дома тагови појадок

Ознака: појадок

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пченкарни мафини со сирење и семки

Потребно: За 4 лица 1 јајце 150гр палента 50гр пченично брашно 100мл масло 150мл јогурт 100мл млеко 2 лажици крем сирење ½ прашок за пречиво 250гр фета сирење Сол Семки од тиква Подготовка:...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрави мафини со лен и сусам

Потребно: 2 јајца 1 шолја брашно од елда 2 лажици мелено ленено семе 2 лажици сусам 1 шолја минерална вода 1 лажичка сол 3 лажици маслиново масло 1 прашок за...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочна пита со сирење

Потребно: 500гр кори за пита 500гр сирење 3 јајца 100мл кисело млеко 100мл млеко 3 лажици масло за јадење 100гр путер Сол, по потреба Сусам Подготовка: Измешајте ги сирењето, јајцата, млекото, киселото...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Овесна каша со суво овошје и бадеми

Потребно: ½ шолја овесни снегулки 50гр суво овошје по избор 1 лажица кафеав шеќер или мед 1 лажичка цимет 50гр сечкани бадеми 1 чаша вода Подготовка: Во еден сад ставете ги сите...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен намаз од хумус

Потребно: 100гр варена леблебија 1/2 лимон 1 чешне лук 1 лажица маслиново масло 1 мала лажичка сол Подготовка: Непечената леблебија ставете ја во вода преку ноќ да отстои. Утрото сменете ја...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мафини од јајца

Потребно: 7 јајца 100мл вода 100гр сува печеница 100гр рендано сирење 2-3 цвета брокула Сол Бибер Подготовка: Загрејте ја рерната на 180 степени. Калапот за мафини премачкајте го со малку масло. Во...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ролнички со виршли во домашно тесто

Потребно: 1кг брашно 200мл млеко 200мл вода 2 јајца 2 лажички сол 14гр квасец 200мл јогурт 10 виршли Сусам Подготовка: Во сад измешајте ја водата, млекото, додадете ги јајцата, солта и квасецот...

Како треба да изгледа здрав и идеален појадок на секое дете

Според проф. Тања Крал добар појадок за раст и развој на децата е оној кој вклучува храна богата со протеини, како што се јајцата. Протеините се градивни материи за коските, мускулите...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Појадок што децата ќе го обожаваат

Потребно: 5-6 замрзнати јагоди 1 јајце 1 мала шолја млеко 3 лажици брашно (по ваш избор) 1 банана Подготовка: Јагодите оставете ги малку да се одмрзнат, а потоа изгмечете ги со вилушка....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ролат пица на турски начин

Потребно: За филот: 3 јајца Малку сол 200мл јогурт 100мл зејтин 1 чаша брашно (од 200мл) ½ прашок за печиво И уште: 500гр кори за пита 200гр шунка 200гр сирење 100гр кашкавал Кечап ...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Салата од лубеница со фета сирење

Потребно: 3 резниња лубеница 1 лажица маслиново масло 200гр фета сирење Малку свеж босилок Неколку листови нане Сок од половина лимон Малку сол Подготовка: За...

КАКО ИЗГЛЕДА МЕТОДАТА “5 ЧЕКОРИ ЗА СМИРУВАЊЕ НА БЕБЕ“? Ја осмислил педијатар, а родителите...

Откако неколку часови се обидувате да смирите расплаканото и плачливо бебе, веројатно се прашуваат дали постојат некои магични трикови за кои досега не сте...

АЛЕРГИСКА РЕАКЦИЈА: Делови од телото на кои убодот од пчела или оса е најопасен

Алергиските реакции обично се јавуваат набрзо по убодот, до еден час, кога крвните клетки се шират. А при повеќекратни убоди може да дојде и...

ФИНСКА СТУДИЈА: Децата зачнати со ин витро се подобри на училиште, но имаат поголем...

Децата зачнати преку медицинско потпомогнато оплодување поминуваат подобро на училиште, но имаат малку поголема веројатност да имаат проблеми со менталното здравје до доцните тинејџерски...

Американската академија за педијатрија издаде нови насоки за доење: НА МАЈКИТЕ ИМ СЕ ПРЕПОРАЧУВА...

Американската академија за педијатрија (ААП) издаде нови насоки за доење според кои мајките треба да ги дојат своите деца 2 години или подолго. Здружението...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Смуди од кокос и малини

Потребно: 1 банана 1 рака малини (свежи или замрзнати) 300мл густ јогурт 100мл вода 1 лажичка ленено семе 2 лажици кокосово брашно 1 лажица...

МАЈКИТЕ ГО ОПИШУВААТ ДОЕЊЕТО СО ТРИ ЗБОРА: “Утеха. Љубов. Неред“

Доењето не е секогаш лесно, но за мајките кои се одлучуваат на тоа, тоа е посебен начин на поврзување. Но, доењето не оди секогаш...

ДЕТЕТО ОДЕДНАШ “ЗБЕСНУВА“ КОГА Е СО ВАС? Ако се препознавате во оваа ситуација, значи...

Мајката Кејт Срфс објаснила дека децата со мајките најлошо се однесуваат, бидејќи мајките се нивното засолниште и место каде што можат да дојдат со...

Откриено колку долго опасните вируси остануваат заразни во слатка вода

Опасните вируси можат да останат заразни во слатка вода и до три дена така што се прицврстуваат на парчиња пластика, открија научниците. Ентеровирусите како ротавирусот,...

РАСТЕ БРОЈОТ НА ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19: Реинфекциите се сè почести – Колкава е веројатноста...

Расте бројот на позитивни лица на Ковид-19. Според последните податоци, очигледно е дека варијантите на омикрон BA.4 и BA.5 започнуваат нов бран на инфекции....

СТУДИЈА: Жените со хипертензивни нарушувања во бременоста имаат поголем ризик да страдаат од висок...

Според неодамна објавена студија во стручното списание Journal of the American College of Cardiology, жените со хипертензивни нарушувања во бременоста (HDP) имаат зголемен ризик...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Освежителен колач од лимон

Потребно: 2 јајца 150гр омекнат путер 200гр шеќер 1 ванилин шеќер 125гр брашно Сол 1 лажичка прашок за печиво 100гр густин 2 лимона 100гр...

ИСЦЕДОК И ЗАЛЕПЕНИ КАПАЦИ: Зошто новороденчето има лепливи очи и како правилно да се...

Лепливите очи се вообичаена појава кај новороденчињата, а најчесто станува збор за незагрижувачки симптом. Тие се резултат на запушени солзни канали и се појавуваат...

 “МАМО, МЕНЕ МИ Е СРАМ“: Како да им помогнете на децата кои покажуваат срамежливост?

Децата, кога се на возраст од една до три години, особено дел од нив се посрамжеливи од другите и тоа е сосема во ред...

Министерство за здравство апелира: Следење на препораките и што е можно помала изложеност на...

Поради високите температури кои деновиве ја зафатија територијата на државата, Министерството за здравство апелира граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита на здравјето,...
error: