дома тагови пациенти

Ознака: пациенти

ВО ПРЕСРЕТ НА СВЕТСКИОТ ДЕН НА АТОПИСКИ ДЕРМАТИТ – 14 СЕПТЕМВРИ: Да се обединиме...

На 14 Септември, меѓународниот ден на атопискиот дерматит, организациите на пациенти од сите краеви на светот ги здружуваат своите сили со цел да ја подигнат свеста за ова заболување, при што...

Интервју со доц. д-р Илир Хасани: Чекорот што го држиме со светските стандарди во...

Пишува: Александра Стојановска aleksandra@pedijatar.mk Со заменик министерот за здравство доц. д-р Илир Хасани секогаш има повод за разговор, особено ако се знае дека тој надвор од својата министерска функција е докажан и врвен...

Не го менувајте матичниот лекар ако сакате да живеете подолго, тврдат норвешките научници

Посетите на истиот лекар од општа пракса во период од најмалку 15 години ја намалуваат шансата за смрт во наредните 12 месеци за една четвртина, во споредба со луѓето кои го...

Ковид центрите на Интерни клиники затворени – драстично намален бројот на пациенти со КОВИД-19

Денес, ковид центрите кои функционираа во рамките на Интерните клиники во Клиничкиот центар  се затворија. Ковид одделенијата кои функционираа на Клиниката за дерматовенерологија и неврологија, како и на останатите клиники во...

Пандемијата трае, не се опуштајте: Преполна чекална, пациенти и персонал без маски се знак...

Сте ја примиле првата доза од вакцината против Ковид-19 и недолго потоа се чувствувате слободно да им се вратите на вашите секојдневни обврски и активности, кои беа ставени во мирување во...

Американска студија предупредува на резистентност: Антибиотиците премногу често се користат за лекување на пациенти...

Во 96 проценти од случаите, пациентите почнале да примаат антибиотик во првите 48 часа од приемот во болницата ♦♦♦♦♦♦♦ Огромно мнозинство на пациенти со Ковид-19 примени во американските болници во првите месеци од...

Пост-ковид рехабилитација на Институтот за физикална медицина и рехабилитација: Индивидуален пристап за секој пациент...

Институтот за физикална медицина и рехабилитација подготви Оддел наменет за пациенти за пост-ковид рехабилитација. Министерството за здравство информира дека поради долгорочните последици кои ги остава инфекцијата со коронавирусот и заради се...

МЛАДИТЕ НА УДАР: Поголемиот број хоспитализирани пациенти со КОВИД-19 имаат невролошки симптоми

Нова студија дошла до заклучок дека поголемиот број на хоспитализирани пациенти со КОВИД-19 имаат невролошки симптоми. Истражувањето објавено до списанието Annals of Clinical and Translational Neurology покажало дека невролошките проблеми се...

Д-р Кели Рејнолдс, микробиолог: Носењето ракавици во продавница може да направи повеќе штета отколку...

♦♦♦♦♦♦♦ Вирусот може да го пренесете до лицето и со ракавиците, можеби дури и поопасно од рацете: „Сè уште не знаеме точно како се однесува вирусот на одредени подлоги, но можно е...

Нов протокол за пациенти со COVID-19: Доколку пациентот е асимптоматски, изолацијата завршува на 10....

Комисијата за заразни болести усвои нов протокол за ослободување од изолација на пациенти дијагностицирани со вирусот SARS-CoV-2, при што повеќе нема да бидат потребни контролни тестирања. Најновите препораки ги земаат предвид сознанијата...

Најнови вести

Една метода на родителство може да ги направи децата асоцијални. Еве која

Според нова студија објавена во списанието на Американската академија за детска и адолесцентна психијатрија, начинот на кој ги воспитуваме нашите деца може да направи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз колач со џем

Потребно: 3 јајца Прстофат сол 180 гр шеќер 10 гр ванилин шеќер 150 мл масло 150 мл млеко 380 гр брашно 10 гр...

КОИ СЕ ПРЕДНОСТИТЕ АКО РОДИТЕ ДЕТЕ ПО 35. ГОДИНА: Мајките живеат подолго, а бебињата...

Сте станале мајка по 35. година? Истражувањето на Универзитетот Архус во Данска покажува дека децата родени од жени постари од 35 години имаат одредени...

ШТО ТРЕБА ДА МОЖЕ ДА ПРАВИ БЕБЕ НА 3 МЕСЕЦИ: Руски педијатар открива –...

Од моментот на раѓање, бебето континуирано се развива и се прилагодува на новите животни услови. Тоа често расте толку брзо што немаме време да...

Клиниката „Жан Митрев“ додели 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи за новороденчиња од општина...

Клиниката „Жан Митрев“ додели уште 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи на новороденчиња од општина Центар. Ова е третпат годинава како се доделуваат ваучери...

ПОРАДИ ЗГОЛЕМЕНИОТ БРОЈ НА СЛУЧАИ НА СИФИЛИС: NHS со нов гајдлајн за трудници –...

Лекарите забележале „зголемен број на дијагнози“ на средновековни сексуално преносливи инфекции и кај идните мајки и кај неродените бебиња. Претходно, здравствените работници беа на штрек...

КИСЕЛИТЕ КРАСТАВИЧКИ СЕ ТОЛКУ ВКУСНИ И ДЕЦАТА ГИ ОБОЖУВААТ: Оваа зимница може да биде...

Синтија Сас е нутриционист и регистриран диететичар со магистерски дипломи од  науката за исхрана и јавно здравје и на порталот Helth.com објави интересни забелешки...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солена сарма торта

Потребно: 1 голема зелка 1 јајце 400-450 гр мелено месо 1 кромид 1 морков 1/2 лажичка зачини за месо 100 гр ориз 2...

КОЈ НОСИ ПОДАРОЦИ, ДЕДО МРАЗ ИЛИ РОДИТЕЛИТЕ? Психолог дава одговор на прашањето кое ги...

Дедо Мраз е дел од усната традиција и чини една од фазите на детството. Токму тие фази во кои децата имаат грст илузии ги...

3 ЗНАЦИ ДЕКА ВАШЕТО ДЕТЕ Е АНКСИОЗНО: Нормално е понекогаш да биде нервозно, но...

Нормално е да вашето дете биде нервозно ноќта пред првиот училишен ден. Меѓутоа, во зависност од тоа колку ќе трае оваа нервоза, ќе препознаете...

СТУДИЈА НА 912 ДЕЦА ОТКРИЛА: Децата со постоечки атопичен дерматитис се посклони кон алергиски...

Атопичен дерматитис е распространета кожна болест кај децата. Иако тоа е примарниот фокус, неодамнешните истражувања укажуваат на поширока перспектива. Студија во „Journal of the...

СÈ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА ЖОЛТИЦА КАЈ НОВОРОДЕНЧИЊА: Одговори на често поставувани прашања...

Жолтица е жолтата боја која се гледа на кожата на многу новороденчиња. Тоа се случува кога во крвта на бебето се акумулира хемикалија наречена...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солени корпи полнети со брокула и макарони

Потребно:  400 гр брокула 3 поголеми лепињи 250 гр макарони 60 гр путер 1 кромид 2 чешниња лук 60 гр брашно 600 мл...

ОВИЕ ГРЕШКИ НА РОДИТЕЛИТЕ СКАКО НЕ ЧИНЕЛЕ: 7 возрасни лица откриле што најмногу го...

Родителството може да биде стресно - особено ако сте загрижени дека нема да направите сè како што треба. Но и родителите се само луѓе...

КАРАНИЦИТЕ НЕГАТИВНО ВЛИЈААТ НА ДЕЦАТА, НО ТЕШКО Е ДА СЕ ИЗБЕГНАТ: Психолозите откриваат во...

Расправијата содржи многу непријатни емоции и е отворен израз на гнев кон друга личност. Таа може да се сфати како комуникација која ги преминала...
error: