дома тагови истражување

Ознака: истражување

СПОРЕД ПСИХОЛОЗИТЕ: Пет начини на кои родителите можат да пораснат посреќни деца

Повеќето родители сакаат да одгледаат среќни деца. Меѓутоа, понекогаш можеби не сме сигурни кои навики можат позитивно или негативно да влијаат на менталната благосостојба на нашите деца. Психологот Марк Траверс се...

ИСТРАЖУВАЊЕ ОТКРИВА: Родителите кои си играат со своите деца се подобри на работа

Општо е познато дека играта е важен дел од детското растење, покрај тоа што децата сакаат да играат, бројни истражувања ги докажале и придобивките од играта за развојот и здравјето на...

ЗОШТО БЕБЕТО ВО СТОМАКОТ СЕ СМЕЕ И ЗЕВА: Причината е храната што ја јаде идната мајка

Понекогаш за време на ултразвучен преглед се случува лекарите и идната мајка да видат дека бебето во стомакот зева или се смее или го цица палецот. Научниците истражувале што влијае на однесувањето на бебето во матката. Некои...

НАЈПОПУЛАРНИ ИМИЊА: Кои се најчестите имиња за момчиња и девојчиња во Македонија, а кои во Европа

Кога станува збор за давање име на бебето, некои родители сакаат уникатно, ретко име, додека други бараат инспирација меѓу најпопуларните. Ако припаѓате на оваа втора група или само онака ве интересира, погледнете кои машки...

ОДНАДВОР ИСТИ, ОДВНАТРЕ КОМПЛЕТНО РАЗЛИЧНИ: Постојат бројни разлики меѓу еднојајчаните  близнаци кои не ги...

Еднојајчаните близнаци често се нарекуваат и идентични близнаци, поради што сите, па дури и родителите, генерално мислат дека тие навистина и се идентични. Стручниот термин за ваквите близнаци е монозиготни, бидејќи се...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Мајчиниот глас ја намалува болката на бебето на интензивна нега

Предвремено родените бебиња често мора да поминат одредено време одвоени од нивните родители во одделите за неонатална интензивна нега. За време на нивниот престој, тие можат да бидат изложени на повеќекратни и...

ЕКСПЕРТИТЕ СЕРИОЗНО ПРЕДУПРЕДУВААТ: Слушалките се се поголема закана за детскиот слух

Слушањето музика, како и разни други содржини на различни платформи е сосема вообичаено денес - преку слушалки. Од најрана возраст сите веќе слушаат музика и други работи на слушалки. Имено, секој има свој вкус и избор кога...

Вистина е, стапалата растат во бременоста! Истражување открило зошто

Бременоста во некои ситуации оправдано се нарекува поинаква состојба. Жената доживува бројни физички промени за време на бременоста, но и по породувањето. Покрај зголемувањето на телесната тежина, на секоја трудница и се зголемуваат градите, се...

Истражувачите откриле позитивна последица од доењето подолго од шест месеци

Во текот на првите шест месеци од животот на бебето, Националната здравствена служба (NHS) не препорачува ништо друго освен мајчино млеко. Тоа содржи многу хранливи вредности и здравствени придобивки. Според ново истражување,...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Загадениот воздух го зголемува ризикот од астма кај бебињата. Сиромашните се особено ранливи

Истражување на американски лекари и научници покажало дека кај доенчињата и малите деца кои се изложени на загаден воздух е воочена поголема веројатност да заболат од астма. „Студијата што ја спроведовме покажа...

Најнови вести

ЗОШТО СЕ ЈАВУВА БОЛКА ВО СТОМАКОТ КАЈ ДЕЦАТА: Педијатар ги открива трите најчести причини...

Сите деца, без исклучок, понекогаш чувствуваат болка во стомакот, а причините за тоа можат да бидат многу различни. Еве како да утврдите дали се...

ИНТЕРВЈУ СО ПРОФ. Д-Р МЕРИ ПАВЛЕСКА: Предвремениот губиток на млечните заби има последици врз...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Посетата на стоматолог за голем број на деца претставува непријатно искуство, предизвикано од стравот од белите мантили, стоматолошката столица и специфичниот звук на...

ФАСЦИНАНТНО: Погледнете како се поместуваат органите за време на бременоста

Уф! Ако мислевте дека некој направил разместување на „мебелот“ во вашето тело за време на бременоста, сте биле 100 отсто во право. Оваа неверојатна анимација...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Лажен киндер пингвин колач

Потребно: 4 јајца 3 лажици какао во прав 1 лажица пченкарен скроб 2 лажички стевиа За полнење: 350 гр свежо сирење 100 мл јогурт ...

ВРЕМЕ Е: Кога детето е подготвено за сопствено креветче?

Откако со месеци или години, спие со вас, било во неговото креветче покрај вашиот брачен кревет или со вас во вашиот кревет, преместувањето на...

САКАТЕ ДА ПОРАСНЕТЕ САМОУВЕРЕНИ, СРЕЌНИ ДЕЦА? Овие четири работи можат да помогнат

Самодовербата и самопочитта се вбројуваат помеѓу најубавите особини што можеме да ги поседуваме. Но, ако не научиме како да бидеме самоуверени на млада возраст,...

ГНОЈНА АНГИНА КАЈ ДЕЦАТА: Најчесто се јавува ненадејно, придружена е со покачена температура и...

Можеби вашето дете е премногу мало за да ви каже дека го боли грлото, но ако се сомневате дека причината за неговото лошо расположение...

12-годишно девојче предава математика на студенти

Дванаесетгодишната Гу стана вирална поради нејзинoто извонредно знаење математика. Решава сложени задачи кои им се даваат на студентите на факултетите. Гу е во основно училиште,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тиквички во сос од јогурт

Потребно: 2 тиквички 2 чешниња лук 1 кромид 1 пиперка 1 лута пиперка 1 чаша грчки јогурт Млад кромид 1 китка копар 100 гр...

ПРВИ ТРИ ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ: Педијатрите откриле која храна е најважна за мозокот на...

Она што децата го јадат, може да влијае на развојот на важни структури и врски во мозокот. За да им помогнат на родителите да...

СПОРЕД СТРУЧЊАЦИТЕ: Знаци дека сте подобар родител отколку што мислите

Повеќето родители даваат се од себе кога станува збор за воспитувањето. Сепак, понекогаш може да се чувствуваме како ништо што правиме да не е...

МЕСЕЧАРЕЊЕ (ОДЕЊЕ ВО СОН) КАЈ ДЕЦАТА: Кога е време да се јавите на лекар?

Одењето во сон е многу честа појава кај децата. Повеќето деца кои одат во сон го прават тоа само повремено и го надминуваат до...

МАМА ДОЗВОЛУВА, НО ТАТО НЕ: Што да правите кога методите на воспитување на вашиот...

Најчеста причина за расправии меѓу родителите е тоа што тие биле различно воспитувани, имаат различни ставови за одредени прашања и сметаат дека единствено таквите...

СПОРЕД ПСИХОЛОЗИТЕ: Пет начини на кои родителите можат да пораснат посреќни деца

Повеќето родители сакаат да одгледаат среќни деца. Меѓутоа, понекогаш можеби не сме сигурни кои навики можат позитивно или негативно да влијаат на менталната благосостојба...

НЕ ГО ТЕШЕТЕ ДЕТЕТО КОГА СЕ ЖАЛИ ДЕКА ВО НЕШТО Е ЛОШО: Самодовербата се...

Кога нашите деца се постари, ние обично ја дефинираме самодовербата како верување во себе, а не следење на толпата. А сепак, кога нашите деца...
error: