дома тагови надуеност

Ознака: надуеност

Симптоми на воспаление на слепо црево: Која болка е алармантна?

Доколку почувствувате силни болки на десната страна на долниот дел на стомакот, голема е веројатноста да имате воспаление на слепото црево. Меѓутоа, оваа болка кај повеќето луѓе се јавува околу папокот...

Вистина или мит: Дали трудницата ги пренесува алергиите на своето дете? Еве што велат...

Студијата спроведена врз 500 жени кои биле бремени во тоа време или неодамна се породиле покажала дека поради грижата да не предизвикаат алергија кај детето четвртина од нив во бременоста престанале...

БРЗ ВОДИЧ ЗА РОДИТЕЛИ: Здравјето на малите деца – што да очекувате од првата...

КЛУЧНИ ТОЧКИ: Вообичаените здравствени проблеми на децата вклучуваат алергии, настинки, конјунктивитис, гастроинтестинални заболувања, болест на рацете, стапалата и устата, импетиго, вошки и црви. Лесните здравствени проблеми можете да ги лекувате...

ДАЛИ СЕ ПРЕЈАДОВТЕ ЗА ВРЕМЕ НА ВЕЛИГДЕНСКИОТ РУЧЕК? Еве како да ги ублажите последиците...

Велигденски појадок, ручек, колачи... дали се прејадовте? Не грижете се, тешко е да се прекине овој маѓепсан „слатко-солен“ круг во вакви празнични денови, но затоа знаеме што ќе ви помогне да...

12 симптоми на интолеранција на глутен кај децата

Глутенот е протеин кој се наоѓа во пченицата, јачменот, 'ржта и другите житарки. Го има во многу вообичаени намирници и пијалаци, вклучувајќи тестенини и житарки, а често се наоѓа и во...

Како да се препознае синдромот на иритабилно црево кај децата?

Синдромот на иритабилно (нервозно) црево е хронично нарушување кое го зафаќа дебелото црево, а предизвикува болни симптоми во стомакот и цревата. Иако точната причина за ова нарушување е непозната, луѓето може...

М-р фарм. Славица Тодоровска од „Хемофарм“: ВНИМАТЕЛНО ИЗБЕРЕТЕ ЈА ИСХРАНАТА ЗА ВАШЕТО БЕБЕ

Доењето е природен начин на исхрана, а мајчиното млеко е најдобрата храна за бебето. Светската здравствена организација препорачува мајките да ги дојат своите деца исклучиво во првите 6 месеци од животот,...

Четири причини зошто стомакот на детето е надуен

Надуеноста на стомакот не е само проблем на возрасните, туку и на децата. Дознајте кои се најчестите причини за оваа состојба и како може да му ја олесните непријатноста на детето. Повеќето...

Д-р сци. Александар Сајковски: СТОМАЧНИ ГРЧЕВИ КАЈ БЕБЕТО – чест проблем кај новородените и...

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар - неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦ Стомачните колики односно грчеви кај новороденото и доенчето се честа состојба која може значајно да ги фрустрира и вознемири родителите на децата. Коликите кај бебињата...

Намирници кои не е добро да ги консумирате пред пливање

Правило е да не влегувате во вода барем половина час по оброкот, а има и одредени видови на храна што е подобро да се избегнуваат пред пливање. Ви донесуваме список на...

Најнови вести

Како да убедите пребирливо дете да ја изеде храната што му ја сервирате

Храната е важна за развојот на децата од повеќе причини. Покрај очигледната, физичката, важна е и за когнитивниот и емоционалниот развој и раст на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита од јаболки со сладолед

Потребно: 6 јаболки 1 лажица брашно 1 лажица шеќер 1 лажичка цимет 1/4 лажичка сол 1 јајце 1/2 чаша шеќер 1/2 чаша путер 1...

УЧЕЊЕ НА НОКШИР: Разлики помеѓу момчињата и девојчињата

Кога го започнувате процесот на одвикнување од пелени и навикнување на нокшир, можеби се прашувате дали има некаква разлика помеѓу машкото и женското дете...

КОИ ВЕШТИНИ ТРЕБА ДА ГИ ЗНАЕ ДЕТЕТО СПОРЕД ВОЗРАСТА: Ова го учи од 2....

Покрај учењето на училишниот материјал, многу е важно децата да ги знаат основните животни вештини кои ги подготвуваат да бидат самостојни, односно оние кои...

Докторите објаснуваат: Можат ли мажите да бидат плодни до крајот на животот и кои...

Американскиот актер Ал Пачино ќе стане татко на 83 години. Тоа е веста која ја пренесоа сите светски медиуми и во која се вели...

ЗНАЦИ ДЕКА ДЕТЕТО НЕМА ЕМПАТИЈА ВО НАЈЛОШИТЕ ГОДИНИ: Доколку вака се однесува за време...

Тинејџерските години проследени со пубертет често се полни со удирање врати, превртување очи, а понекогаш ни се чини дека нашето дете е без емоции,...

ДЕНЕСКА Е МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ДЕТЕТО – 1 ЈУНИ: Децата се семето за нашата...

Меѓународниот ден на детето се одбележува секоја година на 1 јуни во различни делови на светот како иницијатива за детската благосостојба и права. Овој...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Највкусна мусака со модар патлиџан

Потребно: 500 гр мелено месо (говедско или свинско) 3 компири 2 модри патлиџани 2 домати 2 јајца 1 чаша млеко 1/4 чаша лебни трошки ...

ЕВЕ ШТО МОЖЕ ДА НАПРАВИТЕ: Како да излезете на крај со тврдоглаво дете?

Животот на родителите кои имаат тврдоглаво дете може да биде предизвик: од миење заби, до хранење или спиење, сè ви изгледа како битка во...

ЗОШТО РОДИТЕЛИТЕ ГИ ЛАЖАТ ДЕЦАТА? Дознајте кои се најчестите лаги што им ги кажуваме...

Најголемата лага што сум ја слушнал во животот е токму од моите родители: „Не смееш да лажеш!“ Секако, со тоа мислеа дека јас не...

ЦРЕВНА ВИРОЗА КАЈ ДЕЦАТА: Ако детето повраќа и има чести ретки столици може да...

Со доаѓањето на убавото време и сонце сè почесто излегуваме во природа, а тоа со себе носи и ризик од консумирање неизмиено овошје, расипана...

„ВИТАМИНОТ Д И РЕСПИРАТОРНОТО ЗДРАВЈЕ“: Промовирана новата книга на проф. д-р Татјана Јаќовска и...

Голем број гости, меѓу кои и колеги, пријатели, добронамерници вечерва беа дел од промоцијата на издавачката куќа „Матица македонска“, посветена на најновото пишано стручно...

ЦИЦАЊЕ ПРСТ: Како да се справите со оваа навика на детето?

Многу деца ги цицаат палците, а родителите обично не се замараат со овој факт кога децата се многу мали. Палецот служи како утеха, средство...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со спанаќ и фета сирење

Потребно: 500 гр свеж спанаќ 1 праз 200 гр фета сирење 3 јајца 1/2 чаша млеко Сол и црн пипер 6 листови кора за...

8 ЕМОЦИИ КОИ ДЕТЕТО МОЖЕ ДА ГИ НАСЛЕДИ ОД РОДИТЕЛИТЕ: Ги впива вашите чувства...

Истражувањата покажуваат дека одредени емоции можат да се наследат од родителите.Тоа се нарекува „трансгенерациско епигенетско наследство“ или епигенетика, но и преку различни модели на...
error: