дома тагови говор

Ознака: говор

ДИСЛЕКСИЈАТА КАЈ ДЕЦАТА ЧЕСТО НЕ СЕ ПРЕПОЗНАВА НАВРЕМЕ: Ова се најраните симптоми

Дислексија е пореметување на учењето кое вклучува потешкотии во читањето поради проблеми со препознавањето на говорните звуци и учењето како тие се однесуваат на буквите и зборовите (декодирање). Исто така се...

М-р Марина Крстиќ: РАЗВОЈНА ДИСПРАКСИЈА – КАРАКТЕРИСТИКИ И ТРЕТМАН

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦   Диспраксија е тешкотија или незрелост во организирањето на движењата, што доведува до нарушување на јазикот, перцепциите и мислењето. Невролошки е...

Слаѓана Трајкова, мастер логопед: ГОВОРОТ КАЈ ДЕТЕ СО РАЗВОЈНА ДИСХАРМОНИЈА

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје ♦♦♦♦♦♦♦  Личноста на едно дете е изградена од поедини структури, кои ја прават неговата целина сеопфатна...

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ: Како да забележите дека детето пелтечи?

Пелтечењето на детска возраст може да се појави во периодот на интензивен развој на говорот, т.е. на возраст помеѓу втората и третата година од животот на детето. Во таа фаза детето...

Зошто не треба “бебешки“ да им зборувате на децата

Децата од предучилишна возраст имаат многу таленти, но читањето на намерите на луѓето е она што особено добро им оди. Тие знаат кога некој не е искрен или користи претерано сладок или...

Слаѓана Трајкова, мастер логопед: РАЗВОЈНО ЈАЗИЧНО НАРУШУВАЊЕ КАЈ ДЕЦАТА – Првите симптоми родителите можат...

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје ♦♦♦♦♦♦♦  Станува збор за нарушување во јазикот, при кое доаѓа до неразбирање на самиот мајчин јазик,...

НАРУШУВАЊА НА ГОВОРОТ КАЈ ДЕЦАТА: Како да ги препознаете првите знаци на пелтечење

Причината за пелтечење не е позната, меѓутоа, стручњаците истакнуваат дека истражувањата покажале дека постои гентска предиспозиција, како и дека не треба да се исклучи опкружувањето, кое може да биде тригер. Главно...

Цицањето палец и грицкањето нокти во раното детство го намалува ризикот од алергии, тврдат...

Децата кои ги цицаат палците или ги грицкаат ноктите се поотпорни на алергии во возрасна доба, покажало истражувањето спроведено на Универзитетот во Отаго во Нов Зеланд. Како што пишува „Вашингтон пост“,...

М-р Светлана Трнинкова, мастер логопед: ПОТЕШКОТИИ ПРИ ГОЛТАЊЕТО ИЛИ ДИСФАГИЈА

ПИШУВА: М-р Светлана Трнинкова Мастер логопед, дипломиран специјален реедукатор - олигофренопедагог ♦♦♦♦♦♦♦ Најчестите причинители на афазиите - губење на способноста на говор кој веќе е стекнат и формиран во денешно време и за жал и...

СЛАЃАНА ТРАЈКОВА, МАСТЕР ЛОГОПЕД: Невролошките дисфункции како еден од факторите за отежнато читање и...

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, дипл. логопед – дефектолог, мастер логопед ЈЗУ „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје ♦♦♦♦♦♦♦   Кај повеќето деца кои имаат повреда на мозокот се јавуваат симптоми на отежнато совладување на...

Најнови вести

Терапевтите откриваат пет причини зошто  се повеќе деца се емоционално нестабилни

Канадската терапевтка Викторија Продај предупредува дека децата се се полоши во училиште и се емоционално нестабилни поради прекумерната употреба на технологијата и “лошото“ родителство....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач со портокали

Потребно: 3 јајца 250гр шеќер 275гр брашно 3 лажички прашок за печиво 100гр путер 100гр кисела павлака  300гр портокали За глазура: Сок од еден портокал ...

6 работи кои жените не сакаат да признаат дека ги правеле во бременоста

Која навика сте ја криеле за време на бременоста? Ви претставуваме шест работи кои жените ги прават, но никому не сакаат да ги признаат...

Што навистина открива родилната тежина на бебето?

Зошто постои таква опсесија со родилната тежина? “Општо, родилната тежина може да биде добар показател на здравјето на бебето“, вели д-р Дејвид Хил. Со...

Симптом кој укажува дека може да има сериозен проблем: ИСПАКНАТА ФОНТАНЕЛА КАЈ БЕБИЊАТА БАРА...

Ники Јуркуц, медицинска сестра која им дава совети на родителите преку страницата на Инстаграм Tiny Hearts Education, предупреди на можен сериозен здравствен проблем кај...

МАЈКИТЕ СЕ ПОСТАРИ ОД КОГА БИЛО: Зошто жените го одложуваат раѓањето на деца и...

Мајките во Англија и Велс се постари од кога било досега, открија вчера официјалните бројки. Со оглед на тоа што се повеќе жени избираат да...

Кога бебето почнува да седи?

Доколку внимателно се погледне положбата што бебе на четири месеци ја завзема кога е на грб, се гледа доста сличност со седечката положба. Рамнотежата...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Најмеки, едноставни кифлички

Потребно: 1кг брашно 600мл млеко 300мл зејтин 2 кесички сув квасец 2 лажички шеќер 3 лажички сол Подготовка: Дел од млекото загрејте го, но не...

Децата родени со помалку од 34 недели покажуваат когнитивни недостатоци во адолесценцијата

Споредено со адолесцентите родени во 40 гестациска недела, оние родени во <34 гестациска недела покажуваат дефицити во три когнитивни домени: пишан јазик, математика и...

СЕ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА КАШЛИЦАТА КАЈ ДЕЦАТА: Како да разликувате сува и...

Во постудениот период од годината, кашлицата е честа појава кај децата. Тоа е придружен симптом на инфекции на дишните патишта, како и познати детски...

БРУКСИЗАМ ИЛИ ЧКРИПЕЊЕ СО ЗАБИТЕ: Честа појава кај малите деца

Бруксизам или чкрипење со забите, е феномен кој обично се јавува навечер додека спиеме. Обично, забите на долната вилица несвесно се лизгаат по забите...

ЗИМСКИ ТЕМПЕРАТУРИ: Колку студено време е многу студено за бебето?

Без разлика на временските услови, родителите сакаат да уживаат со своите деца на свеж воздух. Но, кога температурата е под нула, мора да се...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мини бриош

Потребно: 1 банана 130гр брашно ½ лажичка прашок за печиво 2 лажици грчки јогурт Млечно чоколадо Подготовка: Бананата испасирајте ја, па додадете го брашното и...

БЕБЕШКИ РЕЧНИК: Препознајте за што плаче бебето и што значат звуците што ги испушта

Плачењето е главен начин преку кој бебето во првите четири месеци од својот живот ги изразува своите потреби – но како родителите може да ...

ПОИНАКОВ НАЧИН НА ВОСПИТУВАЊЕ: Зошто децата во Данска се најсреќни?

Еден ден во неделата без обрвски и активности, наменет исклучиво за безбрижна детска игра, потоа умереност во пофалбите, отворена и едноставна комуникација, настојување детето...
error: