дома тагови пита

Ознака: пита

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита од зеленчук

Потребно: 6 јајца 300гр урда 250гр крем сирење 1 лажица маслиново масло 400гр морков  400гр свежи шампињони ½ црвен ситно сечкан кромид 500гр брокула Сол Бибер Подготовка: Во поголем сад или блендер...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Идеална детска вечера

Потребно: 300гр спанаќ 1 шолја брашно 1 лажичка сол 1 лажичка прашок за печиво 2 јајца 1 шолја млеко ½ шолја растопен путер 250гр рендана моцарела Подготовка: Спанаќот измијте го и сварете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита со тиквици без брашно

Потребно: 700гр тиквици 400гр компир 100гр кромид 250гр младо сирење (урда) 4 јајца 2-3 лажици маслиново масло Сол Бибер Подготовка: Тиквиците изрендајте ги, како и компирот, кромидот и послете ги, ставете им...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочна пита со сливи

 Потребно: 3 јајца 3 лажици гриз 500гр готови кори за пита 300гр шеќер ½ прашок за печиво 1 шолја јогурт 700гр сливи 1 лимон Масло Ванилин шеќер Подготовка: Изматете ги јајцата...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита со шунка

Потребно: 3 јајца 200мл јогурт 170гр брашно Половина прашок за печиво 150гр шунка 50гр кисели краставички 50мл масло Зачини Подготовка: Изматете ги јајцата, додадете го брашното со прашокот за печиво, јогуртот, сечканата...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечена пита со пилешко во сос од павлака

Потребно: 500гр пилешко филе 1 ќеса замрзнат мешан зеленчук 500мл павлака за готвење 100гр кашкавал Сол Бибер Лук во прав 6-7 кори за пита Подготовка: Белото месо се сече на ситни коцки,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочна пита со цреши и гриз

Потребно: 500гр цреши 300гр шеќер 4 јајца 4 лажици гриз 1 лимон 100мл зејтин 8 листови кора за баклава ½ пакетче прашок за печиво Подготовка: Изматете ги јајцата со 4 лажици шеќер,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Турски цигара бурек

Потребно: 500гр готови кори за пита 600гр ситно младо сирење (урда) 2 јајца Сол Масло за пржење Подготовка: Готовите кори исечете ги на половина (на два правоаголника), па повторно на половина, попречно...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Медитерански модар патлиџан

Потребно: 4 модри патлиџани 400гр сечкани шампињони Мала чаша бело вино 2 лажици доматно пире 200гр рендан кашкавал Лук Мадонос 3-4 лажици маслиново масло ...

Знаци кои покажуваат дека имате дрско дете

Дрско, безобразно, тврдоглаво или роден лидер, се се тоа називи кои често го опишуваат однесувањето кај децата кои не го знаатсвоето место во семејството....

Три прашања кои треба да им ги поставите на децата пред спиење

Здравата комуникација е клуч за добро здравје и им овозможува на родителите да воспостават подобар и поквалитетн однос со своите деца. Затоа ви советуваме...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечено пилешко со тиквици

Потребно: 2 тиквици 2 парчиња пилешки гради 30гр кисела павлака 2 јајца 150гр кашкавал Сол Бибер Подготовка: Тиквиците исечете ги на кругови и посолете ги....

ПСИХОЛОГ СОВЕТУВА: Што никогаш не смеете да зборувате пред децата

Понекогаш се невидено тврдоглави и прават бројни нешта кои ве нервираат, но имајте предвид дека за децата секогаш пример се  родителите. Затоа внимавајте како...

ДОДЕКА СЕ ВОДИ РАСПРАВА ЗА ВРАЌАЊЕ ВО УЧИЛИШТЕ: Научниците дошле до сознание на која...

Додека стручњаците смислуваат кој е најбезбедниот начин за организирање на новата училишна година која треба да почне за три недели, постои страв дека враќањето...

Колку калории дневно троши мајката со доењето?

Одлуката за тоа дали жената ќе дои или не, е една од најважните кога ќе се породи. Со бројните предности за бебето, вклучувајќи помал...

Неговата приказна ја потресе земјава: Малиот Илче, дете со церебрална парализа и напуштено од...

Единаесетгодишниот Илче, дете со церебрална парализа, чија приказна ја потресе земјава, после десеттина дена лекување и нега на Клиниката за детски болести заминува во...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пица ролат од готови кори

Потребно: 500гр готови кори 4 јајца 200мл јогурт 1 мала лажичка сол 1 мала лажичка прашок за печиво 100мл масло 4 лажици брашно Кечап ...

И гените може да влијаат на компликациите кај заболените од КОВИД-19

Висок крвен притисок, дијабетес, дебелина и возраста се покажа дека се најчестите причини поради кои некои пациенти не го преживуваат КОВИД-19. Имено, се се...

РЕДОК ФЕНОМЕН: На скопска Гинекологија се роди бебе во “воден превез“

Завчера, на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје се случи несекојдневно породување. Станува збор за медицинско чудо и редок феномен, т.н. “en...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА СО COVID-19: CDC ги предупредува родителите да се подготват оваа есен за...

„Загрижени сме затоа што случаите на АФМ би можеле да останат непрепознаени среде пандемијата на коронавирус или родителите би можеле да се плашат да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Детски “чоколаден“ крем 

Потребно: ½ авокадо 1-2 банани (зрели) 1 шака мелени лешници или бадеми (по желба и вкус) 1-2 супени лажици мелен рогач  Подготовка: Сите состојки...

СТРУЧЊАЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: По пандемијата со коронавирусот ќе не погоди пандемија со посериозна болест

Новиот коронавирус напаѓа бројни органи кај човекот, а Здружението за нефрологија на САД предупредува дека кај половина од пациентите со тешка клиничка слика на...

Д-р Мими Кимовска-Христова, претседателка на Kомитетот за доење: Никаде во ниту една студија не...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Мајчиното млеко содржи антимикробни фактори: секреторен ИгА, ИгМ, ИгГ, олигосахариди, лизозими, леукоцити и таканаречени цитокини и антиинфламаторни фактори. Затоа не треба да се...
error: