дома тагови породување

Ознака: породување

НАЈНОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Мајките може да го пренесат коронавирусот на своите новороденчиња

Заразените мајки со КОВИД-19 може да им го пренесат вирусот на своите новороденчиња, открива нова мала студија. Истражувачите од Кина испитале 33 новороденчиња чии мајки имале COVID-19, додека била бремени. Откриено е...

ПО ПОРОДУВАЊЕТО: Едноставни трикови да се чувствувате добро во својата кожа

Колку пати сте помислиле дека животот тотално ви се свртел откако сте станале мајка? Сте почнале целата своја грижа да му ја нусите на бебето, додека грижата за себе, како и...

НОВА МЕТОДА НА ПОРОДУВАЊЕ: Што е и како се прави француски царски рез?

Царскиот рез денес, кај нас, но и во светот е најчеста хируршка операција и околу 30% од децата се раѓаат со царски рез, т.е. речиси секое трето породување се довршува со...

Сексуални односи по породувањето: Куси одговори на најважните прашања

Иако често не се зборува за тоа, мајките многу чести прашуваат кога е време за сексуален однос по породувањето. Породувањето целосно го исцрпува телото, и е потребно време жената да се...

Како хормоните на штитната жлезда може да влијаат на тежината на породувањето?

Веќе е познато дека недоволната количина на хормонот тироксин може да ја искомплицира бременоста, да го зголеми ризикот од спонтан абротус или предвремено породување. Сега холандските истражуваќи тврдат дека дури и...

Проф. д-р Георгиос Константинидис: Асфиксија кај новороденче и нејзини последици – вовед, дефиниција, инциденција...

ПИШУВА: Проф. д-р Георгиос Константинидис, педијатар-неонатолог Претседател на Здружението на педијатри на Србија ♦♦♦♦♦♦♦ Во клиничката терминологија, поимите асфиксија и хипоксија честопати се користат како синоними, што не е потполно исправно. Асфиксија е состојба во која пулмоналната...

Први зборови кои мајките им ги кажале на бебињата по породувањето

Породувањето е еден од најинтензивните моменти во животот, а повеќето мајки засекогаш ги помнат првите зборови што му ги кажале на детето. Ова се 25 најчести реченици кои мајките им ги...

Еве како да уживате покрај вашето бебе во првите недели по породувањето

Сте се породиле и одите дома со детето? Можеби ќе бидете исплашени оти не знаете што може да очекувате во првите недели со новиот член на семејството. Некои ќе ви кажат дека...

Како да мерите контракции и тоа без штоперка?

Мерењето контракции може да ви даде подобар увид во тоа во кој стадиум е породувањето, а со тоа ќе знаете и кога е време да тргнете во болница. Контракциите не се...

Климатските промени влијаат и на породувањето: Има сè повеќе предвремено родени бебиња

Набљудувајќи ги скоковите на температурата и бројот на предвремено родени бебиња во последните дваесет години, истражувачите процениле дека во САД во просек се раѓаат околу 25.000 бебиња, поради влијанието на климатските...

Најнови вести

Како да препознаете дали бебето има пеленски осип?

Осипот во пеленската регија кај бебињата вообичаено се јавува во текот на првата година од животот, и тоа најчесто од 9. до 12. месец....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Детски мафини +12м.

Потребно: 100гр брашно ½ лажичка прашок за печиво 1 јајце 1 банана 1 круша 1 лажица маслиново масло Малку цимет 1 супена лажица млеко Подготовка:...

ЗАШТИТА ОД ВИРУСИ: Што треба да јадат децата за силен имунитет

Во период на вируси, особено сега во време на пандемија со коронавирус, силниот имунитет може да го заштити детето од непријатности и дополнителни ризици...

Јогурт, кисело млеко, кефир… Што е најздраво за детето? (2)

Според препораките на Европското зздружение за детска гастроентерологија, како и Светската здрасвтвена организација, за деца до пет години препораката е два млечни оброка (400-500мл),...

ИЈЗ: Во Скопје најголем број на заболени од коронавирус се регистрирани во Карпош (КАРТОГРАМ)

♦♦♦♦♦♦♦ Институтот за јавно здравје објави картограм на кој е претставена дистрибуција на заболените од COVID-19 по општини. Главниот град има 134 болни, а на...

Мора да се пазари, но колкав е ризикот да „закачите“ Ковид-19 во супермаркетите?

Коронавирусот се шири кога заразеното лице искашлува мали капки - преполни со вирусот - во воздух. Овие капки можат да предизвикаат инфекција ако се...

Вакцинацијата се одвива непречено, пунктовите работат од 12 до 18 часот

Деновиве до нашата редакција пристигнаа повеќе прашања поврзани со вакцинацијата во услови на пандемија на коронавирус. Многу од родителите се во дилема дали да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Слатка кашичка +6м.

 Потребно: ½ банана ½ круша 1 мала лажичка сок од лимон Подготовка: Исечкајте ја крушата на парченца и сварете ја на пареа. Потоа исцедете, па...

Табела на домашни обврски кои детето може да ги прави според возраста

Домашните работи се совршени за поттикнување на самодовербата кај децата, а во исто време и за учење на нови вештини. Ова е табела на...

Како можете да го заштитите своето дете, но и да спречите да шири КОВИД-19?

Засега, добра вест во оваа ситуација е дека децата се најмалку загрозена група, но за жал не се имуни на овој вирус. Потврдени се...

Проф. д-р Марија Ралева: Како здравствените работници да се одржат во состојба да се...

ПИШУВА: Проф. д-р Марија Ралева невропсихијатар  ♦♦♦♦♦♦♦ Пандемијата и менталното здравје на здравствените работници Изборот на здравствената професија за многумина е вокација која е безрезервно прифаќање на Хипократовата заклетва...

Д-р Жан Митрев: КОВИД-19: Ако мора да излезете надвор носете топол шал околу вратот...

„За коронавирусот е докажано дека живее и негов главен ресурс и природно живеалиште е лилјакот, кој иако е цицач како и ние, не се...

Како да работите од дома, а да не го изгубите разумот: Совети за родители...

Многумина од нас се затворени дома, со помали или поголеми работни обврски. Со сето тоа, дополнително имаме и “помагачи“ - децата кои се трудат...

НАЈНОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Мајките може да го пренесат коронавирусот на своите новороденчиња

Заразените мајки со КОВИД-19 може да им го пренесат вирусот на своите новороденчиња, открива нова мала студија. Истражувачите од Кина испитале 33 новороденчиња чии мајки...

ВРЕМЕ ВО КАРАНТИН: Дали е во ред децата сега да користат повеќе телефони, таблети,...

Откако започна дистанцирањето, ограничувањето и самоизолацијата на луѓето со цел да се спречи ширењето на коронавирусот, родителите почнаа да размислуваат за се со кое...
error: