дома тагови деца

Ознака: деца

Американската академија за педијатрија издаде нови насоки за доење: НА МАЈКИТЕ ИМ СЕ ПРЕПОРАЧУВА...

Американската академија за педијатрија (ААП) издаде нови насоки за доење според кои мајките треба да ги дојат своите деца 2 години или подолго. Здружението на педијатри, исто така, нагласи дека се...

КОРОНАВИРУС ЕФЕКТ: Ризикот од Ковид-19 е се уште голем, прерано е да се спушти...

Одреден дел од луѓето во општеството се поранливи и поподложни на вирусен напад од другите и не само тоа, Ковид-19 може да остави и долготрајно влијание врз овие луѓе. Оттука, многу...

СТРАВОВИ КОИ ДОАЃААТ СО ДЕЦАТА: Што пред да добиете дете ви било вообичаено, а...

Животот се менува кога ќе добиете деца. Радосните моменти стануваат уште порадосни, но често и стравовите стануваат уште поголеми од што сте можеле да замислите. Многу, секојдневни ситуации стануваат потенцијална закана...

ДЕЦА КОИ МНОГУ МАЛКУ СПИЈАТ ПРЕКУ ДЕН: Експерт за спиење на децата советува како...

Од раѓање до третиот месец од животот, бебињата спијат од 14 до 17 часа дневно, а од четвртиот месец до една година тој број се намалува на 12 до 15 часа...

СО ПОВЕЌЕ ДЕЦА ПОНЕКОГАШ Е ПОЛЕСНО: Истражување покажало колку деца носат најголем стрес кај...

Родителството е и прекрасно и напорно, имале едно, две или четири деца. Секое семејство е различно и секое дете е различно. Она што за некои е премногу, за други е доволно....

М-р Марина Крстиќ: КОГА МАТЕМАТИКАТА НЕ ОДИ: Развојна дискалкулија – клиничка слика и третман

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦  Дискалкулијата претставува растројство на способностите за сметање. Дискалкулија се јавува како резултат на неизедначен развој на структурите и функциите кои...

ВЕЧНА ДИЛЕМА НА МАЈКИТЕ: Може ли заедно да се пере облеката на возрасните и...

Детската кожа е исклучително чувствителна и поради тоа често знае да биде надразнета. Затоа е исклучително важно, пред да му ја облечете на детето, да ја исперете. На тој начин ќе...

ИЗГОР ТЕМПЕРАТУРИ, ЗЕМЈАВА ПРЕД ТОПЛОТЕН БРАН: Температурите ќе растат и до 40 степени, еве...

Температурите растат во цела Европа, а во наредниве денови ниту нашата земја нема да биде поштедена и се очекува да биде зафатена од голем топлотен бран, невообичаен за овој период од...

ОД ИГРАЧКА, ПЛАЧКА: Колку всушност се опасни балоните со хелиум за децата

Неодамна беше објавена тажна вест дека осумгодишно момче од Даблин починало поради вдишување хелиум од балон. Се покажало дека детето починало од последица на недостаток на кислород во мозокот поради срцевиот...

Зошто родителите не треба да ги тераат децата да ги делат нивните играчки

Повеќето родители биле во ситуација да детето не сака да подели играчка со други деца во парк и силно се спротивставува, објаснувајќи му на детето да го даде предметот во кој...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Салата од лубеница со фета сирење

Потребно: 3 резниња лубеница 1 лажица маслиново масло 200гр фета сирење Малку свеж босилок Неколку листови нане Сок од половина лимон Малку сол Подготовка: За...

КАКО ИЗГЛЕДА МЕТОДАТА “5 ЧЕКОРИ ЗА СМИРУВАЊЕ НА БЕБЕ“? Ја осмислил педијатар, а родителите...

Откако неколку часови се обидувате да смирите расплаканото и плачливо бебе, веројатно се прашуваат дали постојат некои магични трикови за кои досега не сте...

АЛЕРГИСКА РЕАКЦИЈА: Делови од телото на кои убодот од пчела или оса е најопасен

Алергиските реакции обично се јавуваат набрзо по убодот, до еден час, кога крвните клетки се шират. А при повеќекратни убоди може да дојде и...

ФИНСКА СТУДИЈА: Децата зачнати со ин витро се подобри на училиште, но имаат поголем...

Децата зачнати преку медицинско потпомогнато оплодување поминуваат подобро на училиште, но имаат малку поголема веројатност да имаат проблеми со менталното здравје до доцните тинејџерски...

Американската академија за педијатрија издаде нови насоки за доење: НА МАЈКИТЕ ИМ СЕ ПРЕПОРАЧУВА...

Американската академија за педијатрија (ААП) издаде нови насоки за доење според кои мајките треба да ги дојат своите деца 2 години или подолго. Здружението...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Смуди од кокос и малини

Потребно: 1 банана 1 рака малини (свежи или замрзнати) 300мл густ јогурт 100мл вода 1 лажичка ленено семе 2 лажици кокосово брашно 1 лажица...

МАЈКИТЕ ГО ОПИШУВААТ ДОЕЊЕТО СО ТРИ ЗБОРА: “Утеха. Љубов. Неред“

Доењето не е секогаш лесно, но за мајките кои се одлучуваат на тоа, тоа е посебен начин на поврзување. Но, доењето не оди секогаш...

ДЕТЕТО ОДЕДНАШ “ЗБЕСНУВА“ КОГА Е СО ВАС? Ако се препознавате во оваа ситуација, значи...

Мајката Кејт Срфс објаснила дека децата со мајките најлошо се однесуваат, бидејќи мајките се нивното засолниште и место каде што можат да дојдат со...

Откриено колку долго опасните вируси остануваат заразни во слатка вода

Опасните вируси можат да останат заразни во слатка вода и до три дена така што се прицврстуваат на парчиња пластика, открија научниците. Ентеровирусите како ротавирусот,...

РАСТЕ БРОЈОТ НА ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19: Реинфекциите се сè почести – Колкава е веројатноста...

Расте бројот на позитивни лица на Ковид-19. Според последните податоци, очигледно е дека варијантите на омикрон BA.4 и BA.5 започнуваат нов бран на инфекции....

СТУДИЈА: Жените со хипертензивни нарушувања во бременоста имаат поголем ризик да страдаат од висок...

Според неодамна објавена студија во стручното списание Journal of the American College of Cardiology, жените со хипертензивни нарушувања во бременоста (HDP) имаат зголемен ризик...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Освежителен колач од лимон

Потребно: 2 јајца 150гр омекнат путер 200гр шеќер 1 ванилин шеќер 125гр брашно Сол 1 лажичка прашок за печиво 100гр густин 2 лимона 100гр...

ИСЦЕДОК И ЗАЛЕПЕНИ КАПАЦИ: Зошто новороденчето има лепливи очи и како правилно да се...

Лепливите очи се вообичаена појава кај новороденчињата, а најчесто станува збор за незагрижувачки симптом. Тие се резултат на запушени солзни канали и се појавуваат...

 “МАМО, МЕНЕ МИ Е СРАМ“: Како да им помогнете на децата кои покажуваат срамежливост?

Децата, кога се на возраст од една до три години, особено дел од нив се посрамжеливи од другите и тоа е сосема во ред...

Министерство за здравство апелира: Следење на препораките и што е можно помала изложеност на...

Поради високите температури кои деновиве ја зафатија територијата на државата, Министерството за здравство апелира граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита на здравјето,...
error: