дома тагови истражување

Ознака: истражување

ИСТРАЖУВАЊЕЕ: Хормоналната контрацепција го зголемува ризикот од рак на дојка

Хормоналните апчиња против бременост ја зголемуваат опасноста од развој на рак на дојка. Меѓу нив се и сè попопуларните пилули што одржат само прогестин, посочува ново истражување. Според испитувањата, користењето хормонална контрацепција...

Две од три млади мајки имаат проблеми со менталното здравје

Резултати  од ново истражување покажале дека две од три млади мајки имаат барем еден проблем поврзан со менталното здравје. Подеднакво, се покажало дека мајките тинејџерки имаат значително поголема преваленца на ментални...

Гестацискиот дијабетес го зголемува ризикот од развој на аутизам

Истражување спроведено во САД на повеќе од 320.000 деца покажало дека гестацискиот дијабетес (дијабетес поврзан со бременост) е поврзан со умерено поголем ризик од развој на нарушување од спектарот на аутизам. Имено,...

ОВАА НАВИКА МОЖЕ ДА ВЛИЈАЕ НА ПОЈАВАТА НА ГЕСТАЦИСКИ ДИЈАБЕТЕС: Експертите ги предупредуваат трудниците...

Американските истражувачи откриле дека бремените жени кои се повеќе изложени на екран пред спиење имаат поголема веројатност да развијат гестациски дијабетес.Главната авторка на студијата, д-р Миње Ким, објаснува дека изложувањето на...

Кошмарите кај децата може да бидат ран предупредувачки знак за психотични нарушувања

Според британско истражување која следело речиси 6.800 деца, редовните кошмари кај децата можат да бидат ран предупредувачки знак за психотични нарушувања. Секако треба да се обрне внимание доколку станува збор за појава...

Децата кои не се доени може да имаат долгорочни последици по здравјето

Истражување кое го проучувало влијанието на доењето и хранењето со формула врз здравјето на детето во првите три години од животот кај 234 деца покажало дека децата кои не биле доени...

Повеќе од 8 проценти од децата заболени од рак имаат генетска предиспозиција да развијат...

Американско истражување покажало дека повеќе од 8 проценти од децата заболени од рак имаат генски мутации кои го зголемуваат нивниот ризик од карцином. Се смета дека генетскиот скрининг може да биде...

Родителите поради своите деца доживуваат стрес шест пати на ден – еве кои се...

Родителите поради своите деца проживуваат стрес шест пати на ден, покажало неодамнешно истражување спроведено во Велика Британија. Најголем стрес е праќањето на децата на спиење, неделната набавка на храна со децата...

Кај некои деца, видеоигрите може да предизвикаат срцеви аритмии

  Се чини дека кај почувствителнте деца играњето видеоигри може да поттикне смртоносни срцеви аритмии, укажуваат резултатите од истражување во кое учествувале 22 деца на возраст од 7 до 16 години за...

Астигматизмот на родителите го зголемува ризикот од астигматизам кај децата

Според резултатите од неодамна објавена студија, родителскиот астигматизам може да претставува независна и дозно зависна поврзаност со детскиот астигматизам. Имено, се покажало дека астигматизмот ≥ 1,0 D кај двајцата родители е поврзан...

Најнови вести

ДО КОГА НА БРЕМЕНИТЕ ЖЕНИ ИМ СЕ ПРАВИ ГИНЕКОЛОШКИ ПРЕГЛЕД? Само во овие месеци...

Бременоста е период кога треба да се грижите за себе повеќе од кога било, а воедно и период во кој многу често ќе посетувате...

ПРАКТИЧНИ СОВЕТИ: Како кај детето да развиете здрави навики во исхраната

Ова се неколку совети кои ќе ви помогнат вашето дете да развие позитивни навики кога е во прашање исхраната. Не дозволувате да си игра со...

Близнаци родени 30 години откако биле замрзнати како ембриони, растат сосем нормално

Близнаците Тимоти и Лидија Риџвеј, родени 30 години откако биле замрзнати како ембриони во април 1992 година, растат и се развиваат како сосем нормални...

ДАЛИ СТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА ВТОРО ДЕТЕ: Ова се главните предуслови кои треба да ги...

Дали сте подготвени за второ дете првенствено зависи од вашите желби. Откако жената ќе закрепне психички и физички од претходното породување, многу други фактори...

ИСТРАЖУВАЊЕЕ: Хормоналната контрацепција го зголемува ризикот од рак на дојка

Хормоналните апчиња против бременост ја зголемуваат опасноста од развој на рак на дојка. Меѓу нив се и сè попопуларните пилули што одржат само прогестин,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мусака од стар леб

Потребно: 1 бајат леб 5-6 лажици ајвар 200гр сува сланина 100гр колбаси 1 кромид 1 мала конзерва пченка 6 јајца 200мл млеко 150гр кашкавал ...

ОВИЕ СИМПТОМИ ВО БРЕМЕНОСТА НЕ СМЕЕТЕ ДА ГИ ИГНОРИРАТЕ

Периодот на бременост за секоја жена е време на големи промени, физички и психолошки. Повеќето бремености напредуваат без никакви проблеми и повеќето трудници, и...

КОГА БЕБЕТО МОЖЕ ДА ГИ ИМА СИТЕ ТРИ ОБРОЦИ: Првата кашичка задолжително се дава...

Преминот на цврста храна е голем чекор во развојот на бебето, а често може да биде многу збунувачки за родителите бидејќи постојат голем број...

Педијатрите предупредуваат: Седум знаци кои откриваат дека детето има воспаление на увото

Воспалението на увото е еден од најчестите здравствени проблеми кај децата, а на тригодишна возраст дури 70 отсто од децата барем еднаш ја преболуваат...

Кои намирници се најголеми алергени и кои се знаците за алергија на храна кај...

Алергијата на храна е всушност абнормална и ненадејна реакција на телото на одредена намирница што детето ја консумирало. Како што објаснуваат педијатрите, важно е...

Две од три млади мајки имаат проблеми со менталното здравје

Резултати  од ново истражување покажале дека две од три млади мајки имаат барем еден проблем поврзан со менталното здравје. Подеднакво, се покажало дека мајките...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Вегетаријанска кашичка

Потребно: 100 гр зеленчук (морков, брокула, карфиол, што и да имате во фрижидер) 50 гр компири 10 гр овесни снегулки или просо 2 лажички...

ДВА ФАКТОРИ СЕ КЛУЧНИ: Што го зголемува ризикот од прекумерна телесна тежина кај децата

Според резултатите од студијата која ги анализирала податоците на повеќе од 81.000 деца, гестацискиот дијабетес на мајката и големата телесна тежина при раѓање тројно...

ДАЛИ Е БЕЗБЕДНО ДА ВОЗИТЕ АВТОМОБИЛ ВО БРЕМЕНОСТ? Ова се ризични ситуации кои можат...

Возењето автомобил во бременоста не е забрането, но претпазливоста мора да биде поголема. Јасно е дека покрај физичките промени, трудниците поминуваат и низ ментални...

М-р Марина Крстиќ: КРЕАТИВНО НАДАРЕНИТЕ ДЕЦА ЖИВЕАТ ВО СВЕТ НА БЕСКРАЈНИ МОЖНОСТИ

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Сите надарени деца имаат тенденција да бидат имагинативни и покажуваат зголемен капацитет за...
error: