дома тагови оток

Ознака: оток

НА ОВА НИКОЈ НЕ ВЕ ПОДГОТВИЛ: Пет необични, но безопасни појави кај новороденчињата

Новородените бебиња се мистерија за која никој не може целосно да ве подготви. Тие се менуваат од час во час и колку и да сте фасцинирани од нивниот мирис, движења и...

КОГА БЕБЕТО ГО БОЛИ УВОТО: Скоро секое дете, порано или подоцна, добива инфекција на...

Вашето бебе постојано го тегне увото. Изгледа збунето и плаче повеќе од вообичаено. Престанува да цица, го одбива шишето или храната. Кога вашето доенче би можело да зборува, тоа можеби се...

ВАШЕТО БЕБЕ МОЖЕ ДА ИЗГОРИ И ПОД СЕНКА, ПРЕДУПРЕДУВААТ ЕКСПЕРТИТЕ

Бебињата се уште се изложени на ризик од изгореници од сонце и кога се под сенка, предупредуваат експертите. Мари Тудор, од националната хуманитарна организација за подигање на свеста за ракот на кожата...

ПЛИВАЧКО УВО, ИЗГОРЕНИЦИ ОД СОНЦЕ, СТОМАЧЕН ВИРУС, ИНФЕКЦИИ… 7 најчести здравствени проблеми во лето...

Летото е во полн ек. Долгите сончеви денови повикуваат на активности покрај вода изложени на сонце и високи температури. За да го искористите максимумот од оваа сезона, вистинско време е да...

НА ДЕТЕТО МУ ОТЕКУВААТ РАЦЕТЕ, НОЗЕТЕ ИЛИ ЛИЦЕТО – СЕ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ...

Едемот кај децата предизвикува возбуда и загриженост кај родителите, но важно е мајките и татковците да се консултираат со лекар и да сфатат дека постои спектар на различни причини за отекување...

Што да направите кога бебето ќе падне од кревет: Еве што советуваат педијатрите

Педијатрите објаснуваат дека не е невообичаено малите деца барем еднаш да паднат од креветот, особено бебињата постари од четири месеци кои се поактивни. Родителите обично се многу исплашени кога тоа ќе...

Интервју со д-р Ѓорѓи Ивановски: ОДОНТОГЕНИ ИНФЕКЦИИ – Отокот, болката и црвенилото во вратната...

  ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Како настануваат одонтогените инфекции (инфекции од забно потекло) и кои се фазите низ кои поминуваат? Кога инфекцијата станува „длабока“ и кои се опасностите кои ги носи со себе? Што претставува...

Знаци кои откриваат дека сте алергични на убод од пчела

Дали сте загрижени дека сте алергични на убод од пчела? Оние кои не се алергични обично ќе имаат само мало црвенило и оток на местото на убодот. Меѓутоа, оние кои се...

ИЗГОР ТЕМПЕРАТУРИ, ЗЕМЈАВА ПРЕД ТОПЛОТЕН БРАН: Температурите ќе растат и до 40 степени, еве...

Температурите растат во цела Европа, а во наредниве денови ниту нашата земја нема да биде поштедена и се очекува да биде зафатена од голем топлотен бран, невообичаен за овој период од...

УБОД ОД ОСА: Што не смеете да правите и кога веднаш да се јавите...

Како да се подготвите за уште една закана што ја носи летото - убод од оса? Летото е пред нас, а тоа значи подолго уживање во природата. Она што може да ви...

Најнови вести

КОЛКУ ЧЕСТО ДЕТЕТО ТРЕБА ДА МЕНУВА ПИЖАМИ? Меѓу родителите се води жестока расправа, а...

Расправата почнала на Редит откако еден маж прашал: „Имам мало дете и осумгодишно дете и мојата сопруга инсистира да носат чисти пижами секоја вечер,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешки крокети без пржење во масло

Потребно: 1 морков (околу 80 гр) 200 гр карфиол 450 гр мелено пилешко месо 2 лажички зачини по избор - оригано, босилек, мајчина...

ЗОШТО БЕБЕ НЕ ТРЕБА ДА СПИЕ ПОВЕЌЕ ОД 30 МИНУТИ ВО АВТО СЕДИШТЕ: Внимавајте...

Додека се возите до посакуваната дестинација, без разлика дали патувањето е кратко или долго, повеќето бебиња брзо заспиваат во седиштето во автомобилот. На родителите...

ОВОЈ ВИТАМИН ХРОНИЧНО ИМ НЕДОСТАСУВА НА ДЕЦАТА: Експертите истакнуваат како да откриете дека фали...

Едно од најчестите прашања што ми ги поставуваат родителите е како да знаат дали нивните деца ги добиваат вистинските хранливи материи, вели нутриционистката Џенифер...

СЕ ПОВЕЌЕ СЛУЧАИ НА ДЕЦА СО МИКОПЛАЗМИЧНА ПНЕВМОНИЈА: Предизвикува кашлица која може да трае...

Микоплазмична пневмонија е предизвикана од бактерија која може да се шири преку капки кога заразеното лице кашла или кива. Бактеријата може да остане во...

СТРИИ, ГРАДИ, ПОГОЛЕМИ СТАПАЛА: Седум вообичаени промени со кои се соочуваат жените по породувањето

Адријана Лима минатата година го роди синот Сајан Лиам Лемерс. По породувањето нејзиниот Инстаграм профил го преплавија коментари за нејзиниот изглед. „Направила нешто на лицето....

Ако детето има некој од овие пет симптоми, треба да прескокне одење во градинка...

Понекогаш е тешко да се одреди дали „Мамо, јас сум болен/болна“ значи дека треба да го задржите детето дома, особено за родителите кои работат. Не...

ВЕЧНА ДИЛЕМА: Во кое време треба да си легнуваат децата и колку треба да...

Времето на легнување за спиење може да биде предизвик за родителите, но добриот сон е неопходен за секое дете. Но, колку точно сон им...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ролат од моркови и сирење

Потребно: 500 гр моркови 3 јајца 120 гр сирење 130 гр крем сирење 3-4 лажици мајонез 50 гр млад кромид Копар 50 гр...

На која возраст децата бараат најмногу, а родителството е најтешко

Доколку сте мислеле дека втората и третата година од животот на детето се многу тешки, почекајте да видите што следува... Неодамнешно истражување на организацијата OnePoll,...

Поради овие симптоми кај децата, родителите често се грижат, a нема потреба

Нормално е да се загрижите за вашето дете кога не се чувствува добро. Најважно е да обрнете внимание на нивните симптоми и да заклучите...

КАКО ПОБРЗО ДА ГИ ПОБЕДИТЕ НАСТИНКИТЕ И КАШЛИЦАТА КАЈ ДЕЦАТА

Сезоната на болести одамна е отворена, особено за родителите чии деца одат во градинка или на училиште. Како што опаѓаат температурите, така сè повеќе...

ПОРАЗИТЕЛЕН ПОДАТОК: Секое петто дете има проблеми со менталното здравје

Речиси на шест деца од секоја училница во Велика Британија им е потребна поддршка поради нарушено ментално здравје и се соочуваат со проблеми во...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ситни колачи со мандарини

Потребно: За џемот од мандарини: 300 гр парчиња мандарини 50-100 гр шеќер 15 гр пченкарен скроб За филот од мандарини: 25 мл вода 4 гр...

4 ПОТЕНЦИЈАЛНО ОПАСНИ МЕСТА НА КОИ БЕБЕТО НЕ СМЕЕ ДА СПИЕ: Сите овие опции...

Според Американската академија за педијатрија, во првите 12 месеци од животот на бебето не се препорачува да се става баш ништо на просторот (во...
error: