дома тагови Прим. д-р сци. Климент Матоски

Ознака: Прим. д-р сци. Климент Матоски

Од денеска, две книги на авторот прим. д-р сци. Климент Матоски достапни во електронска...

Содржината на медицинскиот портал „Педијатар.мк“ од денеска е збогатена за две стручни книги од областа на педијатријата, а напишани од перото на Primarius Doctor scientiae Климент Матоски, специјалист по педијатрија. Големо...

Прим. д-р сци. Климент Матоски: За да биде синтетизирана заштитничката дневна доза на витамин...

ПИШУВА: Прим. д-р сци. Климент Матоски, педијатар во пензија ♦♦♦♦♦♦♦ ВИТАМИН Д - ЗАБЛУДИ И ВИСТИНИ (2) Ако се очекува со овој витамин-хормон да биде задоволен организмот, а е најнеопходен во фаза на раст и развој,...

Прим. д-р сци. Климент Матоски: Бурниот раст и развој кај децата наметнува нужна потреба...

ПИШУВА: Прим. д-р сци. Климент Матоски, педијатар во пензија ♦♦♦♦♦♦♦ ВИТАМИН Д - ЗАБЛУДИ И ВИСТИНИ (1) Витамините (од латинскиот „вита“ - живот и „амин“ (амини) - соединенија кои содржат азот), не се ХРАНА ами биохемиски...

Прим. д-р сци. Климент Матоски: „Волци, волци ќе не изедат, невестооо!“

ПИШУВА: Прим. д-р сци. Климент Матоски, педијатар во пензија ♦♦♦♦♦♦♦ ЕПИЗОДАТА СО СНЕЖНАТА БУРА Утрото осамна многу студено. Снегот престанал да паѓа. Фаиз (нашиот човек за се – инаку чистач и курир во амбулантата), како и...

Прим. д-р сци. Климент Матоски: Го молев Бога никогаш повеќе да не се правам...

ПИШУВА: Прим. д-р сци. Климент Матоски, педијатар во пензија   ВНУЧКАТА ОД БЕЛГРАД Беше прекрасна велигденска ноќ. Се ближеше полноќ. Се ближеше тој торжествен миг на ХРИСТОВОТО ВОСКРЕСЕНИЕ. Бев малку тажен бидејќи таа ноќ морав да...

Прим. д-р сци. Климент Матоски: АПГАР ИНДЕКС: Ако детето е млитаво, „виси“ во нашите...

ПИШУВА: Прим. д-р сци. Климент Матоски, педијатар во пензија ♦♦♦♦♦♦♦ АПГАР ИНДЕКС Bо неонатологијата се користат голем број параметри со чија помош се носат одредени заклучоци и процена на зрелоста, здравствената состојба, виталноста, општиот капацитет со...

Прим. д-р сци. Климент Матоски: Вообичаено е бебето да губи од телесната маса во...

ПИШУВА: Прим. д-р сци. Климент Матоски, педијатар во пензија   ТЕЛЕСНА МАСА КАЈ НОВОРОДЕНЧИЊА Телесната маса е една од повеќето битни карактеристики на растот и развојот на детето. Во голема мера е зависна (покрај генетските карактеристики)...

Прим. д-р сци. Климент Матоски: Многу стануваа мајки пред да созреат како жени, владееја...

ПИШУВА: Прим. д-р сци. Климент Матоски педијатар во пензија    Децата и семејството низ демографските врвулици на Струга и Струшко, триесет години потоа (2) Рекорди, рекорди, рекорди. Светски можеби. Рекорди црни, траурни рекорди, болка в...

Прим. д-р сци. Климент Матоски: Колку ли само доенчиња судбината ги оттргнала од мајчините...

ПИШУВА: Прим. д-р сци. Климент Матоски педијатар во пензија    Децата и семејството низ демографските врвулици на Струга и Струшко, триесет години потоа (1) HYSTORIA EST MAGISTRA VITAE „Ниту една земја не се воздигнала без да...

Интервју со прим. д-р сци. Климент Матоски: Стотици деца се разболуваа дневно, многу не...

Пишува: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Вакцинирањето, како единствена сигурна метода за искоренување на одреден вид масовни заразни болести, мора да остане, со закон задолжително, за сите деца. Се разбира, сем за оние за кои...

Најнови вести

Треба ли да “паничите“ при секој удар на главата на детето?

Да, повредите на главата може да се случат без разлика на огромната грижа и внимание кои ги посветувате на своето дете. Но, во најголем...

ИНФЛУЕНЦА: Грипот не се лекува со антибиотици

Грипот е една од најчестите заразни болести предизвикани од вирусот на инфлуенца. Се појавува сезонски и е многу заразен, а претежно започнува нагло. Една...

Д-р сци. Александар Сајковски: ШКОЛО И ГРАДИНКА ВО ВРЕМЕ НА COVID-19 – Како да...

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски специјалист педијатар - неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦   ВРЕМЕ Е ЗА ШКОЛО И ГРАДИНКА: Заштитете го вашето дете (II дел) Во нешто посвежите утра на оваа втора...

Мали трикови за стекнување добри хигиенски навики кај децата

Повеќето родители им ги мијат забите на децата се додека тие не развијат свои моторни вештини. Сепак, важно е демонстрирањето на правилна техника за...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа од тиквички

Потребно: За две порции 2 тиквички 150гр брокула Половина главица кромид Подготовка: Тиквичките измијте ги и излупете ги, а потоа исечкајте ги на ситни коцки. Кромидот...

Одвикнување: Штом бебето изгуби интерес за цуцла, немојте веќе да му ја нудите

Мијте ја цуцлата со вода и сапун барем еднаш на ден или секој пат кога ќе процените дека е валкана и менувајте ја на...

ШТО ГЛЕДААТ: Зошто бебињата и малите деца сакаат да си играат со огледала?

Психолозите овој феномен се обиделе да го објаснат уште во седумдесетите години на минатиот век и правеле тест со огледала. Истражувачите проучувале група на...

Трудниците со КОВИД-19 се изложени на поголем ризик од компликации

Два нови американски извешати укажуваат дека КОВИД-19 може посебно тешко да ги погоди бремените жени. Затоа се смета дека дијагностицирањето на КОВИД-19 за време...

Дали децата треба да се вакцинираат против грип оваа зима? Еве го ставот на...

Идеално би било да се вакцинирате некаде околу крајот на октомври и почетокот на ноември, бидејќи оптималниот заштитен ефект се јавува две недели подоцна,...

Јавноста збунета: Американскиот центар за контрола и превенција на болести по грешка објави дека...

♦♦♦♦♦♦♦ Американскиот центар за контрола и превенција на болести неочекувано ги врати упатствата за пренесување на коронавирусот, отстранувајќи го делот за пренос преку воздухот што...

Кој е најдобар избор за вечерна ужина на детето

Како да ја испланирате вечерната ужина? Планирајте го оброкот најдоцна 45 минути пред легнувањето во кревет. На овој начин ќе бидете сигурни дека храната...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Енергетски детски појадок

Потребно: 2 шолји овесни снегулки 4 шолји млеко 1/3 шолја сечкани лешници 1/2 шолја суво грозје 1 излупено и исечкано јаболко Цимет Подготовка: Количината на...

Грешки поради кои детето одбива да спие попладне

Спиењето во текот на денот трае неколку часа или помалку, но може да влијае на целокупниот ден на детето. Попладневниот сон може да го...

ПУЛМОЛОЗИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ НА СЕРИОЗНИ ПОСЛЕДИЦИ: Децата кои го прележуваат коронавирусот на нозе се во...

Потребно е, особено кај адолесцентите, вирусот да се испрати од почеток до крај, вели д-р Татјана Радосављевиќ, специјалист пулмолог.   “Не е добро децата, КОВИД-19 да...

Д-р Алемка Маркотиќ: COVID-19 не ги сака солените раствори, затоа редовно правете тоалета на...

Во оваа ера на COVID-19, покрај мерките за дистанца, хигиена на рацете и носење маска, важно е да се одржува и правилна хигиена на...
error: