дома тагови јајца

Ознака: јајца

Проф. д-р Борислав Каменов, педијатар-имунолог: Колку подолго е детето со мајката, толку подобро –...

Што влијае позитивно, а што негативно на имунитетот на децата објаснува познатиот српски педијатар-имунолог, проф. д-р Борислав Каменов, за „РТС ординација“. Како да препознаете дека имунитетот на детето е нарушен? - Првото нешто...

КОЛКУ ВЕЛИГДЕНСКИ ЈАЈЦА СМЕЕ ДЕТЕ ДА ИЗЕДЕ: Експертите откриваат кој број е граница и...

Јајцата се многу здрава намирница - содржат протеини, здрави масти и бројни други хранливи материи, па пожелно е да се најдат на детското мени. Меѓутоа, кога ќе дојде Велигден, децата уживаат...

ВО ПРЕСРЕТ НА ВЕЛИГДЕН: Алергија на јајца кај бебиња и деца

Јајцата се една од намирниците кои најчесто предизвикуваат алергиска реакција кај децата. Алергија на јајца обично се јавува неколку минути до неколку часа по јадење јајца или друга храна која содржи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мафини од јајца и кобасици 

Потребно: 6 јајца 1/2 чаша млеко 1/4 чаша стопен путер 1 чаша брашно 1 лажичка прашок за печиво 1/2 лажичка сол 1/4 лажичка црн пипер 1 чаша сечкан свеж колбас 1...

5 намирници кои не треба да им ги давате на бебињата

Кога започнува периодот на цврста храна, родителите често имаат многу прашања и притоа се збунети и загрижени. Последните препораки за воведување цврста храна се сведуваат на тоа дека на вашето бебе...

САЛМОНЕЛА: Дијареја, грчеви, температура, гадење и дехидрација – кога треба да посетите лекар?

Салмонелата е бактерија која се наоѓа во храната и водата, а има околу 2.500 различни видови салмонела. Симптомите на болеста салмонела, односно салмонелоза или „болест на валкани раце“ вклучуваат дијареја, треска и...

Експерти од Харвард: Вака треба да изгледа детската чинија со храна

Децата растат и се развиваат, а за тој процес им треба цела палета на хранливи материи. Правилната исхрана им обезбедува протеини, витамини и минерали кои се неопходни за развој на здрави...

ПОДОБРА КОНЦЕНТРАЦИЈА, ПОДОБРИ ОЦЕНКИ НА УЧИЛИШТЕ: Еве која храна е најдобра за мозокот на...

Диететичарите објаснуваат дека многу работи можат да помогнат да се подобри концентрацијата на нашето дете, а тоа може да влијае и на неговите оценки на училиште. Според UCLA Health, консумацијата на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мафини од брокула полнети со варени јајца

Потребно: 4 јајца 1 брокула 1 лажица јаболков оцет 1/2 кромид 1/2 морков 1 пиперка 60 гр фета сирење 1 лажичка италијански зачини 60 гр пармезан сирење Подготовка: Брокулата исечкајте ја на...

Ова е најдобрата храна за имунитетот на детето, велат педијатрите

Со оглед дека децата немаат развиен имунитет, правилната исхрана е исклучително важна за одржување на нивното здравје. Затоа, педијатрите ги советуваат сите родители во секојдневната исхрана да ги вклучат следниве намирници...

Најнови вести

НАЈДОБАР РАСПОРЕД ЗА СПИЕЊЕ ЗА ДЕЦАТА: Еве кога треба да одат во кревет, а...

Сонот е многу важен за децата, за нивниот развој, здравје и расположение. Да бидеме искрени, сонот на детето е подеднакво важен за родителите, бидејќи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Турска погача

Потребно: 380 гр брашно 300 мл топло млеко 1 лажица сув квасец 1 лажичка сол 2 лажички шеќер 5 лажици масло 1 жолчка од...

ДЕТЕТО НЕ ГО СЛУША ВАШЕТО “НЕ“: 4 правила кои се покажале ефикасни кај повеќето...

Да се биде родител не е лесно - на крајот на краиштата, тоа не е предмет што се учи на училиште, а и она...

СТРИИ ВО БРЕМЕНОСТА: Генетиката и годините играат улога, а како да ги спречите со обична...

Оштетувањата на кожата во форма на потенки и подебели линии кои обично настануваат од пребрзо растегнување на сврзното ткиво. Тие се јавуваат за време на бременоста, бидејќи при нагли промени...

Д-р Лоренс Џ. Коен, психолог: Дали вашето дете кажува недобри, ужасни, страшни работи и...

Што зборуваш? Родителите лесно можат да се почувствуваат вознемирено кога децата ќе кажат работи како што се: „Посакувам да бев мртов“, „Ја мразам сестра ми“...

СПОРЕД ДЕТСКИТЕ ПСИХОЛОЗИ: Ако ги правите овие шест работи, вие сте добри родители

Родителството е прекрасно, но исто така може да бара многу, особено во денешното модерно време. Родителите често се под стрес поради различни обврски и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Џем од кромид

Потребно: 2 големи главици кромид 2 лажички путер 1 лажичка маслиново масло 2 лажички оцет Сол Подготовка: Излупете го кромидот и исечете го на половина,...

КОЛКУ ДЛАБОКО СПИЕ БЕБЕТО? Еве што влијае на детето, па често се буди и...

Знаеме дека често го гледате вашето мало ангелче како мирно спие, восхитувајќи му се на тоа мило лице и прашувајќи се дали сонува секогаш...

ВОСПАЛЕНИЕ НА УВО КАЈ ДЕЦАТА: Покачената температура не е единствениот симптом

Причината за воспаленија на увото е речиси секогаш настинка. Имено, вирусите не се шират само на носната слузница, туку можат да стигнат и до...

СРУШЕН ЕДЕН ОД НАЈСТАРИТЕ МИТОВИ ЗА ДЕТСКАТА ХИПЕРАКТИВНОСТ: Не, шеќерот не ги прави децата...

Децата на роденденските забави често имаат вишок енергија по уживањето во колачи и слатки, што го наметнува прашањето: Дали шеќерот е виновен за нивната...

Во кој период од денот најчесто се раѓаат бебиња?

Научниците од Универзитетскиот колеџ во Лондон спровеле истражување во кое анализирале пет милиони раѓања помеѓу 2005 и 2014 година. Истражувачите забележале дека само 28...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Бела чорба со леќа

Потребно: 700 гр пилешки батаци 1 врзоп за супа (пашканат, морков, магдонос) 2 стапчиња целер 1 кромид 2 шаки црвена леќа 2-3 рамни лажици...

КОГА СЕ ВОВЕДУВА ДОМАТ ВО ИСХРАНАТА НА БЕБЕТО: Еден трик го намалува ризикот од...

Доматот е вкусна и исклучително здрава намирница која е богата со витамини А и Ц, кои се причини зошто е добро децата да ги...

ПЕДИЈАТРИТЕ СО СОВЕТ ДО РОДИТЕЛИТЕ: Не ги влошувајте изливите на бес правејќи ја оваа голема...

Изливите на бес се емоционални епизоди кај децата во текот на кои тие изразуваат емоции како лутина, фрустрација, тага и слично. Понекогаш родителите не...

М-р Марина Крстиќ: Хиперкинетичкото нарушување (АДХД) започнува рано во детството, а најчесто се открива...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Хиперкинетичкото нарушување е невробихевиорално, развојно, психомоторно нарушување со симптоми кои укажуваат на нарушено...
error: