дома тагови породување

Ознака: породување

Трудниците со КОВИД-19 пред породување имаат повеќе компликации

Со анализа на компликациите при породување, опфатени биле 244.645 раѓања, од кои 874 кај заразени жени со КОВИД-19. Научниците во вторникот во списанието PLOS Medicine, информираа дека стапките на спонатни абротуси и...

КОВИД-19 кај трудниците двојно ја зголемува опасноста од мртвородено дете

Анализата на американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) се темели на основа на податоци од американските болници, а опфаќа 1,2 милиони породувања помеѓу март 2020. и септември 2021....

ХЕМОРОИДИ ВО БРЕМЕНОСТА: Во повеќето случаи не се опасни, не влијаат на здравјето на...

Хемороидите се отечени крвни садови во анусот и околу анусот или околу долниот дел на ректумот. Многу се непријатни бидејќи предизвикуваат чешање и болка, а се чести кај трудниците. Хемороидите во бременоста...

ЗДРАВЈЕТО НА ВАГИНАТА ПО ПОРОДУВАЊЕТО: 7 работи кои никој не ви ги кажал

Не се работи за типична тема при лежерен разговор со кафе, но одговорите на прашањето како вагината навистина се менува по породувањето ги интересира сите бремени жени. Ова се неколку најважни...

Доц. д-р Игор Самарџиски: Со правилно изведен екстраперитонеален царски рез родилката полесно го поднесува...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   На Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство-Скопје пред помалку од еден месец беше изведен екстраперитонеалниот царски рез врз 23-годишна родилка, која претходно имала три големи хируршки адоменални операции заради повреди...

ПОСТНАТАЛЕН ПЕРИОД: Што се е нормално по породувањето

Новите мајки вообичаено мислат дека породувањето е крај на нивната “втора“ состојба. Вистината е малку поинаква: во првите денови по породувањето и првите неколку недели од животот на бебето ќе се...

ЌЕ БИДЕ ЛИ МОЈАТА БРЕМЕНОСТ ИСТА КАКО НА МАЈКА МИ? Промените нема да бидат...

Едно е сигурно, бременоста за секоја жена е комплетно непредвидлива. Секако, тоа не мора да значи да седите девет месеци и да се прашувате што може да ви се случи. Сигурно многу...

МАЈКА СО ФОТОГРАФИЈА ГО ОБЈАСНУВА ПОРОДУВАЊЕТО: Еве што всушност значи “отворена 10 сантиметри“

Породувањето не е нималку лесно и секоја мајка барем малку се плаши од него. За да успеат да родат дете, мајките често мораат на епизиотомија или пак доаѓа до вагинално пукање,...

Породување со невообичаена техника на ГАК-Скопје: СЕ РОДИ БЕБЕ СО ЕКСТРАПЕРИТОНЕАЛЕН ЦАРСКИ РЕЗ

Екстраперитонеален царски рез за првпат во минатиот петок е изведен врз трудница на Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство – Скопје, информираат од Министерство за здравство. Екстраперитонеалниот царски рез е специфична техника...

Лузните од царскиот рез никогаш не се исти: 5 извонредни фотографии

Ова се прекрасни фотографии на жени кои се породиле со царски рез и така покажале како начинот на кој се породуваш не е ниту приближно важен како факт дека на свет...

Најнови вести

РАЗМИСЛУВАТЕ ЗА ТЕСТИРАЊЕ НА АНТИТЕЛА? Еве зошто стручњаците предупредуваат да бидете внимателни

Медицинската струка сепак советува на претпазливост бидејќи овие тестови на антитела често се користат за лицето да одлучи дали треба или не да се...

НИКОЈ НЕ ЈА ПОСАКУВА СРЕДБАТА СО КОВИД-19: Експертите советуваат како да ја избегнете заразата...

Новата варијанта на вирусот – омикрон претставува закана, па и понатаму е важно да ги преземете сите можни мерки за да се заштитите од...

70 проценти од пациентите инфицирани со омикрон немаат проблеми со дишењето

Стравувајќи од брзината со која се шири новата варијанта на коронавирус, надеж будат податоците од јужноафриканската престолнина Преторија, кои покажуваат дека 70 отсто од...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со моцарела и спанаќ

Потребно: 4 парчиња пилешки стек 400гр моцарела 300гр спанаќ 2 чешниња лук 200гр печурки 200мл павлака за готвење Подготовка: Секое парче пилешки стек засечете го...

КАКО ДА ГО ОБЛЕЧЕТЕ БЕБЕТО ВО ЗИМА, А ДА НЕ НАСТИНЕ: Ако користите автомобил,...

Како доаѓа зимата, а надвор станува се постудено, потребно е и децата доволно да се затоплат за да може да престојуваат надвор. Малите деца...

КАЈ ДЕЦАТА ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН ВАРИЈАНТАТА СЕ ЈАВУВА ЕДЕН НЕОБИЧЕН СИМПТОМ: Никогаш не би...

Родителите треба да бидат свесни за “необичен осип“ кој е поврзан со случаевите на новиот сој омикрон КОВИД кај децата, вели лекарот по општа...

М-р Марина Крстиќ: Перфекционизмот кај надарените во комбинација со емоционалниот интензитет, води многу надарени...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор и рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани   СОЦИО-ЕМОЦИОНАЛНИ ПРОБЛЕМИ КАЈ НАДАРЕНИТЕ И ТАЛЕНТИРАНИТЕ Социо-емоционалниот развој трае во текот на целиот живот...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР ПОСТОЈАНО СЕ ЖАЛИ НА ГЛАВОБОЛКА? Кога се работи само за дехидрираност, а...

Главоболките, за жал, се составен дел од животот поради чие појавување ретко се загрижуваме. Сепак, понекогаш може да предупредуваат и на сериозни проблеми. “Причините може...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашни бисквити во празнично руво

Потребно: 100 мл маслиново масло 200 гр пченкарно или брашно од елда Една банана Половина јаболка Подготовка:  Јаболката и бананата иситнете до форма на каша,...

КАКО ЈАПОНЦИТЕ ГИ УЧАТ ДЕЦАТА ЗДРАВО ДА СЕ ХРАНАТ: Тие откриваат 5 совети и...

Веројатно сте слушнале дека децата во Јапонија се многу добри и воспитани. Начините на воспитување и учење на детето на вистински вредности и убаво...

ШЕСТ КЛУЧНИ СОВЕТИ: Како можете да ја избегнете болеста КОВИД-19?

Новата варијанта на вирусот – омикрон, претставува закана, па и понатаму е важно да се преземат сите можни мерки за да се заштитиме. Еве...

Омикрон може да го скрати интервалот помеѓу инфекцијата и заразноста, тврдат британските научници

Јужноафриканската лекарка која прва се посомнева во новиот сој на коронавирус, д-р Анџелик Коци, тврди дека симптомите на омикрон се благи и дека не...

Новата варијанта закана и за децата: Симптоми на омикрон на кои родителите треба да...

Додека научниците собираат повеќе податоци за суперсојот на коронавирус, еден загрижувачки знак е дека омикрон би можел да ги заразува децата со поголема стапка...

Како изгледа првиот час од животот на бебето?

Шведски научници внимателно следеле 28 бебиња за да воочат низ какви се промени минуваат на самиот почеток од животот. Ова истражување објавено во списанието...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кремаста супа од карфиол

Потребно: 1кг карфиол 60мл маслиново масло 60гр путер 1 гранче мајчина дишица 100гр кромид 4 чешниња лук 500мл павлака 500мл вода Сол Бел бибер...
error: