дома тагови Модерна

Ознака: Модерна

ПО ОТКРИТИЕТО ЗОШТО НЕКОИ ВАКЦИНИ ПРЕДИЗВИКУВААТ ТРОМБИ: Научникот Иван Џикиќ оптимист – Наскоро може...

Германските научници од Гете институтот тврдат дека ја откриле причината за појавата на ретки, но сериозни крвни згрутчувања по вакцинацијата против Ковид-19. Имено, вакцините кои користат аденовирусни вектори испраќаат таканаречен шилест...

Нови податоци за заштитата од вакцината против коронавирус: Еве колку време сте заштитени од...

Повеќе од 63 милиони луѓе се вакцинирани против коронавирус, и ова е точно еден од чекорите што треба да се преземат за да се стави крај на пандемијата која трае повеќе...

БЛАГИ ИЛИ УМЕРЕНИ НУСПОЈАВИ: Вакцината Модерна има 96 процентна ефикасност кај деца од 12...

Американската компанија Модерна објави дека нејзината вакцина против коранвирусната болест е ефикасна 96% кај децата на возраст од 12 до 17 години, според резултатите од првите клинички испитувања. Две третини од 3235...

Се зависи од тоа која вакцина ќе ја примите: Научниците објаснуваат колкава заштита обезбедува...

Од ден на ден, се повеќе луѓе се вакцинираат низ целиот свет. Некои примиле само една доза, други две дози на вакцина, а некои сè уште ја чекаат својата доза. Во зависност...

Вакцините на Фајзер и Модерна против Ковид-19 го намалуваат ризикот од хоспитализација за 94%...

Вакцините на Фајзер и Модерна се 94% ефикасни против хоспитализација поради Ковид-19 кај целосно вакцинирани возрасни лица на возраст од 65 години и постари во САД, според новата студија на Американски...

Се размислува за примање на трета доза од вакцината против Ковид-19

Додека многу граѓани со нетрпение ја очекуваат првата доза на вакцината Ковид-19, на Запад веќе се водат расправи за вакцинирање со третата доза на вакцината наесен. Причината за ова се новите...

Д-р Ентони Фаучи очекува скоро сите деца да имаат право на вакцина против Ковид-19...

Д-р Ентони Фаучи, директор на Националниот институт за алергија и инфективни болести, рече дека смета дека децата од буквално секоја возраст би требало да можат да се вакцинираат против Ковид-19 до...

Студија: Реакциите на кожата по примање на вакцината против Ковид-19 исчезнуваат брзо и не...

Вакцините на Pfizer-BioNTech и Moderna против коронавирус можат да предизвикаат неколку видови реакции на кожата, но овие реакции исчезнуваат брзо и не се опасни, според студијата објавена во „Journal of the...

КОВИД РАКА: Kолку е сериозен овој несакан ефект на вакцината против Ковид-19

Додека вакцините се сметаат за безбедни за употреба, сепак, постојат неколку несакани ефекти пријавени по вакцинирањето против Ковид-19. Еден од нив е т.н. „Ковид рака“ која се чини дека привлекува големо...

БЕБИЊАТА И МАЛИТЕ ДЕЦА дојдоа на ред за тестирање: „Модерна“ започна со тестирање на...

„Модерна“ започна со тестирање на својата вакцина против Ковид-19 кај деца на возраст од 6 месеци па се до 11 години, објави компанијата. Студијата ќе ја процени безбедноста и ефикасноста на вакцината...

Најнови вести

Детските кардиолози објаснуваат: Дали се оправдани стравувањата од развој на миокардитис при вакцинирање на...

Веста за потенцијалната врска помеѓу вакцините против Ковид-19 и срцевите заболувања кај помладите луѓе предизвика страв кај некои родители. Детските кардиолози имаат порака за овие...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кокос рафаело коцки

Потребно: 5 јајца 300гр шеќер + 5 лажици 150гр брашно + 5 лажици 150гр кокос + уште малку за наросување ½л млеко + 2...

Кои симптоми на депресија кај детето не смеете да ги “премижите“

На депресијата, или најгалопирачката модерна болест, не се имуни ниту децата. Иако за еден родител е тешко да поверува дека и неговото дете може...

Дали долготрајните симптоми на КОВИД-19 се почести кај жените?

Ново истражување покажало дека околу 75 проценти од пациентите кои се жалеле на долготрајни симптоми на КОВИД-19, биле жени, што укажува на врската помеѓу...

М-р Нермин Теловска: Кога и дали е потребна посета на логопед?

ПИШУВА: М-р Нермин Теловска, магистер по логопедија, клинички специјалист за дисфлуентни нарушувања на говорот и специјалист за психо-моторна реедукација и релаксација ЈЗУ Завод за рехабилитација на слух,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочна брокула што ја обожаваат и децата

Потребно: 500гр брокула ¼ л млеко 200гр рендан чедар (или друг кашкавал по желба) 4 лажици путер Подготовка: Брокулата разделете ја нејзини мали гранчиња и...

ОПАСНОСТ ОД ПРЕЈАДУВАЊЕ ВО БРЕМЕНОСТА: Зошто трудница не смее да јаде за двајца

Вообичаена претпоставка е дека жените за време на бременоста треба да јадат за двајца, но лекарите предупредуваат дека тоа може да доведе до гестациски...

Зошто кај младите мажи до 24 години се јавува воспаление на срцевиот мускул по...

Како што објави Центарот за контрола и превенција на болести на САД (CDC), тие и други здравствени регулатори го истражуваат прашањето за воспаленијата на...

Истражување: Дебелината го зголемува ризикот од пост-Ковид синдром

Во новата студија учествувале 2.800 пациенти кои биле следени повеќе од 6 месеци по заразувањето со коронавирусот, а резултатите се објавени во стручното списание...

КОЈА Е НАЈДОБРА: Британците ја испитуваат ефикасноста на третата доза на вакцината против Ковид-19

Во студијата се опфатени 180 волонтери постари од 30 години, кои веќе примиле две дози од вакцината против Ковид-19. Третата ќе ја добијат 10-12...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ем здраво ем брзо – Мафини од јаболка и круша

ПОТРЕБНО Е: 200 мл млеко 2 средни јајца 100 мл масло 100 гр кафеав шеќер 300 гр брашно Чајна лажичка мелен цимет 2 јаболка ...

Дали вашата ќерка се однесува како мала „шефица“? Еве 7 причини зошто е тоа...

Малите „шефици“ веруваат во себе и нема да дозволат мислењата на другите да влијаат на нивната самодоверба. Нивната силна доминација им овозможува никогаш да...

Средствата за дезинфекција може да остават и лоши последици на здравјето – знаете ли...

Да, сите ги имаме низ цела куќа, канцеларија, автомобил, чанта. Но, постои голема шанса рацете да ви се суви и испукани. Овие средства, за...

Спреј наместо игла: Русите ќе ги вакцинираат децата против коронавирус преку спреј за нос

Русија тестираше аеросолна форма на својата вакцина против КОВИД-19, која е погодна за деца на возраст од 8 до 12 години, а новиот производ,...

Главоболка? Воспалено грло? Обрнeте внимание на новите најчести симптоми на КОВИД-19

Луѓето со Ковид-19 сега пријавуваат главоболка и болка во грлото како најчести симптоми на болеста Истражувачите сметаат дека индискиот сој може да е...
error: