дома тагови грчеви

Ознака: грчеви

Невообичаено губење на апетитот може да биде показател за инфекција со коронавирус

Ковид-19 е првенствено респираторно заболување кое предизвикува респираторни проблеми, но може да зафати и други делови од телото. Лекарите откриле дека Ковид-19 може да влијае и на белите дробови, срцето, но...

М-р Ивана Урдаревиќ: Разлики во говорот кај децата – Што е правилен, а што...

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ лиценциран логопед, специјален едукатор и рехабилитатор ♦♦♦♦♦♦♦  Во некои краеви се говори онака како што се слуша на радио и телевизија, училиште, со други зборови литературно, но во некои краеви не...

Дали бебето мора да подригне после оброкот?

Откако бебето ќе пристигне во семејството, мајките добиваат многу совети поврзани за негата и исхраната на детето. Еден од нив е и дека по секој оброк бебето мора да подригне. Зошто е...

Кога плачењето на бебето е знак дека има грчеви во стомачето

Најчесто грчевите може да ги препознаете по честиот и долготраен плач кај бебето, кое секогаш, претходно било весело и спокојно. Бебето е сито и наспиено, но сеедно неутешно плаче. Грчевите најчесто...

Дали бебето мора да подригне по оброкот?

Откако ќе стигне во семејството, мајките добиваат многу совети во врска со негата и исхраната на бебето. Еден од нив е дека по секој оброк бебето мора да подригне. Зошто е...

ДОЕЊЕ: Оваа храна предизвикува грчеви кај бебето и треба да ја избегнувате

Ова е листа на намирници кои предизвикуваат проблеми кај малите деца. Можете да ги елиминирате сите одеднаш или само неколку, се во зависност од тоа колку чести се грчевите кај бебето....

Симптоми кај новороденчето поради кои не треба да се загрижувате (1)

Многу родители за секоја зголемена температура, необична столица, осип или пак за гласно плачење, во паника истрчуваат кај својот педијатар или во дежурните служби. Лекарите велат дека во овие, но и...

Препознајте грчеви кај бебето

Најчесто грчевите може да ги препознаете по честиот и долготраен плач кај бебето, кое секогаш претходно било весело и спокојно. Бебето е сито и наспиено, но сеедно неутешно плаче. Грчевите најчесто...

Состојби со новороденчето при кои е потребно да се побара лекарска помош

По породувањето, од родилиштето нема да бидете отпуштени додека лекарот не е сигурен дека состојбата на бебето, но и вашата не се добри и подготвени за излегување. Но, кога ќе стигнете...

НА УДАР МАЛИТЕ ДЕЦА И ДОЕНЧИЊА: Дехидрираноста е клучен проблем при труењето со храна

Труењето со храна е честа појава, особено во летните месеци. Обично се случува во услови на колективно сместување, градинки, одморалишта, во ресторани за брза исхрана. Меѓутоа треба да се има предвид...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоко колач за 20 минути

Потребно: 5 јајца 230гр брашно 50гр какао 1 прашок за печиво 100мл масло 200мл млеко 1 лажица рум За глазура: 200мл слтака павлака 400гр темно...

НЕВЕРОЈАТНО НАУЧНО ОТКРИТИЕ: Фреквенцијата на мајчиниот глас е иста на сите јазици

Една студија за мајчин јазик и начинот на кој бебињата го усвојуваат, открила дека мајките имаат комплетно посебна боја на гласот кога разговараат со...

Се размислува за примање на трета доза од вакцината против Ковид-19

Додека многу граѓани со нетрпение ја очекуваат првата доза на вакцината Ковид-19, на Запад веќе се водат расправи за вакцинирање со третата доза на...

СИМПТОМИ во бременоста кои не смееш да ги игнорираш

Периодот на бременост за секоја жена е време на големи промени и психички и физички. Повеќето бремености напредуваат без никакви проблеми и повеќето трудници...

Се зголемува бројот на деца алергични на кравјо млеко: Еве ги симптомите

Стапката на деца хоспитализирани поради анафилакса предизвикана од храна се зголемила за 25% од 2006 до 2012 година - од 1,2 на 1,5 на...

Епидемиолог: Ризикот од згрутчување на крвта е многу поголем кај заболените од Ковид-19 отколку...

Опасноста од згрутчување на крвта кај луѓето заболени со Ковид-19 е далеку поголема отколку кај вакцинираните против оваа болест, вели водечкиот словенечки епидемиолог Матеја...

Најмлада жртва на коронавирусот во Србија: Ковид-19 го однесе животот на бебе старо 9...

Бебе од Крагуевац, на кое при раѓање му била дијагностицирана инфекција со коронавирус, починало денеска на Универзитетската детска клиника „Тиршова“. Инфекцијата со коронавирус довела до...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Јајца на детски начин

Потребно: 5 белки 3 жолчки Малку путер Сол Бибер Зачини по вкус Подготовка: Одвојте ги белките од жолчките во посебни садови. Ќе ви бидат потребни...

Д-р Ентони Фаучи очекува скоро сите деца да имаат право на вакцина против Ковид-19...

Д-р Ентони Фаучи, директор на Националниот институт за алергија и инфективни болести, рече дека смета дека децата од буквално секоја возраст би требало да...

ОДГОВОР НА ПРАШАЊЕТО ШТО СИТЕ ГИ ИНТЕРЕСИРА: Колку трае ефикасноста на вакцините

Стручњаците одново истакнуваат дека е важно да се вакцинираат што повеќе луѓе за да се спречи оандемијата, но критичното прашање е – колку трае...

Децата се најголеми консументи: Прекумернaта консумација на додаден шеќер влијае на развојот на мозокот...

Шеќерот повикува од полиците на продавниците за храна, а особено го има во оние производи кои се продаваат за деца. Децата се најголемите консументи на...

Околу 12% од децата со КОВИД-19 завршуваат во болница

Истражување спроведено во САД покажало дека во 2020 околу 12 проценти од американските деца со КОВИД-19 биле згрижени во болница, а една третина од...

КОВИД-19: Бразилскиот сој мутира и станува поопасен

Бразилскиот сој на коронавирус - P1, одговорен за зголемувањето на смртноста од Ковид-19 во оваа латиноамериканска земја, мутира на начин што ќе го овозможи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посна пица

Потребно: 400гр брашно 200мл газирана вода 3 супени лажици растително масло Сол по вкус За полнење: 1 пиперка Шери домати ½ кромид Неколку феферони 4...

Тато, ми фалиш! Како децата ви сигнализираат дека им недостасувате

Истражувањата покажуваат дека татковците играат многу важна улога во животот на децата. Кога татковците се вклучени, тоа има значајно влијание на когнитивниот и социјален...
error: