дома тагови инфекции

Ознака: инфекции

Дебелината на мајката во бременоста може негативно да влијае на развојот на белите дробови...

Според ново истражување, прекумерната телесна тежина за време на бременоста може негативно да влијае на развојот на белите дробови кај децата. Се покажало дека децата со мајки со прекумерна тежина се...

Интервју со проф. д-р Александра Дороњски: Повторното соединување на мајката со нејзиното бебе, возбудата,...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Иако сме сите биолошки различни, со различни потенцијали за преживување како резултат на различни интраутерини услови во кои сме биле, бебињата со ниска гестациска старост се навистина големи борци! Некогаш...

Д-р сци. Александар Сајковски: Користењето на Lactobacillus Reuteri Protectis драматично го намалува бројот на...

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар - неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦ ЦРЕВЕН МИКРОБИОТ И ИМУНИТЕТ Вродениот и стекнатиот имунолошки систем се две ком­по­ненти на имунитетот кои традиционално и дидактички се делат, а во основа функционираат комплементарно во...

ЛЕКАРИТЕ СОВЕТУВААТ: Како да се однесуваме во време на епидемија на мали сипаници

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство во текот на вчерашниот ден (16.04.2019) прогласи епидемија на морбили на територијата на целата земја. Состојбата доаѓа откако во изминатиот период беа...

Проф. д-р Бранимир Несторовиќ: Нема никаков доказ дека отстранувањето на крајниците навистина го намалува...

ПИШУВА: Проф. д-р Бранимир Несторовиќ педијатар пулмолог-алерголог   Дали да ги отстраните крајниците? Операцијата на крајници се прави често (годишно над половина милион деца само во САД). Овој број денес е околу половина од она...

Зошто се јавува и колку е опасно зголемување на лимфните јазли на детскиот врат?

Лимфните јазли претставуваат клетки и хемиски супстанци кои заедно учествуваат во одбранбената (имунолошка) реакција на организмот. Секоја група лимфни јазли има свое “задолжение“ да ја собира лимфата (течност која се “цеди“...

Прим. д-р Лидија Спасова: Инфекции, разни токсини или лекови што ги примала мајката во...

ПИШУВА: Прим. д-р Лидија Спасова педијатар-неонатолог  ♦♦♦♦♦♦♦ Оштетувањето на слухот кај децата може негативно да влијае на нивниот психомоторен развој. Поради тоа, а и поради фактот дека едно на 300 новородени деца страда од...

Д-р Јорданчо Иванов: Кој е првиот знак на бременост?

ПИШУВА: Д-р Јорданчо Иванов специјалист гинеколог-акушер ♦♦♦♦♦♦♦ ВОДЕЊЕ НА БРЕМЕНОСТА И ПРЕГЛЕДИ – 1 ТРИМЕСТАР Бременоста трае десет лунарни месеци, 40 недели или 280 дена. Поделена е на три триместри. Првиот триместар го опфаќа периодот...

Тригери кои може да доведат до појава на атописки дерматитис кај децата

Атопискиот дерматитис е хронична долготрајна болест на кожата. Се манифестира со црвенило (егзем), сува кожа и силно чешање. Атопискиот дерматитис најчесто се јавува кај децата. Истражувањата покажуваат дека околу 20% од...

Прим. д-р Љиљана Којиќ: Oдбраната од инфекции скоро и да не постои кај предвремено...

ПИШУВА: Прим. д-р Љиљана Којиќ педијатар  ♦♦♦♦♦♦♦ ПЕТ ФАКТИ КОИ БИ САКАЛЕ ДА ГИ ЗНАЕТЕ ЗА ВАШЕТО ПРЕДВРЕМЕ РОДЕНО БЕБЕ   Што е предвремено родено (предтерминско) бебе? Секое бебе, кое е родено пред навршени 37...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од спанаќ и банана +9м.

Потребно: 1 средна или голема банана (излупена и преполовена) 2-3 шолји беби спанаќ Подготовка: Ставете околу 3 сантиметри вода во тенџерето и почекајте водата да...

Кога детето спие со отворени очи

Кога ќе забележат дека нивното дете спие со подигнати капаци, родители главно се многу загрижени. Сепак, ноќниот лагофталмус, познат како спиење со отворени очи,...

Психолог тврди: Родителите се многу поголеми паничари од децата

Словенечкиот клинички психолог Александер Задел истакнува два екстреми во родителството: родители со очекувања кои многу бараат, и премногу заштитнички настроени родители кои долгорочно претставуваат...

Прим. д-р Љиљана Којиќ: По навршени шест месеци бебето нема потреба од ноќен подој

ПИШУВА: Прим. д-р Љиљана Којиќ педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Ако имате дилема дали да го укинете ноќниот оброк запрашајте се дали возрасните (под услов да се здрави и да немаат...

По спонтан абортус, не треба да се одложува нова бременост?

По спонтан абортус, лекарите им советуваат на жените да причекаат барем три месеци, до повторен обид да забременат. Но, според истражувањата на американскиот Национален...

За што служи апгар тестот?

Уште во првата минута од својот живот, вашето бебе ќе ја добие својата прва оценка, а во 5. минута, веќе и втората. Тие две...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Две вкусни кашички од праска +4м.

Праските се богати со витамин Ц и А, содржат и многу растителни влакна. Познати се по своето диуретско дејство, па на бебињата кои страдаат...

Здравствени состојби кои најмногу ги плашат родителите и како да реагирате на нив

Кога ќе станете родител, имате милион прашања и дилеми. Не знаете дали добро ја држите главата на бебето, се прашувате дали треба да спие...

5 знаци дека вашето дете дехидрирало

Овој период од годината е совршен за активности надвор од дома, но она што често се заборава е дека тоа е период кога многу...

7 знаци кои укажуваат на недостаток на калциум кај децата

Кои се првите знаци на недостаток на калциум кои можеби веднаш не би ги препознале. ГРЧЕВИ ВО МУСКУЛИТЕ И ТРНЕЊЕ НА ПРСТИТЕ Грчеви под пазувите, бутовите...

Лековити природни напитоци за бебе

Општи се препораките дека пијалак за бебето се бира во склад со неговата здравствена ситуација или превентивно. Така, некои природни сокови имаат предност над...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пире од боранија +9м.

Потребно: 200гр боранија 1 -2 лажици млеко 5гр путер или една лажица масло Малку сечкан магоднос Подготовка: Обарете ја боранијата и кога ќе омекне, истурете...

Како да разликувате стомачен вирус од труење со храна кај детето?

Различни фактори влијаат на појавата на тегоби во нежниот детски систем за варење. Децата често се вознемирени и нервозни, па иако однесувањето кај децата...

Колку време вообичаено им е потребно на жените да забременат

Паровите главно се многу возбудени кога ќе одлучат дека е “време“ за бебе, но тоа понекогаш може да биде и многу стресбо, особено ако...

Измислените другари имаат ограничен рок на траење. Децата брзо ги надраснуваат

Според студијата на еден универзитет во Њујорк, дури 65% од децата на возраст помеѓу три и пет години, имат измислено другарче. Децата во тој...
error: