дома тагови деца

Ознака: деца

ПРАКТИЧНИ СОВЕТИ: Како кај детето да развиете здрави навики во исхраната

Ова се неколку совети кои ќе ви помогнат вашето дете да развие позитивни навики кога е во прашање исхраната. Не дозволувате да си игра со храната “Престани да си играш со храната“, реченица...

Близнаци родени 30 години откако биле замрзнати како ембриони, растат сосем нормално

Близнаците Тимоти и Лидија Риџвеј, родени 30 години откако биле замрзнати како ембриони во април 1992 година, растат и се развиваат како сосем нормални бебиња. Тие го држат рекордот за најдолго замрзнати...

ДВА ФАКТОРИ СЕ КЛУЧНИ: Што го зголемува ризикот од прекумерна телесна тежина кај децата

Според резултатите од студијата која ги анализирала податоците на повеќе од 81.000 деца, гестацискиот дијабетес на мајката и големата телесна тежина при раѓање тројно го зголемуваат ризикот од развој на обезност...

Депресијата на мајката може да предизвика атопичен дерматитис кај детето

Се чини дека депресијата на мајката во постпородилниот период, па дури и подоцна, е поврзана со развој на атопичен дерматитис кај детето во текот на детството и адолесценцијата, укажува една нова...

Европејките се подоцна стануваат мајки

Европските жени во просек го раѓаат своето прво дете на 29,7 години, покажуваат податоците на Евростат објавени вчера. Оваа возраст континуирано се зголемува од 2013 година, кога изнесуваше 28,8 години. Европејките во 2021...

ДЕТСКИ ПСИХОЛОГ: Квалитетот на времето што го поминувате со вашите деца е поважен од...

За повеќето вработени родители, балансирањето помеѓу работата и потребата да се поминува повеќе време со децата може да биде постојана и стресна борба. Но, можете да престанете да ги броите часовите...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ВЕСНА МИЦЕВСКА: Симптомите на алергиски ринитис кај децата честопати може да...

ПИШУВА: Александра Стојановска saska@pedijatar.mk Во последните неколку децении алергиските заболувања во детската возраст добиваат епидемиски размери, а според досегашните интернационални истражувања преваленцата на алергиските болести се движи во опсег од 4% до 37% за...

БОЛЕСТА ВЛИЈАЕ НА СЕКОЕ ДЕТЕ РАЗЛИЧНО: Како да препознаете епилепсија кај децата?

Епилепсијата предизвикува напади кои започнуваат во мозокот. Тоа е невролошка состојба која погодува речиси 3 милиони луѓе во САД, од кои 470.000 се на возраст под 17 години. Повеќето возрасни лица...

ТРИ РАЗЛИКИ ПОМЕЃУ МОМЧИЊАТА И ДЕВОЈЧИЊАТА: Кој е почесто болен, кој најмногу плаче, а...

Ако сте мајка на момче и девојче, можеби сте забележале дека тие често се однесуваат поинаку. Зошто е тоа така? Затоа што различно ги третираме.  Но за тоа постојат и генетски...

ОДВИКНУВАЊЕ ОД ПЕЛЕНИ: Како на една мајка и успеало невозможното – да ги одвикне...

Одвикнувањето на детето од пелени воопшто не е лесен процес, но оваа мајка тврди дека успеала да го направи токму тоа во рок од само три дена. Холин Паркинсон, која е...

Најнови вести

ДО КОГА НА БРЕМЕНИТЕ ЖЕНИ ИМ СЕ ПРАВИ ГИНЕКОЛОШКИ ПРЕГЛЕД? Само во овие месеци...

Бременоста е период кога треба да се грижите за себе повеќе од кога било, а воедно и период во кој многу често ќе посетувате...

ПРАКТИЧНИ СОВЕТИ: Како кај детето да развиете здрави навики во исхраната

Ова се неколку совети кои ќе ви помогнат вашето дете да развие позитивни навики кога е во прашање исхраната. Не дозволувате да си игра со...

Близнаци родени 30 години откако биле замрзнати како ембриони, растат сосем нормално

Близнаците Тимоти и Лидија Риџвеј, родени 30 години откако биле замрзнати како ембриони во април 1992 година, растат и се развиваат како сосем нормални...

ДАЛИ СТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА ВТОРО ДЕТЕ: Ова се главните предуслови кои треба да ги...

Дали сте подготвени за второ дете првенствено зависи од вашите желби. Откако жената ќе закрепне психички и физички од претходното породување, многу други фактори...

ИСТРАЖУВАЊЕЕ: Хормоналната контрацепција го зголемува ризикот од рак на дојка

Хормоналните апчиња против бременост ја зголемуваат опасноста од развој на рак на дојка. Меѓу нив се и сè попопуларните пилули што одржат само прогестин,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мусака од стар леб

Потребно: 1 бајат леб 5-6 лажици ајвар 200гр сува сланина 100гр колбаси 1 кромид 1 мала конзерва пченка 6 јајца 200мл млеко 150гр кашкавал ...

ОВИЕ СИМПТОМИ ВО БРЕМЕНОСТА НЕ СМЕЕТЕ ДА ГИ ИГНОРИРАТЕ

Периодот на бременост за секоја жена е време на големи промени, физички и психолошки. Повеќето бремености напредуваат без никакви проблеми и повеќето трудници, и...

КОГА БЕБЕТО МОЖЕ ДА ГИ ИМА СИТЕ ТРИ ОБРОЦИ: Првата кашичка задолжително се дава...

Преминот на цврста храна е голем чекор во развојот на бебето, а често може да биде многу збунувачки за родителите бидејќи постојат голем број...

Педијатрите предупредуваат: Седум знаци кои откриваат дека детето има воспаление на увото

Воспалението на увото е еден од најчестите здравствени проблеми кај децата, а на тригодишна возраст дури 70 отсто од децата барем еднаш ја преболуваат...

Кои намирници се најголеми алергени и кои се знаците за алергија на храна кај...

Алергијата на храна е всушност абнормална и ненадејна реакција на телото на одредена намирница што детето ја консумирало. Како што објаснуваат педијатрите, важно е...

Две од три млади мајки имаат проблеми со менталното здравје

Резултати  од ново истражување покажале дека две од три млади мајки имаат барем еден проблем поврзан со менталното здравје. Подеднакво, се покажало дека мајките...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Вегетаријанска кашичка

Потребно: 100 гр зеленчук (морков, брокула, карфиол, што и да имате во фрижидер) 50 гр компири 10 гр овесни снегулки или просо 2 лажички...

ДВА ФАКТОРИ СЕ КЛУЧНИ: Што го зголемува ризикот од прекумерна телесна тежина кај децата

Според резултатите од студијата која ги анализирала податоците на повеќе од 81.000 деца, гестацискиот дијабетес на мајката и големата телесна тежина при раѓање тројно...

ДАЛИ Е БЕЗБЕДНО ДА ВОЗИТЕ АВТОМОБИЛ ВО БРЕМЕНОСТ? Ова се ризични ситуации кои можат...

Возењето автомобил во бременоста не е забрането, но претпазливоста мора да биде поголема. Јасно е дека покрај физичките промени, трудниците поминуваат и низ ментални...

М-р Марина Крстиќ: КРЕАТИВНО НАДАРЕНИТЕ ДЕЦА ЖИВЕАТ ВО СВЕТ НА БЕСКРАЈНИ МОЖНОСТИ

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Сите надарени деца имаат тенденција да бидат имагинативни и покажуваат зголемен капацитет за...
error: