дома тагови грип

Ознака: грип

Коронавирусот не се откажува, листата на симптоми се шири: Еве кои промени (по ново)...

Научниците открија дека рекордни 4,9 милиони луѓе имале Ковид-19 во Велика Британија минатата недела. Во Англија секој 13. е заразен со вирусот, а Шкотска објави дека 1 од 12 лица кај...

АКО ИМАТЕ ОМИКРОН, еве кога започнуваат симптомите

Омикрон продолжува да се шири брзо, а за нешто помалку од три месеци, оваа варијанта на коронавирус зарази милиони луѓе. Светската здравствена организација на Твитер напиша: „Откако омикрон првпат беше идентификуван...

ВАШИТЕ ПРАПРАПРАВНУЦИ СÈ УШТЕ ЌЕ СЕ ИМУНИЗИРААТ ПРОТИВ КОРОНАВИРУС: Врвен експерт од клиниката Мајо...

Додека многу Американци почнуваат веќе да гледаат кон животот после Ковид-19, а некои експерти даваат оптимистички предвидувања за иднината на пандемијата, со тоа не се согласува целата научна заедница. Д-р Грегори Поланд,...

Омикрон ќе го препознаете по овие два симптома

Според досегашните податоци, омикрон предизвикува поблага клиничка слика, а симптомите кои ги пријавуваат пациентите заразени со оваа варијанта се слични на оние на грипот. Експертите истакнуваат дека омикрон е многу заразен, а...

ОМИКРОН ИЛИ НАСТИНКА: Обична настинка не предизвикува висока температура, многу силни главоболки и губење...

Омикрон носи малку поинакви симптоми од претходните соеви на коронавирус и токму поради тоа е лесно да се измеша со настинка или сезонски грип. Всушност, инфекцијата со сојот омикрон често се...

ВЕТУВАЧКИ РЕЗУЛТАТИ: Експериментален лек развиен против грип може да има двоен ефект врз Ковид-19

Експериментален лек првично развиен за лекување на грип покажал ветувачки резултати во борбата против вирусот SARS-CoV-2 и може да има двоен ефект врз Ковид-19, објавија германските научници. Резултатите од студијата, објавени минатата...

ЛЕКАРИТЕ СО СОВЕТИ: Што кога детето ќе се зарази со грип и како да...

Распустот на децата се уште трае и засега нема најави за продолжување. Тоа значи дека во четврток, на 20 јануари децата треба да седнат во училишните клупи. Децата во градинките или училиштата...

МЕГАИНТЕРВЈУ. М-р д-р Ангелчо Андоновски: Дури ни вакцинираните, ниту најсилните, ниту најздравите не се...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Д-р Андоновски, се наоѓаме во постновогодишен период во кој ги „собираме“ плодовите од опуштеното (пред) новогодишно прославување. Бројката на заразени со SARS-CoV-2 секојдневно расте, а со оглед на големата заразност,...

Kомбинација на грип и Kовид-19: Флурона потенцијално поопасна за невакцинирани, постари и имунокомпромитирани пациенти

Пред зимата 2020 година се плашевме од појавата на грип заедно со новиот коронавирус за кој сè уште немаше вакцина. Се предвидуваше дека доколку човек се зарази со двата вируса истовремено,...

Како да разликувате Ковид-19 и грип кај децата и кога треба да се јавите...

Началничката на педијатрија во Здравствениот дом „Палилула“ во Белград, д-р Анета Јовановиќ, за РТС ги објаснува разликите меѓу симптомите на коронавирус, грип и настинка кај децата. „Симптомите се покачена телесна температура, придружена...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрави мафини со лен и сусам

Потребно: 2 јајца 1 шолја брашно од елда 2 лажици мелено ленено семе 2 лажици сусам 1 шолја минерална вода 1 лажичка сол ...

АНКСИОЗНОСТ КАЈ ДЕЦАТА: Дискретни симптоми на вознемиреност

Анксиозноста може да доведе до многу дискретни симптоми кои сепак значајно влијаат на квалитетот на живот – како кај возрасните, така и кај децата....

ДЕТЕТО ЧУВСТВУВА БОЛКA ВО КОЛКОВИТЕ: Кои се причините за ваквата појава?

Една од најчестите причини за појава на болка во колковите кај децата е акутното воспаление на внатрешната обвивка на колкот (синовија) при која се...

Д-р Ранко Рајовиќ: РАНОТО ДЕТСТВО Е ИСКЛУЧИТЕЛНО ВАЖНО ЗА ПОДОЦНЕЖНИОТ УСПЕХ: Каде грешиме во...

Досадата е еден вид стрес и непријатна состојба. Кога им е досадно, и возрасните и децата се трудат да се ослободат од тоа чувство,...

ВРАЌАЊЕ ВО НОРМАЛА: Кои активности се дозволени по породувањето

По породувањето, со вистинските активности и вежби можете да ги вратите во претходната состојба стомакот, градите, колковите и грбните мускули и да добиете нормална...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашна пилешка паштета

Потребно: 200гр печено бело пилешко месо 4 лажици павлака 1 кромид 1 китка магдонос 1 рака семки од тиква 1 рака семе од сончоглед ...

Како повторно да изградите врска со детето кое емотивно сте го запоставиле?

Кога сте родител, една од најубавите емотивни врски што ја имате е онаа со своето дете. Дури и кога имате повеќе деца, голема е...

РОТАВИРУС: Како да спречите инфекција и што кога детето ќе го добие?

Ротавирусот се наоѓа во околината и затоа е лесно пренослив и многу заразен, а сезоната на инфекција обично трае во текот на зимските и...

Лекар предупредува: Опасна по живот грешка прават родителите додека ги возат децата во количка

„Како што температурите почнуваат да растат, така и родителите сакаат да ги заштитат своите бебиња и мали деца од сонцето. Затоа некои инстинктивно ги...

Што се крие зад необјаснетите случаи на тежок хепатитис кај децата: Научниците со објаснување...

Необјаснетите случаи на тежок хепатитис, пријавени кај скоро 400 деца ширум светот, би можеле да бидат резултат на низа промени во телото предизвикани од...

НЕПРИЈАТНОСТИ ВО БРЕМЕНОСТА: Зошто доаѓа до опстипација?

Опстипацијата е проблем со кој се соочуваат речиси половина од жените за време на бременоста. Оваа појава стручњаците ја објаснуваат како последица на хормоналните...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Рижото со спанаќ

Потребно: За 4 лица 1л зеленчукова бистра супа 250гр спанаќ 1 кромид 400гр ориз 100мл бело вино 4 лажици масло за јадење 2 лажици путер ...

„ЖАН МИТРЕВ ЛАБС“ НА НОВА ЛОКАЦИЈА: Отворени нови и современи специјалистички лаборатории во Скопје...

Со цел приближување на лабораториските услугите до потенцијалните клиенти, почнувајќи од 16 мај, официјално започнаа со работа лабораториите под брендот „Жан Митрев Лабс“. Во овие...

Научете го детето да сака да игра, а не само да победува

Во одредени средини во кои децата се вклучени во текот на својот развој (градинка, училиште), почнуваат да развиваат натпреварувачки дух. Додека родителите ја гледаат...

АКО МОЖЕ ВО ГРАДИНКА, МОЖЕ И ДОМА: Како да го мотивирате детето да си...

Нередот што останува по играта за многумина родители е вечна тема за распоравии со децата. Воспитувачките немаат проблем со тоа бидејќи децата во градинка...
error: