дома тагови кашлица

Ознака: кашлица

ЗАВРШИ ВТОРИОТ СИМПОЗИУМ НА ПЕДИАРЕС „АЛЕРГИИ ВО ДЕТСКАТА ВОЗРАСТ“: Извонреден симпозиум со врвни предавачи...

 ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Вториот симпозиум на Педијатриското респираторно здружение (ПЕДИАРЕС), посветен на „Алергии во детска возраст“ ги надмина очекувањата, побудувајќи голем интерес меѓу педијатрите, семејните доктори, докторите на школска медицина, супспецијалистите по пулмологија,...

МАЛИТЕ ЖИВОТИ ВО ГОЛЕМА ОПАСНОСТ: Мајка ги осудува „невакцинираните“ откако нејзиното бебе останало да...

Мајка чие бебе не можело да дише откако се заразило со мали сипаници ги моли родителите да ги вакцинираат нивните деца. Џорџија Хаус (29) поминала пет дена во лондонската болница „Челзи и...

ТИВОК РЕФЛУКС КАЈ БЕБИЊАТА: Како да ги препознаете симптомите и да му помогнете на...

Рефлуксот, вклучувајќи го и тивкиот рефлукс, е чест кај бебињата. Всушност, се проценува дека околу 50 проценти од доенчињата доживуваат рефлукс во текот на првите три месеци од животот. Што е рефлукс...

ПЛАЧЕ И ОДБИВА ДА СЕ ХРАНИ ДУРИ И КОГА Е ГЛАДНО: Препознајте ги знаците...

Кога имате поголемо дете кое може да комуницира, полесно е да разберете што го мачи или боли, меѓутоа, кај малите бебиња плачот е единствениот начин на комуникација за сите, и кога...

Д-р Станислава Анѓелеска: ГОЛЕМА КАШЛИЦА (ПЕРТУСИС) – Најдраматична клиничка слика со кашлица е присутна...

ПИШУВА: Д-р Станислава Анѓелеска, специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦  Пертусис или голема кашлица е сериозна висококонтагиозна заразна болест предизвикана од грам негативната бактерија Bordetella pertussis. Се пренесува по аерокапков пат, односно со вдишување на воздух контаминиран со оваа...

Малите деца го истражуваат светот ставајќи предмети во уста: КАКО ДА СПРЕЧИТЕ ДЕТЕТО ДА...

Децата, особено оние на возраст од 1 до 5 години, често ставаат предмети во устата. Ова е нормален дел од тоа како тие го истражуваат светот. Некои мали предмети, како што се...

ИНТЕРВЈУ СО ПРИМ. Д-Р БЛАГИЦА МАНЧЕВА: ГОЛЕМА КАШЛИЦА – Кај доенчињата, во одредени случаи...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Пертусисот е високозаразна болест која најчесто се јавува кај деца и адолесценти и е предизвикана од грам-негативната бактерија Bordetella pertussis. Се пренесува аерокапково со вдишување на воздух контаминиран со оваа...

ИНСТИТУТОТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ СО ПРЕПОРАКИ ЗА ПОСТАПУВАЊЕ ВО УСЛОВИ НА ЕПИДЕМИЈА НА ГОЛЕМА...

Институт за јавно здравје на РСМ излезе со препораки за постапување во услови на епидемија на голема кашлица, во кое се опфатени главните прашања поврзани со пертус: Како се пренесува големата...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ГОЛЕМА КАШЛИЦА: Болеста започнува постепено и наликува на настинка, а симптомите...

Регионот го тресе голема кашлица, а бројот на случаи се зголемува и во земјава. Од почетокот на годинава до сега се евидентирани вкупно 15 случаи, а меѓу заразените има и бебиња...

ШТО МАЈКИТЕ ИМ ДАВААТ НА ДЕЦАТА КОГА КАШЛААТ: Работи што секој ги има дома,...

Кашлицата често се јавува кај децата како симптом на разни респираторни инфекции. Секогаш е најдобро да го однесете детето на лекар за работите да не се искомплицираат, а мајките откриваат и некои...

Најнови вести

НАЈДОБАР РАСПОРЕД ЗА СПИЕЊЕ ЗА ДЕЦАТА: Еве кога треба да одат во кревет, а...

Сонот е многу важен за децата, за нивниот развој, здравје и расположение. Да бидеме искрени, сонот на детето е подеднакво важен за родителите, бидејќи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Турска погача

Потребно: 380 гр брашно 300 мл топло млеко 1 лажица сув квасец 1 лажичка сол 2 лажички шеќер 5 лажици масло 1 жолчка од...

ДЕТЕТО НЕ ГО СЛУША ВАШЕТО “НЕ“: 4 правила кои се покажале ефикасни кај повеќето...

Да се биде родител не е лесно - на крајот на краиштата, тоа не е предмет што се учи на училиште, а и она...

СТРИИ ВО БРЕМЕНОСТА: Генетиката и годините играат улога, а како да ги спречите со обична...

Оштетувањата на кожата во форма на потенки и подебели линии кои обично настануваат од пребрзо растегнување на сврзното ткиво. Тие се јавуваат за време на бременоста, бидејќи при нагли промени...

Д-р Лоренс Џ. Коен, психолог: Дали вашето дете кажува недобри, ужасни, страшни работи и...

Што зборуваш? Родителите лесно можат да се почувствуваат вознемирено кога децата ќе кажат работи како што се: „Посакувам да бев мртов“, „Ја мразам сестра ми“...

СПОРЕД ДЕТСКИТЕ ПСИХОЛОЗИ: Ако ги правите овие шест работи, вие сте добри родители

Родителството е прекрасно, но исто така може да бара многу, особено во денешното модерно време. Родителите често се под стрес поради различни обврски и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Џем од кромид

Потребно: 2 големи главици кромид 2 лажички путер 1 лажичка маслиново масло 2 лажички оцет Сол Подготовка: Излупете го кромидот и исечете го на половина,...

КОЛКУ ДЛАБОКО СПИЕ БЕБЕТО? Еве што влијае на детето, па често се буди и...

Знаеме дека често го гледате вашето мало ангелче како мирно спие, восхитувајќи му се на тоа мило лице и прашувајќи се дали сонува секогаш...

ВОСПАЛЕНИЕ НА УВО КАЈ ДЕЦАТА: Покачената температура не е единствениот симптом

Причината за воспаленија на увото е речиси секогаш настинка. Имено, вирусите не се шират само на носната слузница, туку можат да стигнат и до...

СРУШЕН ЕДЕН ОД НАЈСТАРИТЕ МИТОВИ ЗА ДЕТСКАТА ХИПЕРАКТИВНОСТ: Не, шеќерот не ги прави децата...

Децата на роденденските забави често имаат вишок енергија по уживањето во колачи и слатки, што го наметнува прашањето: Дали шеќерот е виновен за нивната...

Во кој период од денот најчесто се раѓаат бебиња?

Научниците од Универзитетскиот колеџ во Лондон спровеле истражување во кое анализирале пет милиони раѓања помеѓу 2005 и 2014 година. Истражувачите забележале дека само 28...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Бела чорба со леќа

Потребно: 700 гр пилешки батаци 1 врзоп за супа (пашканат, морков, магдонос) 2 стапчиња целер 1 кромид 2 шаки црвена леќа 2-3 рамни лажици...

КОГА СЕ ВОВЕДУВА ДОМАТ ВО ИСХРАНАТА НА БЕБЕТО: Еден трик го намалува ризикот од...

Доматот е вкусна и исклучително здрава намирница која е богата со витамини А и Ц, кои се причини зошто е добро децата да ги...

ПЕДИЈАТРИТЕ СО СОВЕТ ДО РОДИТЕЛИТЕ: Не ги влошувајте изливите на бес правејќи ја оваа голема...

Изливите на бес се емоционални епизоди кај децата во текот на кои тие изразуваат емоции како лутина, фрустрација, тага и слично. Понекогаш родителите не...

М-р Марина Крстиќ: Хиперкинетичкото нарушување (АДХД) започнува рано во детството, а најчесто се открива...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Хиперкинетичкото нарушување е невробихевиорално, развојно, психомоторно нарушување со симптоми кои укажуваат на нарушено...
error: