дома тагови кашкавал

Ознака: кашкавал

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечена брокула со кашкавал

Потребно: 600гр замрзната брокула 200гр шери домати Млад кромид 3 јајца 1 лажичка црвен пипер 1 лажичка лук во прав 300мл павлака за готвење 200гр кашкавал Подготовка: Брокулата ставете ја во тенџере...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Омилени детски тестенини

Потребно: 450гр тестенини 300гр замрзнат спанаќ 10гр свеж босилек 250гр рикота сирење 120гр крем сирење 250мл млеко 200мл павлака за готвење 200гр кашкавал 30гр рендан пармезан 2 чешниња лук 1 лажичка...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечени пиперки полнети со месо и кашкавал

Потребно: 6 црвени пиперки 1 кромид 100мл вода 400гр мелено месо 250гр кашкавал 1 лажичка црвен мелен пипер Малку мускатно оревче 1 лажичка лук во прав Подготовка: Кромидот ситно исечкајте го и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тестенини со печурки и кашкавал

Потребно: 400гр тестенини 40мл маслиново масло 300гр шампињони 1 лажица сув зачин 600мл млеко 30гр брашно 1 лажица сенф 120гр кашкавал 25гр пармезан Сол Црн бибер Подготовка: Тестенините сварете ги во...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочни тортиљи со пилешко и кашкавал

Потребно: 6 тортиљи (готови/купечки) 300гр кашкавал 300гр пилешки гради 1 црвена пиперка 1 жолта пиперка 1 кромид 240гр конзервирана пченка Сол Бибер Маслиново масло Подготовка: Пилешкото месо исечете го на тенки коцки,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Карфиол и брокула во сос од кашкавал

Потребно: 1 ¼ сечкан карфиол ½ шолја сечкана брокула Една лажица несолен путер Една лажица брашно Една шолја млеко (200-250мл) Рендано мускатно оревче (колку можете да фатите помеѓу два прста) Шест...

Најнови вести

Како да убедите пребирливо дете да ја изеде храната што му ја сервирате

Храната е важна за развојот на децата од повеќе причини. Покрај очигледната, физичката, важна е и за когнитивниот и емоционалниот развој и раст на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита од јаболки со сладолед

Потребно: 6 јаболки 1 лажица брашно 1 лажица шеќер 1 лажичка цимет 1/4 лажичка сол 1 јајце 1/2 чаша шеќер 1/2 чаша путер 1...

УЧЕЊЕ НА НОКШИР: Разлики помеѓу момчињата и девојчињата

Кога го започнувате процесот на одвикнување од пелени и навикнување на нокшир, можеби се прашувате дали има некаква разлика помеѓу машкото и женското дете...

КОИ ВЕШТИНИ ТРЕБА ДА ГИ ЗНАЕ ДЕТЕТО СПОРЕД ВОЗРАСТА: Ова го учи од 2....

Покрај учењето на училишниот материјал, многу е важно децата да ги знаат основните животни вештини кои ги подготвуваат да бидат самостојни, односно оние кои...

Докторите објаснуваат: Можат ли мажите да бидат плодни до крајот на животот и кои...

Американскиот актер Ал Пачино ќе стане татко на 83 години. Тоа е веста која ја пренесоа сите светски медиуми и во која се вели...

ЗНАЦИ ДЕКА ДЕТЕТО НЕМА ЕМПАТИЈА ВО НАЈЛОШИТЕ ГОДИНИ: Доколку вака се однесува за време...

Тинејџерските години проследени со пубертет често се полни со удирање врати, превртување очи, а понекогаш ни се чини дека нашето дете е без емоции,...

ДЕНЕСКА Е МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ДЕТЕТО – 1 ЈУНИ: Децата се семето за нашата...

Меѓународниот ден на детето се одбележува секоја година на 1 јуни во различни делови на светот како иницијатива за детската благосостојба и права. Овој...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Највкусна мусака со модар патлиџан

Потребно: 500 гр мелено месо (говедско или свинско) 3 компири 2 модри патлиџани 2 домати 2 јајца 1 чаша млеко 1/4 чаша лебни трошки ...

ЕВЕ ШТО МОЖЕ ДА НАПРАВИТЕ: Како да излезете на крај со тврдоглаво дете?

Животот на родителите кои имаат тврдоглаво дете може да биде предизвик: од миење заби, до хранење или спиење, сè ви изгледа како битка во...

ЗОШТО РОДИТЕЛИТЕ ГИ ЛАЖАТ ДЕЦАТА? Дознајте кои се најчестите лаги што им ги кажуваме...

Најголемата лага што сум ја слушнал во животот е токму од моите родители: „Не смееш да лажеш!“ Секако, со тоа мислеа дека јас не...

ЦРЕВНА ВИРОЗА КАЈ ДЕЦАТА: Ако детето повраќа и има чести ретки столици може да...

Со доаѓањето на убавото време и сонце сè почесто излегуваме во природа, а тоа со себе носи и ризик од консумирање неизмиено овошје, расипана...

„ВИТАМИНОТ Д И РЕСПИРАТОРНОТО ЗДРАВЈЕ“: Промовирана новата книга на проф. д-р Татјана Јаќовска и...

Голем број гости, меѓу кои и колеги, пријатели, добронамерници вечерва беа дел од промоцијата на издавачката куќа „Матица македонска“, посветена на најновото пишано стручно...

ЦИЦАЊЕ ПРСТ: Како да се справите со оваа навика на детето?

Многу деца ги цицаат палците, а родителите обично не се замараат со овој факт кога децата се многу мали. Палецот служи како утеха, средство...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со спанаќ и фета сирење

Потребно: 500 гр свеж спанаќ 1 праз 200 гр фета сирење 3 јајца 1/2 чаша млеко Сол и црн пипер 6 листови кора за...

8 ЕМОЦИИ КОИ ДЕТЕТО МОЖЕ ДА ГИ НАСЛЕДИ ОД РОДИТЕЛИТЕ: Ги впива вашите чувства...

Истражувањата покажуваат дека одредени емоции можат да се наследат од родителите.Тоа се нарекува „трансгенерациско епигенетско наследство“ или епигенетика, но и преку различни модели на...
error: