дома тагови емоции

Ознака: емоции

ИМА ЛИ ВАШЕТО ДЕТЕ ТОКСИЧЕН ПРИЈАТЕЛ? Како да ги препознаете ваквите пријателства и што...

Некои пријателства можат да направат децата да се чувствуваат вознемирени, збунети и под стрес, но тешко им е да сфатат дека таквите пријателства не се добри за нив. Експертите зборуваат за...

СТРУЧЊАЦИТЕ СОВЕТУВААТ: Никогаш не ги следете овие родителски совети

Имале едно или пет деца, работеле работа со полно работно време или останувале дома за да се грижите за децата, родителството е нешто што никој не треба да го смета за...

Некои деца лесно се прилагодуваат, други имаат потешка транзиција: Експертите советуваат како да му...

Тргнувањето во градинка им овозможува на децата да станат понезависни, да научат нови работи и да ја стекнат секогаш важната вештина за социјализација на порана возраст. Покрај сите предности, како и...

КОГА ДЕЦАТА БАРААТ ПРЕМНОГУ ВНИМАНИЕ: Зошто го прават тоа и дали треба да им...

Во нашата природа е да се стремиме да се поврземе со другите за да се развиваме емоционално, физички, духовно и интелектуално, велат психолозите. Секој од нас треба да знае дека е...

АКО СТЕ ТАЖНИ И ТИЕ СТАНУВААТ ПОРАЗДРАЗЛИВИ: Бебињата ги препознаваат емоциите на своите родители...

Повеќето родители веруваат дека бебињата, барем пред наполнети шест месеци, не се во состојба да ги препознаат емоциите на другите, но грешат. Новороденчињата можат да разликуваат емоции од моментот кога ќе...

4 ЖИВОТНИ ЛЕКЦИИ КОИ ДЕЦАТА ГИ УЧАТ ОД СВОИТЕ ТАТКОВЦИ: Татковци, внимание! Еве како...

Да се биде родител е голема одговорност и жртва, па во таа улога не им е лесно ниту на мајките, ниту на татковците. Мајката исма своја улога и на свој начин...

На која возраст на децата најтешко им паѓа  разводот на родителите?

Разводот е секогаш тежок, кога и да се случи, за целото семејство. Кога детето гледа дека неговите родители се разделуваат, тоа веројатно е една од најголемите трауми што ќе ги доживее. Децата...

Како бебето кажува дека ја сака мама

Бебињата имаат свој начин на покажување на љубовта кон мајките и се изразуваат низ ситни работи кои се јасно видливи. Ако вашето бебе престанува да плаче штом го дигнете, тоа ви...

ОД МИРНО ДЕТЕ,  НА ЧЕТИРИ ГОДИНИ ПОЧНАА ИЗЛИВИТЕ НА БЕС: Овие се причините за...

Англискиот збор "fournado" произлегува од зборовите четири и торнадо и е назив за нагла, ненадејна промена на однесувањето на децата помеѓу третата и петтата година. Сте имале дете кое е мирно,...

Пет знаци кои укажуваат дека сте мајка за пример

Родителите често се загрижени дали добро ги растат и воспитуваат своите деца и дали се добри родители. Модерните мајки и татковци имаат повисоки стандарди додека ги водат своите деца кон животот...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: “Сармички“ од модар патлиџан

Потребно: 6 помали модри патлиџани 300гр моцарела 300гр кравји кашкавал 200гр спанаќ (може и замрзнат) 6 парчиња сланина Сол, бибер, оригано За доматниот сос: 1...

НЕ МОРА СО СИЛА: Како да соработувате со детето кога кон нешто покажува голем...

Кога некаде брзаме и ни е важно детето да направи нешто, неговото двоумење или бунт често не наведува на употреба на сила, што понекогаш...

Зошто детето одеднаш почнува да одбива да јаде?

Различни фактори може да бидат причина и истите треба внимателно да се откријат за да му се помогне на детето во надминување на оваа...

Ако сакате среќни деца, следете ги овие 5 правила на психолозите од Харвард: Децата...

Со развојот на технологијата го прилагодуваме начинот на живот и во овој случај воспитувањето на децата. Пред смартфоните и таблетите, децата го поминуваа слободното...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР Е УБЕДЕН ДЕКА Е ГРД: Што ја предизвикува оваа состојба и како...

Телесното дисморфно нарушување е психолошка состојба која ги тера луѓето да веруваат дека одредени делови од нивното тело се грди. Тие често поминуваат часови...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Едноставен чоко колач

Потребно: 200гр темно чоколадо 100гр шеќер 100гр путер  4 јајца 50гр брашно Малку сол Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Искршете го чоколадото на...

ВОСПИТУВАЊЕ: Како детето да развие самопочитување

Воспитувањето и семејството имаат пресудна улога во развојот на самопочитување кај децата. Постојат многу начини на кои родителите влијаат на развојот на детското самопочитување и...

НАЈЧЕСТИ РОДИТЕЛСКИ ГРЕШКИ: Што е најважно ако имате дете на возраст помеѓу 3 и...

Честопати, однесувањето на детето ги прави родителите нервозни и беспомошни. Иако се мали, децата сакаат доза независност, но од друга страна имаат голема потреба...

Се појави нова варијанта на омикрон, најотпорна досега

Откако започна пандемијата на Ковид-19, здравствените експерти предупредуваат дека главниот проблем во контролирањето на вирусот е неговата способност да мутира во позаразни и поопасни...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечени макарони со пилешко

Потребно: 400гр макарони 300гр пилешко бело месо 2 јајца 200мл неутрална павлака 150гр кашакавал Лук во прав Сол Црн пипер Подготовка: Сварете ги тестенините на...

СТУДИЈА: Овој симптом е најчест кај заразените со корона кои се вакцинирани

Податоците собрани од апликацијата ZOE Health Study покажуваат дека луѓето кои се заразуваат со Ковид по вакцинацијата имаат пролив или дијареа почесто од другите....

СОВЕТИ ЗА РОДИТЕЛИ: Кои воспитни методи секогаш “палат“ кај децата

Воспитувањето на децата треба да го темелите на емоционална топлина и поддршка. Освен тоа неопходни се јасни правила на однесување и ограничувања, односно контрола. ...

Истражување открива во кои земји бебињата најмногу плачат

Новороденчињата плачат во просек по два часа на ден. Во текот на првите неколку недели, кои се доста напорни и стресни за повеќето мајки,...

ВО СЕЗОНА НА НАСТИНКИ И ВИРУСИ: Храна што го поттикнува имунитетот на децата

Силниот имунитет во сезона на вируси може да го заштити детето од непријатности и дополнителни ризици кои вирусите ги носат. Постојат многу начини да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки со сирење и спанаќ

Потребно: За палачинките 2 јајца 200мл минерална вода 200мл млеко ½ лажичка сол 350гр брашно (ако смесата е ретка, додадете и повеќе) За филот 150гр смрзнат...
error: