А што ако мојот партнер е носител? Дали треба да се направат дополнителни прегледи? Што ако ова...

5 сериозни здравствени симптоми кои никогаш не смеете да ги игнорирате кај децата

Додека некои родители и на обично кивање кај детето му се јавуваат на матичниот педијатар за консултација, некои сметаат дека причина за одење во детска амбуланта е само високата телесна температура...

Најнови вести

ЖИВОТ ВО МАЈЧИНИОТ СТОМАК: Кои движења на бебето се нормални, а кои не

Вообичаено помеѓу 20. и 24. недела, почнуваат да се чувствуваат феталните движења. Жени кои се претходно веќе родиле, обично тие движења почнуваат порано да...

Како бебето кажува дека ја сака мама

Бебињата имаат свој начин на покажување на љубовта кон мајките и се изразуваат низ ситни работи кои се јасно видливи. Ако вашето бебе престанува...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мини палачинки со тиквици и пармезан

Потребно: 3 јајца 350мл млеко 100мл минерална вода 1 тиквица (средна големина) 50гр растопен путер 250гр брашно Сол Црн пипер Пармезан за наросување Подготовка: Излупете...

КРОНОВА БОЛЕСТ: Причина, симптоми и што да направите кога ќе се појави кај детето?

Кроновата болест е хронично воспаление на цревниот ѕид, односно воспаление на дигестивниот тракт и може да го зафати целиот дигестивен тракт од устата до...

Ковид-19 носи поголем ризик од психоза, деменција и мозочна магла дури и две години...

Оние кои прележале Ковид-19 се соочуваат со поголем ризик да развијат невролошки и психијатриски проблеми како психоза, деменција и мозочна магла дури и две...

НЕ СЕ СВЕСНИ ДЕКА СЕ ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН: Многумина заразени со корона мислат дека...

Истражувањето спроведено во медицинскиот центар „Cedars-Sinai“ во Лос Анџелес покажува дека 56% од луѓето заразени со омикрон варијантата на коронавирус имале толку благи симптоми...

АКО СТЕ НЕТРПЕЛИВИ: Три рани знаци кои откриваат дека сте можеби бремени уште пред...

Откако вие и вашиот партнер ќе одлучите дека е време за бебе, низ главата почнува да ви се врти прашањето: „Дали сум сега можеби...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа со куркума и зеленчук

Потребно: 500гр карфиол 500гр компири 1 црвен кромид 1 чешне лук 800мл зеленчуков бујон 50гр сланина 4 лажици маслиново масло 50гр путер 1 лажичка...

Зошто со едно од децата секогаш имате посложен однос и почесто се расправате?

Во секое семејство е сосема нормално да се појават несогласувања и расправии. Сепак, дали некогаш сте се запрашале зошто со едно од своите деца...

РАЗВОЈ НА БЕБЕТО ВО ПРВАТА ГОДИНА: На овој начин може да влијаете на детската...

Веднаш по раѓањето, можете значајно да влијаете на развојот на мозокот на вашето бебе. Ова се неколку едноставни начини со помош на кои тоа...

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО УМОТ НА ДЕТЕТО ДОДЕКА ИГРА ВИДЕОИГРИ: Невролог ги открива последиците...

Видеоигрите може да имаат негативен ефект врз умот на детето доколку се играат предолго и премногу често. Според неврологот д-р Дин Барнет, видеоигрите пружаат...

Американската академија за педијатрија со совети за безбедност за децата кои се враќаат на...

Како што децата почнуваат да се враќаат на училиште, Американската академија за педијатрија (ААП) понуди безбедносни совети што родителите можат да ги користат за...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз овошен колач

Потребно: 1л млеко 4 пудинга од ванила 6 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 100гр бело чоколадо 250гр маргарин 4 лажици кисела павлака 400гр бисквити ...

Пет најчести добронамерни родителски грешки

Кои се најчестите грешки кои родителите го прават, а кои всушност би можело да го повредат детското ментално и физичко здравје на подолги патеки? Ова...

ВРЕМЕ СО БЕБЕТО: Како секојдневните моменти да ги направите време за поврзување

Поврзете се со бебето, покажете му колку го сакате и животот ќе ви биде полесен и поубав. Ќе имате среќно и мирно бебе, а...
error: