дома тагови пневмонија

Ознака: пневмонија

Проф. Мауро Џака: Обдукциите покажаа дека коронавирусот може да предизвика масивна тромбоза и целосно...

Професорот Мауро Џака од „King’s College“ во Лондон, кој е експерт за кардиоваскуларни заболувања, одржа предавање пред Комитетот за наука и технологија на Британскиот дом на Лордови, каде што ги презентираше...

КОВИД-19: Коронавирусот може да биде фатален за луѓе со деменција и срцеви заболувања

Во 90 проценти од случаите на луѓе кои починале откако заболеле од Ковид-19, болест предизвикана од коронавирус, имале и некоја друга болест, покажуваат податоците на британскиот здравствен систем. Станува збор за...

Д-р Дејвид Хепберн, интензивец, објаснува како некој може да умре откако ќе се зарази...

Д-р Дејвид Хепберн работи на Одделот за интензивна нега во „Royal Gwent Hospital“ во Велс и е во првите борбени редови кога станува збор за третман на сериозно болни пациенти од...

„Зачувајте го за помладите пациенти. Јас веќе имав добар живот“: 90-годишна жена почина од...

Сузан Хојлертс (90) од Лубик, Белгија починала од вирусот Ковид-19, откако им кажала на лекарите да ги чуваат респираторите за помладите пациенти. Хојлертс се разболела пред две недели, а починала од Ковид-19...

НАЈНОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Мајките може да го пренесат коронавирусот на своите новороденчиња

Заразените мајки со КОВИД-19 може да им го пренесат вирусот на своите новороденчиња, открива нова мала студија. Истражувачите од Кина испитале 33 новороденчиња чии мајки имале COVID-19, додека била бремени. Откриено е...

ДЕЦА И КОРОНАВИРУС: Најновите истражувања покажуваат дека дел од децата сериозно се разболуваат од...

♦♦♦♦♦♦♦ Коронавирусот што беснее низ целиот свет имаше тенденција да биде нежен со децата, кои учествуваа со најмал процент на инфекции досега. Сега, најголемата студија до денес која се однесува на децата и...

МАЈКАТА НЕ ЗНАЕЛА ДЕКА Е ЗАРАЗЕНА: Во Лондон родено бебе со коронавирус

♦♦♦♦♦♦♦ Британка која пред неколку дена била хоспитализирана во болница во Лондон родила дете позитивно на коронавирус. Мајката не знаела дека е заразена. Била примена во болницата поради пневмонија, а тестовите подоцна покажале...

Институт за јавно здравје: КОРОНАВИРУС – Антибиотиците не делуваат на вирусите, само на...

Mитови и вистини поврзани со коронавирусот ♦♦♦♦♦♦♦ Дали домашните миленици можат да го пренесуваат новиот коронавирус (2019-nCoV)? Во моментов, нема докази дека животните - придружници/домашни миленици, како кучиња или мачки можат да бидат заразени...

Д-р Валерија Кирова-Урошевиќ: КОРОНАВИРУС – Времетраењето на болеста од првите симптоми и знаци до...

ПИШУВА: Д-р Валерија Кирова-Урошевиќ специјалист инфектолог ЈЗУ Универзитетска клиника за инфективни болести и фебрилни состојби  ♦♦♦♦♦♦♦ КОРОНАВИРУС SARS-CoV-2 ПРЕДИЗВИКУВАЧ НА БОЛЕСТА КОВИД 19 Низ историјата човекот се сретнувал и справувал со нови вирусни епидемии. Тоа создава...

Институт за јавно здравје: Едноставни средства за дезинфекција можат да го уништат коронавирусот

Прашања и одговори поврзани со коронавирусот ♦♦♦♦♦♦♦ Колку е опасен 2019-nCoV? Како и другите респираторни заболувања, инфекцијата со 2019-nCoV може да предизвика умерени симптоми вклучително: течење на носот, болки во грлото, кашлица и треска....

Најнови вести

Треба ли да “паничите“ при секој удар на главата на детето?

Да, повредите на главата може да се случат без разлика на огромната грижа и внимание кои ги посветувате на своето дете. Но, во најголем...

ИНФЛУЕНЦА: Грипот не се лекува со антибиотици

Грипот е една од најчестите заразни болести предизвикани од вирусот на инфлуенца. Се појавува сезонски и е многу заразен, а претежно започнува нагло. Една...

Д-р сци. Александар Сајковски: ШКОЛО И ГРАДИНКА ВО ВРЕМЕ НА COVID-19 – Како да...

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар - неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦   ВРЕМЕ Е ЗА ШКОЛО И ГРАДИНКА: Заштитете го вашето дете (II дел) Во нешто посвежите утра на оваа втора...

Мали трикови за стекнување добри хигиенски навики кај децата

Повеќето родители им ги мијат забите на децата се додека тие не развијат свои моторни вештини. Сепак, важно е демонстрирањето на правилна техника за...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа од тиквички

Потребно: За две порции 2 тиквички 150гр брокула Половина главица кромид Подготовка: Тиквичките измијте ги и излупете ги, а потоа исечкајте ги на ситни коцки. Кромидот...

Одвикнување: Штом бебето изгуби интерес за цуцла, немојте веќе да му ја нудите

Мијте ја цуцлата со вода и сапун барем еднаш на ден или секој пат кога ќе процените дека е валкана и менувајте ја на...

ШТО ГЛЕДААТ: Зошто бебињата и малите деца сакаат да си играат со огледала?

Психолозите овој феномен се обиделе да го објаснат уште во седумдесетите години на минатиот век и правеле тест со огледала. Истражувачите проучувале група на...

Трудниците со КОВИД-19 се изложени на поголем ризик од компликации

Два нови американски извешати укажуваат дека КОВИД-19 може посебно тешко да ги погоди бремените жени. Затоа се смета дека дијагностицирањето на КОВИД-19 за време...

Дали децата треба да се вакцинираат против грип оваа зима? Еве го ставот на...

Идеално би било да се вакцинирате некаде околу крајот на октомври и почетокот на ноември, бидејќи оптималниот заштитен ефект се јавува две недели подоцна,...

Јавноста збунета: Американскиот центар за контрола и превенција на болести по грешка објави дека...

♦♦♦♦♦♦♦ Американскиот центар за контрола и превенција на болести неочекувано ги врати упатствата за пренесување на коронавирусот, отстранувајќи го делот за пренос преку воздухот што...

Кој е најдобар избор за вечерна ужина на детето

Како да ја испланирате вечерната ужина? Планирајте го оброкот најдоцна 45 минути пред легнувањето во кревет. На овој начин ќе бидете сигурни дека храната...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Енергетски детски појадок

Потребно: 2 шолји овесни снегулки 4 шолји млеко 1/3 шолја сечкани лешници 1/2 шолја суво грозје 1 излупено и исечкано јаболко Цимет Подготовка: Количината на...

Грешки поради кои детето одбива да спие попладне

Спиењето во текот на денот трае неколку часа или помалку, но може да влијае на целокупниот ден на детето. Попладневниот сон може да го...

ПУЛМОЛОЗИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ НА СЕРИОЗНИ ПОСЛЕДИЦИ: Децата кои го прележуваат коронавирусот на нозе се во...

Потребно е, особено кај адолесцентите, вирусот да се испрати од почеток до крај, вели д-р Татјана Радосављевиќ, специјалист пулмолог.   “Не е добро децата, КОВИД-19 да...

Д-р Алемка Маркотиќ: COVID-19 не ги сака солените раствори, затоа редовно правете тоалета на...

Во оваа ера на COVID-19, покрај мерките за дистанца, хигиена на рацете и носење маска, важно е да се одржува и правилна хигиена на...
error: