дома тагови комуникација

Ознака: комуникација

М-р Ивана Урдаревиќ: АЛАЛИЈА Недостаток на говор кај деца кои слушаат

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ логопед, специјален едукатор и рехабилитатор ♦♦♦♦♦♦♦ Терминот алалија означува недостаток на говор кај деца кои слушаат, односно неспособност за спонтан говорен развој и покрај постоењето на слухот. Постојат два вида алалија: сензорна...

М-р Светлана Трнинкова: Влијанието на доминантноста и латерализацијата на мозокот кај јазичните функции и...

ПИШУВА: М-р Светлана Трнинкова логопед, ООУ „Ванчо Прке“ - Штип ♦♦♦♦♦♦♦ Во основа на латерализацијата на мозочните функции стои специјализацијата на хемисферите за поедини когнитивни и емоционални функции. Постојат две групи на теории за механизамот...

Д-р Љубинка Дамјановиќ: Ако бракот на родителите тоне, раѓањето на уште едно дете не...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Разводот е најстресен фактор со кој се соочуваат не само сопружниците, туку и нивните деца. Нема безболен начин да се соопшти одлуката на родителите, дека нема да живеат понатаму заедно....

Интервју со науч. сор. д-р сци. Татјана Зорчец: Запознајте го Каспар, хуманоиден робот со...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Аутизмот е сериозна невроразвојна состојба, која го оневозможува нормалниот раст и развој на мозокот и предизвикува сериозни потешкотии во психолошкиот апарат на детето и неговото функционирање. Нема мозочна функција која...

Д-р Влајко Пановиќ: Децата се одгледуваат како божества, а тоа ја оневозможува нивната подготовка...

  Современото семејство е всушност збир на индивидуи кои живеат паралелни животи во ист станбен простор. Во него нема разговори какви што памтат постарите од времето на собирање околу огништето, кога, после...

БЕБЕШКИ ЈАЗИК: Препознајте ги знаците со кои комуницираат

Бебињата не знаат да зборуваат, но тоа не значи дека не можат да комуницраат. Секое бебе користи т.н. јазик на знаци, иако повеќето од тие знаци на возрасните им немаат никаква...

Што значи изразот на лице на бебето?

“Бебињата и малите деца се како оддел за истражување на човечкиот вид“, тврди развојниот психолог Алисон Гопник. Таа тврди дека бебињата многу знаат за луѓето и светот, иако не зборуваат, а...

Д-р мед. науки Наталија Ангелкова: Предвремено раѓање, ризична бременост, жолтица во првите 24 часа...

  ♦♦♦♦♦♦♦ ПИШУВА: Д-р мед. науки Наталија Ангелкова специјалист по педијатрија – невролог и доктор на медицински науки во областа на невромускулни болести   Под поимот церебрална парализа се подразбира група на нарушувања кои ја менуваат положбата...

Четири клучни совети за подобра комуникација со детето

Наместо на казнување, фокусирајте се на нежна дисциплина. Таа е базирана на подучување и учење наместо на казнување. Втемелена е на реални очекувања и соработка со децата, но и на трпение,...

ДЕТСКИ РАЗВОЈ: Мала ѕвезда на 32 месеца

Римувањето може да биде негова најомилена активност. Изберете едноставни песнички и дозволете му на вашето дете од 32 месеца да ги довршува речениците. Што сега прави? Со 32 месеца би можело да биде способно...

Најнови вести

Две од три млади мајки имаат проблеми со менталното здравје

Резултати од нова студија покажале дека две од три млади мајки имаат барем еден проблем поврзан со менталното здравје. Истовремено се покажало дека мајките...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешка кашичка со спанаќ +8м.

Потребно: 50гр пилешко месо 1/2 морков 1 лажица ориз 1 шака спанаќ (може и 3-4 листа блитва) Подготовка: Пилешкото месо се става да се вари...

Како растат децата?

Растот е сложен процес, за време на кој се менува телесната маса, висина, форма и пропорција на телото. Неопходен предуслов за нормален раст е...

Четиригодишно девојче – прво дете заразено со коронавирус во Италија

♦♦♦♦♦♦♦ Девојче од Италија, кое има четири години е првото дете заразено со коронавирус во Италија, пренесуваат утрово италијанските медиуми. Детето доаѓа од местото Кастиљоне де...

Цело време го правиме погрешно: Совети за правилно пресоблекување на бебето

Денешните истражувања укажуваат на тоа дека развојот на мозокот кај човекот зависи од опкружувањето во кое детето расте и искуствата кои ги стекнува, исто...

Д-р сци. Александар Сајковски: Прв чекор во спречување на грипот е вакцинацијата, a ако...

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦  СЕЗОНСКИ ГРИП (Место и улога на имуномодулацијата во современата медицина - II дел) Според податоците од Институтот за јавно здравје на...

Забавен хороскоп за трудници: Како Јарецот, Рибата, Овенот, Ракот и Девицата ја поднесуваат бременоста

На однесувањето за време на бременоста не влијае само нашиот карактер, туку и хороскопскиот знак, кој може да влијае на одлуките и однесувањето. Овие...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Овесна кашичка со риба +8м.

Потребно: 1 парче филе риба по избор 1 морков ½ кромид 3 лажици овесни снегулки 3 лажички доматно пире 1 лажица маслиново масло Подготовка: Исечкајте...
https://www.youtube.com/watch?v=QHhNbHS4YS0video

Си игра, трие очи, цица палец: Видео за фасцинантниот живот на бебето од зачнување...

Колку пати сте посакале да дознаете како тоа навистина се создава бебето и што се случува во вашето тело за време на бременоста? Самиот процес...

Новороденче старо 17 дена, дијагностицирано со коронавирус по раѓањето, целосно излекувано без никаков третман

♦♦♦♦♦♦♦ Женско бебе, дијагностицирано со смртоносниот вирус COVID-19 во Кина, пред нешто повеќе од две недели, е излечено без третман, објавија кинеските здравствени власти. Државниот весник...

Напредува ли бебето добро со говорот? Што би требало да ве згарижи веќе во...

Иако вештината на говорот е индивидуална, постојат некои показатели кои родителите може да ги предупредат на евентиални отстапки од очекуваниот развој. Некои деца прозборуваат...

Прим. д-р Соња Петровска: Повремена кашлица е нормална, но кашлица што трае со недели...

ПИШУВА: Прим. д-р Соња Петровска педијатар-пулмоалерголог ♦♦♦♦♦♦♦ Хронична кашлица е кашлица која трае осум недели или подолго кај возрасни, или четири недели кај деца. Хронична кашлица значи многу...

Две големи вистини за бебето и мајката по породувањето

Според Нилс Бергман, лекар од Шведска кој во својата пракса извел над 18.000 породувања, не смееме да работиме против природата, оти на тој начин...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрав појадок за бебе +7м.

Потребно: 5 лажици елда ½ јаболко ½ крушка Подготовка: Исчистете ја елдата и ставете ја во 300мл вода да се вари. Кога водата ќе проврие,...

Кои се 6. најважни работи во воспитувањето на децата, според психолозите од Харвард

Општеството се менува, а денешните родители поинаку го минуваат времето со своите деца. Децата се фокусирани на новата технологија, па на сите ни чини...
error: