дома тагови помош

Ознака: помош

Физичката активност може да ги ублажи симптомите на депресија кај децата

Се чини дека интервенциите со физичка активност може да ги намалат симптомите на депресија кај децата и адолесцентите, според прегледот објавен во медицинското списание JAMA Pediatrics. Депресијата е второто најчесто ментално нарушување...

Што треба да пие детето кога е болно?

Повеќето деца ги напаѓаат зимските вируси, а инфекциите на дишните органи се убедливо најчести. Има и инфекции на органите за варење, кои се проследени со повраќање и пролив. За повеќето вируси нема...

ВАЖНИ ЖИВОТНИ ЛЕКЦИИ КОИ ЧЕСТО ОСТАНУВААТ НЕКАЖАНИ: Што момчињата треба да слушнат од своите...

Родителите постојано им даваат на своите деца различни информации кои првенствено служат како дел од воспитувањето и растењето. Но, она што го кажуваат или прават попатно, децата го слушаат и усвојуваат...

3 СОВЕТИ НА РУСКИ ПСИХОЛОГ: Како процесот на учење да не биде стресен за...

Како можете да му помогнете на вашето дете да се прилагоди на училиштето и учењето? На ова прашање одговор дава д-р Вера Јакупова, познат руски психотерапевт и психолог. Обидете се да учите...

ТОЛКУ МАЛИ, А ТОЛКУ ГЛАСНИ: Бебињата ‘рчат поради неколку причини, а еве како да...

Во првите неколку месеци од животот, бебето најмногу ќе ве изненади со звуците што ги “испушта“. Ќе се зачудите бидејќи “цмока“, кива, стенка, но и 'рчи. Дишните патишта, кои минуваат низ...

ИМ ПОМАГАТЕ НА ДЕЦАТА ОКОЛУ ДОМАШНАТА? Тоа можеби и не е најдобро решение

За многу родители, помагањето на децата со домашните задачи е исто толку важно како и да се погрижат децата да јадат зеленчук и навреме да си легнат во кревет. Ова е...

МАЧНИНИ ВО БРЕМЕНОСТ: Зошто се јавуваат и како да си помогнете?

Мачнините или гадењето во бременоста се многу честа појава и еден од првите симптоми кај повеќето трудници. Тие се појавуваат во текот на првиот месец од бременоста, а во повеќето случаи...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР Е УБЕДЕН ДЕКА Е ГРД: Што ја предизвикува оваа состојба и како...

Телесното дисморфно нарушување е психолошка состојба која ги тера луѓето да веруваат дека одредени делови од нивното тело се грди. Тие често поминуваат часови и часови фокусирајќи се на она што...

ПОЧЕТОК НА УЧИЛИШНАТА ГОДИНА БЕЗ ТЕНЗИИ: Самостојно пишување домашни, помош само во итни случаи

Покрај големата возбуда, почетокот на училишната година носи и промени во ритамот на семејството. Од летната опуштеност се влегува во многу различни активности, но и обврски, па тој премин понекогаш може...

НЕРВОЗНИ НАВИКИ КАЈ ДЕЦАТА: Прво откријте ја причината, па делувајте!

Цицањето палец се јавува кај некои бебиња уште додека се во стомакот и продолжува и по раѓањето. Во одредени студии се покажало дека цицањето палец кај бебињата не е поврзано со...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: ПАЛАЧИНКИ БЕЗ БРАШНО

Потребно: 4 јајца 150мл млеко 1 ½ кеса пудинг од ванила 20гр шеќер 2 лажици гриз 40гр крем сирење, како оној за чизкејк Подготовка: Сите...

СЕЛЕКТИВЕН МУТИЗАМ: Кога да се загрижите ако детето не зборува

Доколку вашето дете делува како премногу срамежливо (молчи, седи настрана и набљудува како останатите деца си играат) во градинка, училиште, парк или на некое...

ЗА РАЗВОЈОТ НА БЕБЕТО НЕ СЕ ПРЕСУДНИ ИГРАЧКИТЕ: Движењето во просторот поттикнува развој, затоа...

За да може детето да развие и да се стимулира развојот и стекнувањето нови вештини, не се потребни голем број на различни играчки. Тие...

Психолог од Харвард советува: Учењето на љубезност е најважно во воспитувањето на успешно дете

За родителите е најважно нивните деца да се здрави, среќни и успешни, но исто така се трудат и да ги подготват за реалниот свет...

ДАЛИ ВАШЕТО ДЕТЕ САКА ДА ТРЧА НАОКОЛУ: Предучилишните деца кои се физички активни имаат...

Децата кои повеќе трчаат наоколу имаат помала веројатност да завршат со кашлица и настинка. Студијата на 104 деца на возраст од четири до седум сугерира...

Терапевтите откриваат пет причини зошто  се повеќе деца се емоционално нестабилни

Канадската терапевтка Викторија Продај предупредува дека децата се се полоши во училиште и се емоционално нестабилни поради прекумерната употреба на технологијата и “лошото“ родителство....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач со портокали

Потребно: 3 јајца 250гр шеќер 275гр брашно 3 лажички прашок за печиво 100гр путер 100гр кисела павлака  300гр портокали За глазура: Сок од еден портокал ...

6 работи кои жените не сакаат да признаат дека ги правеле во бременоста

Која навика сте ја криеле за време на бременоста? Ви претставуваме шест работи кои жените ги прават, но никому не сакаат да ги признаат...

Што навистина открива родилната тежина на бебето?

Зошто постои таква опсесија со родилната тежина? “Општо, родилната тежина може да биде добар показател на здравјето на бебето“, вели д-р Дејвид Хил. Со...

Симптом кој укажува дека може да има сериозен проблем: ИСПАКНАТА ФОНТАНЕЛА КАЈ БЕБИЊАТА БАРА...

Ники Јуркуц, медицинска сестра која им дава совети на родителите преку страницата на Инстаграм Tiny Hearts Education, предупреди на можен сериозен здравствен проблем кај...

МАЈКИТЕ СЕ ПОСТАРИ ОД КОГА БИЛО: Зошто жените го одложуваат раѓањето на деца и...

Мајките во Англија и Велс се постари од кога било досега, открија вчера официјалните бројки. Со оглед на тоа што се повеќе жени избираат да...

Кога бебето почнува да седи?

Доколку внимателно се погледне положбата што бебе на четири месеци ја завзема кога е на грб, се гледа доста сличност со седечката положба. Рамнотежата...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Најмеки, едноставни кифлички

Потребно: 1кг брашно 600мл млеко 300мл зејтин 2 кесички сув квасец 2 лажички шеќер 3 лажички сол Подготовка: Дел од млекото загрејте го, но не...

Децата родени со помалку од 34 недели покажуваат когнитивни недостатоци во адолесценцијата

Споредено со адолесцентите родени во 40 гестациска недела, оние родени во <34 гестациска недела покажуваат дефицити во три когнитивни домени: пишан јазик, математика и...

СЕ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА КАШЛИЦАТА КАЈ ДЕЦАТА: Како да разликувате сува и...

Во постудениот период од годината, кашлицата е честа појава кај децата. Тоа е придружен симптом на инфекции на дишните патишта, како и познати детски...
error: