дома тагови „Мој термин“

Ознака: „Мој термин“

ПРВАЧИЊА-КОЛАЧИЊА: Од утре стартува уписот на првачиња за учебната 2022/2023 година – Во 1....

Од утре (3 мај) во сите основни училишта ширум државава почнува уписот на првачиња за учебната 2022/2023 година. Основното образование е задолжително, трае девет години и се организира во три воспитно-образовни периоди...

Д-р Харис Бабачиќ и Жаклина Чагороска од МЗ со истражување за ефективноста на вакцините...

„Вакцините против Ковид-19 се високо ефективни и кај македонската популација во спречување тешка болест и смрт од Ковид-19. Вакцините од различните производители немаа големи разлики во нивната ефективност во спречување смрт...

НАБАВЕНИ 40.000 ВАКЦИНИ ПРОТИВ СЕЗОНСКИ ГРИП: Пријавувањето за вакцинација не оди преку матичните лекари,...

Пријавувањето за вакцинација против сезонски грип започнува од денеска преку страницата vakcinacija.mk Министерството за здравство утрово информираше дека набавило 40.000 дози четиритипни вакцини против сезонски грип, наменети за следните ризични групи: Стари...

Како до сертификат за прележан Ковид-19?

Сертификатот може да се преземе кај матичниот лекар или со најава на страницата vakcinacija.mk Министерството за здравство информира дека во националниот систем „Мој Термин“ е воведена можноста за издавање на сертификат за...

Нов почеток за АстраЗенека: Од денеска во земјава стартува вакцинацијата против Ковид-19 на лица...

Утрово во 8 часот се отвораат вратите на вакциналните пунктови со што во земјава ќе стартува вакцинацијата против Ковид-19 на лица над 77 годишна возраст, кои ќе бидат имунизирани со вакцината...

Министерство за здравство: Пуштена e во употреба веб-страницата Vakcinacija.mk – Пријавувањето може да започне

Министерството за здравство доцна попладнево информира дека е пуштена во употреба веб-страницата „Vakcinacija.mk" на која граѓаните ќе можат да се пријават за вакцинација против КОВИД-19. Секој заинтересиран граѓанин кој сака да...

Пост-ковид рехабилитација на Институтот за физикална медицина и рехабилитација: Индивидуален пристап за секој пациент...

Институтот за физикална медицина и рехабилитација подготви Оддел наменет за пациенти за пост-ковид рехабилитација. Министерството за здравство информира дека поради долгорочните последици кои ги остава инфекцијата со коронавирусот и заради се...

МЗ: Во третманот на позитивни пациенти на Ковид-19, матичниот лекар има обврска да го...

Министерството за здравство утрово информираше дека секој матичен лекар, кој преку „Мој Термин“ му закажува на својот пациент тестирање за Ковид-19, ги добива резултатите на пациентот и доколку на пациентот му...

ТЕСТИРАЊЕ ЗА КОРОНАВИРУС: Не одете во ординација, јавете се по телефон кај својот матичен...

Доколку имате некој од следните симптоми: сува кашлица, висока температура, треска или отежнато дишење, најпрвин треба да се јавите по телефон кај својот матичен лекар. „Заради заштита на сопственото здравје и...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Стапчиња од компири

Потребно: 750 гр компири 1 јајце 50 гр пармезан  1 китка магдонос 2 лажици пченкарен скроб Подготовка: Исечкајте ги и сварете ги компирите, па процедете...

Научниците тврдат дека ова се најубавите имиња за бебиња

Некои имиња се популарни, некои излегуваат од мода, а кое да го изберете за вашето дете зависи од личниот избор на секој поединец. Најдоброто...

ПЕТ ЗНАЦИ: Препознајте дали вашето дете ве почитува или ви се плаши

Во растењето и воспитувањето на децата често е потребно да се воспостави некаква хиерархија. Во минатото тоа функционираше така што позициите на различни членови...

Експерти од Харвард: Вака треба да изгледа детската чинија со храна

Децата растат и се развиваат, а за тој процес им треба цела палета на хранливи материи. Правилната исхрана им обезбедува протеини, витамини и минерали...

Прв знак на шарлах на кој треба да внимаваат родителите, а не е осип

Шарлахот, бактериска болест која често го предизвикува познатиот осип на кожата, станува се почеста во Велика Британија, а родителите добија предупредување дека осипот не...

Можни два знака кои укажуваат на опсесивно-компулсивно нарушување кај децата

Поимот опсесивно-компулсивно нарушување често погрешно се дијагностицира некому кој има строга утринска рутина или организирана работна маса. Меѓутоа, ова нарушување нема толку врска со...

ДЕТЕТО ВЕ ИГНОРИРА? Психолозите откриваат што ни случајно не смеете да направите

Родителите често знаат да се разлутат или збунат кога нивното дете ги игнорира. Но, психолозите нагласуваат дека нашите малечки знаат да не игнорираат од...

ЕКСПЕРТИТЕ ОБЈАСНУВААТ: Зошто децата често го фаворизираат едниот родител

Дали некогаш сте се запрашале зошто децата понекогаш го фаворизираат едниот родител? Ако мислевте дека тоа е затоа што детето повеќе ги сака мама...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мусака од боранија

Потребно:  1 кг боранија 500 гр мелено месо 4 јајца 200 мл масло 3 чешниња лук 2 главици кромид 180 гр кисела павлака 1...

Шест генијални трикови кои ќе ги спречат децата да зјапаат во екраните цел ден

Шокантно истражување покажало дека многу 10-годишни деца губат од осум до девет часа сон неделно, што е еднакво на една цела ноќ, бидејќи не...

Бебињата ни се смеат бидејќи сакаат кога сме среќни

Малку работи во животот носат толку среќа како првата насмевка на бебето. Според студијата на калифорниските научници од Универзитетот во Сан Диего, се чини...

Добрите родители се познаваат по овие квалитети и постапки

Добар родител е некој кој постојано го негува физичкиот, емоционалниот и интелектуалниот развој на своето дете. Да се ​​биде добар родител е доживотен потфат,...

Пет знаци кои откриваат дека детето се уште не е подготвено за брат или...

Многу родители често се двоумат дали се веќе подготвени да го имаат своето идно дете или треба да почекаат уште малку. Меѓутоа, освен сопствената...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солени бисквити со лен

Потребно:  300 гр интегрално брашн 150 гр брашно од елда 200 мл кисела вода 1,5 лажички сол Прстофат сода бикарбона 5 лажици маслиново масло ...

ДАЛИ ДЕТЕТО ЧЕСТО СЕ ЖАЛИ ДЕКА Е ЗАМОРНО? Можеби му недостасува овој важен витамин

Доколку детето често се жали дека е исцрпено или уморно, покрај недостатокот на сон, може да има и недостаток на одреден витамин во организмот. Како...
error: