дома тагови пневмонија

Ознака: пневмонија

COVID-19 може да биде непредвидлива болест: Кога треба да побарате лекарска помош?

COVID-19 може да биде непредвидлива болест. Некои пациенти може да имаат благи или никакви симптоми, додека кај некои пациенти коронавирусот предизвикува тешка болест и смрт. Повеќето заболени воглавно имаат благи симптоми, што...

Проф. Мауро Џака: Обдукциите покажаа дека коронавирусот може да предизвика масивна тромбоза и целосно...

Професорот Мауро Џака од „King’s College“ во Лондон, кој е експерт за кардиоваскуларни заболувања, одржа предавање пред Комитетот за наука и технологија на Британскиот дом на Лордови, каде што ги презентираше...

КОВИД-19: Коронавирусот може да биде фатален за луѓе со деменција и срцеви заболувања

Во 90 проценти од случаите на луѓе кои починале откако заболеле од Ковид-19, болест предизвикана од коронавирус, имале и некоја друга болест, покажуваат податоците на британскиот здравствен систем. Станува збор за...

Д-р Дејвид Хепберн, интензивец, објаснува како некој може да умре откако ќе се зарази...

Д-р Дејвид Хепберн работи на Одделот за интензивна нега во „Royal Gwent Hospital“ во Велс и е во првите борбени редови кога станува збор за третман на сериозно болни пациенти од...

„Зачувајте го за помладите пациенти. Јас веќе имав добар живот“: 90-годишна жена почина од...

Сузан Хојлертс (90) од Лубик, Белгија починала од вирусот Ковид-19, откако им кажала на лекарите да ги чуваат респираторите за помладите пациенти. Хојлертс се разболела пред две недели, а починала од Ковид-19...

НАЈНОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Мајките може да го пренесат коронавирусот на своите новороденчиња

Заразените мајки со КОВИД-19 може да им го пренесат вирусот на своите новороденчиња, открива нова мала студија. Истражувачите од Кина испитале 33 новороденчиња чии мајки имале COVID-19, додека била бремени. Откриено е...

ДЕЦА И КОРОНАВИРУС: Најновите истражувања покажуваат дека дел од децата сериозно се разболуваат од...

♦♦♦♦♦♦♦ Коронавирусот што беснее низ целиот свет имаше тенденција да биде нежен со децата, кои учествуваа со најмал процент на инфекции досега. Сега, најголемата студија до денес која се однесува на децата и...

МАЈКАТА НЕ ЗНАЕЛА ДЕКА Е ЗАРАЗЕНА: Во Лондон родено бебе со коронавирус

♦♦♦♦♦♦♦ Британка која пред неколку дена била хоспитализирана во болница во Лондон родила дете позитивно на коронавирус. Мајката не знаела дека е заразена. Била примена во болницата поради пневмонија, а тестовите подоцна покажале...

Институт за јавно здравје: КОРОНАВИРУС – Антибиотиците не делуваат на вирусите, само на...

Mитови и вистини поврзани со коронавирусот ♦♦♦♦♦♦♦ Дали домашните миленици можат да го пренесуваат новиот коронавирус (2019-nCoV)? Во моментов, нема докази дека животните - придружници/домашни миленици, како кучиња или мачки можат да бидат заразени...

Д-р Валерија Кирова-Урошевиќ: КОРОНАВИРУС – Времетраењето на болеста од првите симптоми и знаци до...

ПИШУВА: Д-р Валерија Кирова-Урошевиќ специјалист инфектолог ЈЗУ Универзитетска клиника за инфективни болести и фебрилни состојби  ♦♦♦♦♦♦♦ КОРОНАВИРУС SARS-CoV-2 ПРЕДИЗВИКУВАЧ НА БОЛЕСТА КОВИД 19 Низ историјата човекот се сретнувал и справувал со нови вирусни епидемии. Тоа создава...

Најнови вести

Кога бебeто почнува да реагира на своето име и што ако тоа не го...

На новороденчињата не им треба многу време за да започнат да реагираат на светот околу себе. Тие ќе ја подигнат главата кон гласот на...

Детските кардиолози објаснуваат: Дали се оправдани стравувањата од развој на миокардитис при вакцинирање на...

Веста за потенцијалната врска помеѓу вакцините против Ковид-19 и срцевите заболувања кај помладите луѓе предизвика страв кај некои родители. Детските кардиолози имаат порака за овие...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кокос рафаело коцки

Потребно: 5 јајца 300гр шеќер + 5 лажици 150гр брашно + 5 лажици 150гр кокос + уште малку за наросување ½л млеко + 2...

Кои симптоми на депресија кај детето не смеете да ги “премижите“

На депресијата, или најгалопирачката модерна болест, не се имуни ниту децата. Иако за еден родител е тешко да поверува дека и неговото дете може...

Дали долготрајните симптоми на КОВИД-19 се почести кај жените?

Ново истражување покажало дека околу 75 проценти од пациентите кои се жалеле на долготрајни симптоми на КОВИД-19, биле жени, што укажува на врската помеѓу...

М-р Нермин Теловска: Кога и дали е потребна посета на логопед?

ПИШУВА: М-р Нермин Теловска, магистер по логопедија, клинички специјалист за дисфлуентни нарушувања на говорот и специјалист за психо-моторна реедукација и релаксација ЈЗУ Завод за рехабилитација на слух,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочна брокула што ја обожаваат и децата

Потребно: 500гр брокула ¼ л млеко 200гр рендан чедар (или друг кашкавал по желба) 4 лажици путер Подготовка: Брокулата разделете ја нејзини мали гранчиња и...

ОПАСНОСТ ОД ПРЕЈАДУВАЊЕ ВО БРЕМЕНОСТА: Зошто трудница не смее да јаде за двајца

Вообичаена претпоставка е дека жените за време на бременоста треба да јадат за двајца, но лекарите предупредуваат дека тоа може да доведе до гестациски...

Зошто кај младите мажи до 24 години се јавува воспаление на срцевиот мускул по...

Како што објави Центарот за контрола и превенција на болести на САД (CDC), тие и други здравствени регулатори го истражуваат прашањето за воспаленијата на...

Истражување: Дебелината го зголемува ризикот од пост-Ковид синдром

Во новата студија учествувале 2.800 пациенти кои биле следени повеќе од 6 месеци по заразувањето со коронавирусот, а резултатите се објавени во стручното списание...

КОЈА Е НАЈДОБРА: Британците ја испитуваат ефикасноста на третата доза на вакцината против Ковид-19

Во студијата се опфатени 180 волонтери постари од 30 години, кои веќе примиле две дози од вакцината против Ковид-19. Третата ќе ја добијат 10-12...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ем здраво ем брзо – Мафини од јаболка и круша

ПОТРЕБНО Е: 200 мл млеко 2 средни јајца 100 мл масло 100 гр кафеав шеќер 300 гр брашно Чајна лажичка мелен цимет 2 јаболка ...

Дали вашата ќерка се однесува како мала „шефица“? Еве 7 причини зошто е тоа...

Малите „шефици“ веруваат во себе и нема да дозволат мислењата на другите да влијаат на нивната самодоверба. Нивната силна доминација им овозможува никогаш да...

Средствата за дезинфекција може да остават и лоши последици на здравјето – знаете ли...

Да, сите ги имаме низ цела куќа, канцеларија, автомобил, чанта. Но, постои голема шанса рацете да ви се суви и испукани. Овие средства, за...

Спреј наместо игла: Русите ќе ги вакцинираат децата против коронавирус преку спреј за нос

Русија тестираше аеросолна форма на својата вакцина против КОВИД-19, која е погодна за деца на возраст од 8 до 12 години, а новиот производ,...
error: