дома тагови инфекции

Ознака: инфекции

Д-р сци. Александар Сајковски: ВРЕМЕ Е ЗА ГРАДИНКА: Негувајте го имунитетот на вашето дете

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦  Како што веќе пишувавме, актуелната пандемија со Covid-19 доведе до бројни дилеми и непознаници во професионалната медицинска јавност, но истовремено на сите ни го промени стилот...

NHS Англија: Четвртина од починатите пациенти со КОВИД-19 имале дијабетес

Една четвртина од пациентите со КОВИД-19 кои починале во болниците во Англија имале дијабетес, според официјални бројки. За прв пат, NHS Англија објави преглед на смртни случаи според претходно постоечки здравствени состојби....

Прим. д-р Љиљана Којиќ: Како ординациите на матичните педијатри да бидат безбедно место до...

ПИШУВА: Прим. д-р Љиљана Којиќ педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ По последниве настани, еуфоријата дека сме победиле во корона-војната полека спласнува. Стануваме се посвесни дека ќе мора да се научиме да живееме и функционираме со неа на некој...

Д-р сци. Александар Сајковски: Живеењето во долготраен стрес од пандемијата и можноста од губиток...

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар - неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦   „Оваа епидемија наречена COVID-19 остави многу деца без своите блиски односно некој родител, брат или сестра, баба или дедо. Тоа е најсилниот стрес што може...

По смртта на родилката од Куманово се поставува прашањето: Што знаеме, а што не...

♦♦♦♦♦♦♦ Случајот на 27-годишната родилка, позитивна на Ковид-19 од Куманово, која денеска почина на Инфективната клиника, каде беше префрлена на 31 март поради влошена клиничка слика и отежнато дишење, го отвора прашањето:...

Д-р сци. Александар Сајковски: Новите инфекции како предизвик на имунолошкиот систем

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦  Улогата на пробиотиците во имунолошкиот систем   Новата епидемија со Covid-19 ја отвори во медицината повторно пандорината кутија за потребата од одржувањето на имунолошката хомеостаза која е основ...

Препознајте колку е сериозна кашлицата кај детето

Кашлицата кај децата е еден од симптомите кои најчесто се јавува во текот на првите години од животот, како и во училишната возраст. Таа се јавува кога телото на детето настојува...

„Дејли мејл“: Дебелите луѓе се изложени на поголем ризик од Covid-19

♦♦♦♦♦♦♦ Речиси две третини од пациентите кои се разболуваат сериозно од коронавирус се дебели и скоро 40 проценти се под 60-годишна возраст, открива истражувањето на National Health Service. Шеесет и три проценти од...

Линдита Мустафа, психолог: БОРБА СО КОРОНАВИРУСОТ – Да не бидеме како Наполеон кој поради...

ПИШУВА: Линдита Мустафа лиценциран психолог Завод за ментално здравје за деца и млади „Младост“ – Скопје  ♦♦♦♦♦♦♦ Фокусирајте се на менталното здравје В еќе сте запознаени со начинот како да се справите со коронавирусот и кои мерки да...

Коронавирус во бременоста – колку е опасен и како да се заштитите

Периодот на настинка и грип за бремените жени е особено критичен. Сега, кога се појави коронавирусот, многумина се наоѓаат во страв и за себе и за своето бебе. Стручњаците не се...

Најнови вести

Како да препознаете асоцијално однесување кај детето?

Социјализацијата во детскиот период е исклучително важна за комплетно формирање во возрасно лице. Недостатокот на социјалност во средношколската возраст, може да има, освен социјални,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пролетни свежи шпагети

Потребно: 2 тиквици 100гр спанаќ 40гр босилек 25гр пармезан 2 чешниња лук 60мл маслиново масло 2 лажици сок од лимон 200гр шери домати Малку...

ВОДИЧ низ сите фази на детскиот страв од одвојување

Секој родител кој мора да се одвои од мало дете и да ја затвори вратата зад себе знае колку е тоа болно за детето,...

Мастурбација кај децата: Што е нормално, а кога треба да се загрижите?

Многу родители се вознемирени кога ќе откријат дека нивното дете на предучилишна возраст мастурбира. Мастурбацијата е нормална и вообичаена активност на многу мали деца...

Денови, недели, месеци: Како се намалува стомакот по породувањето

Иако времето на враќање на старата телесна тежина за секоја жена е поинакво и зависи од бројни фактори (зависно од тоа колку килограми сте...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Памук кифли

Потребно: 900гр брашно тип 500 1 ќесичка сув квасец (7гр) 2 јајца 400мл топло млеко 180мл масло 1 лажица шеќер 1 мала лажичка...

Научен одговор на вечната дилема на мајките: Лошо ли е ако го оставам бебето...

Оставањето на бебето да плаче, без утешување или земање во раце и прегратка, не остава последици на личноста на детето, ниту пак на неговата...

Зошто и кога е неопходно да му се земе брис на детето

Лекарите велат дека на детето му се зема брис за анализа единствено доколку се појават симптоми како долготрајна кашлица, воспалено грло, зголемена телесна температура...

Викате на децата оти сте нервозни, а потоа ви е жал?

Ако и вие овие изминати денови сте се нашле во магичен круг на викање на децата без причина и грижа на совест која ве...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоко браунис без грам шеќер

Потребно: 150гр ореви (оставени во вода 12 часа, па измиени) 150гр свежи урми 50гр ситно сечкани лешници 2 лажици кокосово масло 2 лажици какао За...

5 трикови за полесно успивање на детето

Ретки се оние родители кои никогаш не искусиле проблеми со успивање на мало дете. Било да станува збор за новороденче или бебе старо една...

Пациентите со COVID-19 третирани со плазма од оздравени луѓе имаат дупла шанса да преживеат...

♦♦♦♦♦♦♦ Инфузиите со конвалесцентна плазма помагаат во подобрување на состојбата на пациентите хоспитализирани со коронавирус, сугерира нова студија. Тимот од болницата „Монт Синај“ во Њујорк, открил...

Депресија, вознемиреност, замор и посттрауматско стресно растројство – реални закани од COVID-19: НЕ ДВОУМЕТЕ...

♦♦♦♦♦♦♦ „На подолг рок, луѓето кои биле заразени или имале симптоми на болеста со Ковид-19 можат да бидат изложени на ризик од ментални заболувања, како...

CDC: Пациентите со COVID-19 можат безбедно да се гледаат со други лица после 10....

♦♦♦♦♦♦♦ Американскиот центар за контрола и превенција на болести (CDC) ги ажурираше своите упатства за тоа кога луѓето со KОВИД-19 можат безбедно да се гледаат...

Високиот индекс на телесна маса во детството е поврзан со ризик од рак на...

Зголемениот индекс на телесна маса (ИТМ) во детството, особено помеѓу седмата и 13 година од животот, е поврзан со ризик од рак на мочниот...
error: