дома тагови имунолошки систем

Ознака: имунолошки систем

Д-р Ангелчо Андоновски: Совршена комбинација за совршено здравје, ја имаме да ја употребиме

ПИШУВА: Д-р Ангелчо Андоновски специјалист педијатар   Имунолошкиот систем е најважната карика од системот наречен здравје и здрав организам. Имунолошкиот систем е еден од најбитните механизмите на нашето тело за ефикасна заштита од несакани ефекти....

ИЗГЛЕДА КАКО ДА НЕМА КРАЈ: Шест причини зошто вашата настинка не поминува

Настинката е предизвикана од вируси, преку 200 видови и не се лекува со антибиотици, и овде луѓето често прават голема грешка затоа што се обидуваат да се лекуваат на тој начин....

СЕ ЗГОЛЕМУВА БРОЈОТ НА БОЛНИ ДЕЦА: Симптомите на Ковид-19 кај децата се неспецифични, родителите...

Симптомите на Ковид-19 кај децата до шест години се обично благи или воопшто ги нема, додека кај постарите деца и адолесцентите клиничката слика може да биде потешка, а често се јавува...

РАСТЕ ИНТЕРЕСОТ ЗА ТРЕТА ДОЗА: Што му прави на вашето тело примањето трета доза...

Расте интересот за примање трета доза вакцина против Ковид-19 во нашата земја. Истата може да се прими најмалку шест месеци по примање на втората, без закажување, со вакцина на производителот „Фајзер“...

ПРОВЕРКА НА НИВОТО НА АНТИТЕЛА КОН SARS-COV-2: Опаѓањето на антителата не ја кажува целата...

Со оглед на се почестите информации дека нивото на антитела може да почне да опаѓа шест месеци по вакцинацијата против коронавирус, луѓето ширум светот се повеќе прават тестови за да го...

Покрај сите негативности, се чини дека ЦИЦАЊЕТО ПАЛЕЦ има и една позитивна страна

Децата чии прсти се секогаш во устата, без разлика дали го цицаат палецот или грицкаат нокти, во иднина може да развијат помалку алергии. Истражувачите од Универзитетот Отаго во Дунедин во Нов Зеланд...

Клучно прашање: ДАЛИ МОЕТО ДЕТЕ ИМА НАСТИНКА ИЛИ КОВИД-19? Докторите објаснуваат како да направите...

Симптомите како замор, треска и течење на носот се непријатни во кое било време. Но, во моментов, со пандемијата на коронавирус која се уште беснее, поттикната од високо преносливата делта варијанта...

Лекарите смируваат, нема место за паника: ЗГОЛЕМЕНИ ЛИМФНИ ЈАЗЛИ по вакцинација против Ковид-19 се...

Кај некои луѓе кои неодамна примиле трета (бустер) доза на вакцина против Ковид-19 се јавуваат отечени лимфни јазли. Лекарите велат дека нема причина за паника. Отечените лимфни јазли предизвикани од вакцинација...

Младите деца (5-11 години) наскоро би можеле да добијат вакцина против Ковид-19: Еве што...

Со „Фајзер“ кој официјално побара одобрение за итна употреба од Агенцијата за храна и лекови на САД, започна процесот за авторизација на вакцината против Ковид-19 наменета за деца на возраст од...

Што треба да знаете пред да примите трета доза од вакцината против Ковид-19: Не...

Третата доза е нова одбранбена линија против пандемијата на Ковид-19, а ако се уште се двоумите дали да ја примите, во продолжение пет работи кои е битно да ги знаете. Истражувањата покажаа...

Најнови вести

70 проценти од пациентите инфицирани со омикрон немаат проблеми со дишењето

Стравувајќи од брзината со која се шири новата варијанта на коронавирус, надеж будат податоците од јужноафриканската престолнина Преторија, кои покажуваат дека 70 отсто од...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со моцарела и спанаќ

Потребно: 4 парчиња пилешки стек 400гр моцарела 300гр спанаќ 2 чешниња лук 200гр печурки 200мл павлака за готвење Подготовка: Секое парче пилешки стек засечете го...

КАКО ДА ГО ОБЛЕЧЕТЕ БЕБЕТО ВО ЗИМА, А ДА НЕ НАСТИНЕ: Ако користите автомобил,...

Како доаѓа зимата, а надвор станува се постудено, потребно е и децата доволно да се затоплат за да може да престојуваат надвор. Малите деца...

КАЈ ДЕЦАТА ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН ВАРИЈАНТАТА СЕ ЈАВУВА ЕДЕН НЕОБИЧЕН СИМПТОМ: Никогаш не би...

Родителите треба да бидат свесни за “необичен осип“ кој е поврзан со случаевите на новиот сој омикрон КОВИД кај децата, вели лекарот по општа...

М-р Марина Крстиќ: Перфекционизмот кај надарените во комбинација со емоционалниот интензитет, води многу надарени...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор и рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани   СОЦИО-ЕМОЦИОНАЛНИ ПРОБЛЕМИ КАЈ НАДАРЕНИТЕ И ТАЛЕНТИРАНИТЕ Социо-емоционалниот развој трае во текот на целиот живот...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР ПОСТОЈАНО СЕ ЖАЛИ НА ГЛАВОБОЛКА? Кога се работи само за дехидрираност, а...

Главоболките, за жал, се составен дел од животот поради чие појавување ретко се загрижуваме. Сепак, понекогаш може да предупредуваат и на сериозни проблеми. “Причините може...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашни бисквити во празнично руво

Потребно: 100 мл маслиново масло 200 гр пченкарно или брашно од елда Една банана Половина јаболка Подготовка:  Јаболката и бананата иситнете до форма на каша,...

КАКО ЈАПОНЦИТЕ ГИ УЧАТ ДЕЦАТА ЗДРАВО ДА СЕ ХРАНАТ: Тие откриваат 5 совети и...

Веројатно сте слушнале дека децата во Јапонија се многу добри и воспитани. Начините на воспитување и учење на детето на вистински вредности и убаво...

ШЕСТ КЛУЧНИ СОВЕТИ: Како можете да ја избегнете болеста КОВИД-19?

Новата варијанта на вирусот – омикрон, претставува закана, па и понатаму е важно да се преземат сите можни мерки за да се заштитиме. Еве...

Омикрон може да го скрати интервалот помеѓу инфекцијата и заразноста, тврдат британските научници

Јужноафриканската лекарка која прва се посомнева во новиот сој на коронавирус, д-р Анџелик Коци, тврди дека симптомите на омикрон се благи и дека не...

Новата варијанта закана и за децата: Симптоми на омикрон на кои родителите треба да...

Додека научниците собираат повеќе податоци за суперсојот на коронавирус, еден загрижувачки знак е дека омикрон би можел да ги заразува децата со поголема стапка...

Како изгледа првиот час од животот на бебето?

Шведски научници внимателно следеле 28 бебиња за да воочат низ какви се промени минуваат на самиот почеток од животот. Ова истражување објавено во списанието...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кремаста супа од карфиол

Потребно: 1кг карфиол 60мл маслиново масло 60гр путер 1 гранче мајчина дишица 100гр кромид 4 чешниња лук 500мл павлака 500мл вода Сол Бел бибер...

5 тајни на децата кои никогаш не се болни

Познавате ли и вие некое дете, на пријатели, роднини или на соседи кое никогаш не е болно? Знаат ли неговите родители нешто што вие...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Блага до умерена форма на КОВИД-19 се чини дека не влијае на мозокот...

Научниците предводени од Софија Стоеклејн од Универзитетот Лудвиг Максимилијан во Минхен користеле магнетна резонанца за да проучат 33 бремени жени со блага или умерена...
error: