дома тагови породување

Ознака: породување

Низ кои фази минува секое породување?

Првата фаза е најдолгиот дел од породувањето и може да трае најмалку 20 часа. Почнува кога грлото на матката ќе почне да се отвора и завршува која грлото целосно ќе се...

Најчести заблуди за царскиот рез

Околу породувањето има многу контроверзии, а некои од најголемите се однесуваат токму на породување со царски рез. Полесен начин Царскиот рез е рутински и многу безбеден, но исто така е и операција на...

 “ВРАЌАЈТЕ ГО ВНАТРЕ, НЕ СУМ ПОДГОТВЕНА“: Најсмешни изјави на трудници на породување – дали...

Што и да сте читале или слушале за породувањето, тешко дека можете да се чувствуате подготвено за породување. Покрај тоа што породувањето е болно, тоа некогаш станува и комплетно надреално искуство.  Во...

ЧУДЕСНА ПРИКАЗНА: Иако ги делат минути, овие близнаци се родени во различни години!

Брат и сестра близнаци од Калифорнија родени се на кратко растојание, но поради времето во кое се родени, на свет дошле на различни години.  Момчето е родено 15 минути пред полноќ...

Што секоја жена мора да знае за стомачните мускули по породувањето

Често жените по породувањето мислат дека се поминало и дека не треба да водат грижа за себе. Една од работите на кои не обрнуваат внимание е дали стомачните мускули се вратиле...

Какви необични работи може да случат при породување

Првата фаза на породувањето вклучува латентна фаза (рано породување), активна фаза и преодна фаза. Но, понекогаш тие фази не се одвиваат така брзо како што би требало. Постојат неколку добро познати работи...

Кога има прчина да се направи царски рез, а кога тоа е контраиндицирано

Царскиот рез е хируршка процедура како и секоја друга. Се изведува со низок  рез во долниот  дел на стомакот. Трае околу пола час, но може и подолго доколку породувањето се искомплицира....

Трудниците со КОВИД-19 пред породување имаат повеќе компликации

Со анализа на компликациите при породување, опфатени биле 244.645 раѓања, од кои 874 кај заразени жени со КОВИД-19. Научниците во вторникот во списанието PLOS Medicine, информираа дека стапките на спонатни абротуси и...

КОВИД-19 кај трудниците двојно ја зголемува опасноста од мртвородено дете

Анализата на американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) се темели на основа на податоци од американските болници, а опфаќа 1,2 милиони породувања помеѓу март 2020. и септември 2021....

ХЕМОРОИДИ ВО БРЕМЕНОСТА: Во повеќето случаи не се опасни, не влијаат на здравјето на...

Хемороидите се отечени крвни садови во анусот и околу анусот или околу долниот дел на ректумот. Многу се непријатни бидејќи предизвикуваат чешање и болка, а се чести кај трудниците. Хемороидите во бременоста...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Салата од лубеница со фета сирење

Потребно: 3 резниња лубеница 1 лажица маслиново масло 200гр фета сирење Малку свеж босилок Неколку листови нане Сок од половина лимон Малку сол Подготовка: За...

КАКО ИЗГЛЕДА МЕТОДАТА “5 ЧЕКОРИ ЗА СМИРУВАЊЕ НА БЕБЕ“? Ја осмислил педијатар, а родителите...

Откако неколку часови се обидувате да смирите расплаканото и плачливо бебе, веројатно се прашуваат дали постојат некои магични трикови за кои досега не сте...

АЛЕРГИСКА РЕАКЦИЈА: Делови од телото на кои убодот од пчела или оса е најопасен

Алергиските реакции обично се јавуваат набрзо по убодот, до еден час, кога крвните клетки се шират. А при повеќекратни убоди може да дојде и...

ФИНСКА СТУДИЈА: Децата зачнати со ин витро се подобри на училиште, но имаат поголем...

Децата зачнати преку медицинско потпомогнато оплодување поминуваат подобро на училиште, но имаат малку поголема веројатност да имаат проблеми со менталното здравје до доцните тинејџерски...

Американската академија за педијатрија издаде нови насоки за доење: НА МАЈКИТЕ ИМ СЕ ПРЕПОРАЧУВА...

Американската академија за педијатрија (ААП) издаде нови насоки за доење според кои мајките треба да ги дојат своите деца 2 години или подолго. Здружението...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Смуди од кокос и малини

Потребно: 1 банана 1 рака малини (свежи или замрзнати) 300мл густ јогурт 100мл вода 1 лажичка ленено семе 2 лажици кокосово брашно 1 лажица...

МАЈКИТЕ ГО ОПИШУВААТ ДОЕЊЕТО СО ТРИ ЗБОРА: “Утеха. Љубов. Неред“

Доењето не е секогаш лесно, но за мајките кои се одлучуваат на тоа, тоа е посебен начин на поврзување. Но, доењето не оди секогаш...

ДЕТЕТО ОДЕДНАШ “ЗБЕСНУВА“ КОГА Е СО ВАС? Ако се препознавате во оваа ситуација, значи...

Мајката Кејт Срфс објаснила дека децата со мајките најлошо се однесуваат, бидејќи мајките се нивното засолниште и место каде што можат да дојдат со...

Откриено колку долго опасните вируси остануваат заразни во слатка вода

Опасните вируси можат да останат заразни во слатка вода и до три дена така што се прицврстуваат на парчиња пластика, открија научниците. Ентеровирусите како ротавирусот,...

РАСТЕ БРОЈОТ НА ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19: Реинфекциите се сè почести – Колкава е веројатноста...

Расте бројот на позитивни лица на Ковид-19. Според последните податоци, очигледно е дека варијантите на омикрон BA.4 и BA.5 започнуваат нов бран на инфекции....

СТУДИЈА: Жените со хипертензивни нарушувања во бременоста имаат поголем ризик да страдаат од висок...

Според неодамна објавена студија во стручното списание Journal of the American College of Cardiology, жените со хипертензивни нарушувања во бременоста (HDP) имаат зголемен ризик...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Освежителен колач од лимон

Потребно: 2 јајца 150гр омекнат путер 200гр шеќер 1 ванилин шеќер 125гр брашно Сол 1 лажичка прашок за печиво 100гр густин 2 лимона 100гр...

ИСЦЕДОК И ЗАЛЕПЕНИ КАПАЦИ: Зошто новороденчето има лепливи очи и како правилно да се...

Лепливите очи се вообичаена појава кај новороденчињата, а најчесто станува збор за незагрижувачки симптом. Тие се резултат на запушени солзни канали и се појавуваат...

 “МАМО, МЕНЕ МИ Е СРАМ“: Како да им помогнете на децата кои покажуваат срамежливост?

Децата, кога се на возраст од една до три години, особено дел од нив се посрамжеливи од другите и тоа е сосема во ред...

Министерство за здравство апелира: Следење на препораките и што е можно помала изложеност на...

Поради високите температури кои деновиве ја зафатија територијата на државата, Министерството за здравство апелира граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита на здравјето,...
error: