дома тагови Проф. д-р Ана Глигиќ

Ознака: Проф. д-р Ана Глигиќ

Проф. д-р Ана Глигиќ објаснува како ќе исчезне коронавирусот: ИСТО КАКО И ЕБОЛАТА

Едно е сигурно, секој пат кога ќе се обидеме да предвидиме нешто, а се однесува на короната, вирусот не мами. Коронавирусот ќе исчезне како што исчезна еболата, во моментот кога ќе ги...

Како искусниот вирусолог д-р Ана Глигиќ (87) го победи Ковид-19: Не можев со лажицата...

После 13 дена поминати на кислород и болничко лекување, докторката која ја победи вариола вера во 1972 година во Југославија, искусниот српски вирусолог проф. д-р Ана Глигиќ (87) успеа да го...

Проф. д-р Ана Глигиќ: Додека вирусот циркулира и вакцинираните мора да носат маски

„Додека вирусот циркулира сите вакцинирани мора да носат маски. Вирусот е во околината, важно е и вакцинираните да не го фатат, затоа што ќе најде начин да се размножува во организмот,...

Проф. д-р Ана Глигиќ објаснува дали вакцината против коронавирус е опасна за потомството: Нема...

Проф. д-р Ана Глигиќ, одговара на прашањето кое засега многу парови кои планираат да го прошират своето семејство. Вакцината против коронавирус не би требало да им се дава на бремени жени, но...

Проф. д-р Ана Глигиќ обjаснува дали секоја година ќе треба да се вакцинираме против...

Овој вирус е сè уште непознат, но врз основа на она што сега го знаеме и што ни е достапно од податоците, е дека вакцината секако нè штити од коронавирусот. Многу...

Проф. д-р Ана Глигиќ: Вакцината против COVID-19 дава краткотраен имунитет до две години, но...

Сите фармацевтски компании кои влегоа во трката за производство на вакцината ги прават вакцините така што „носителите“ на вакцината се безопасни аденовируси во кои е вградено парче РНК од коронавирус, кој...

Проф. д-р Глигиќ: Малите деца во почетокот нема да ја примаат вакцината против коронавирус

Белградската професорка д-р Ана Глигиќ, истакнат виролог и докторка која во 1972 година го потврди првиот случај на Вариола вера во тогашна Југославија и како микробиолог го потврди првиот Марбург вирус,...

Најнови вести

Осуммесечно бебе примено во британска клиника за дебелина

Осуммесечно бебе било примено во Сплеш, клиника за деца со прекумерна телесна тежина, во Сомерсет, југозападна Англија. „Осум месеци е невообичаено рано, но на таа...

Четири особини на токсичните родители

Односите со токсични луѓе можат да бидат многу различни, во зависност од личноста. На пример, ако се работи за пријател или партнер, можно е...

Може ли домашните кашички за бебето да се чуваат во фрижидер?

На почетокот на воведувањето нови намирници во дохраната на детето, се препорачува да се користи свежо подготвен оброк и да се користи свежо, домашно,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки без брашно

Потребно: 2 банани 3 јајца 1 лажица кокос 1 лажица сусам 1 лажица масло Подготовка: Изгмечете ги бананите, па додајте ги изматените јајца. Добро измешајте,...

Психолог издвојува кои се трите најлоши родителски совети

Воспитувањето доаѓа со многу предизвици, а секој родител сака успешно да се справи со нив. Но, понекогаш можеби не се сигурни како да ги...

НАУЧЕТЕ ЈА РАЗЛИКАТА: Што се гинеколошки брисови, а што е ПАП тест?

Многу жени често се збунети и веруваат дека гинеколошките брисови се исто што и ПАП тестот. Ако и вие сте една од нив, прочитајте...

ТИВОК РЕФЛУКС КАЈ БЕБИЊАТА: Како да ги препознаете симптомите и да му помогнете на...

Рефлуксот, вклучувајќи го и тивкиот рефлукс, е чест кај бебињата. Всушност, се проценува дека околу 50 проценти од доенчињата доживуваат рефлукс во текот на...

Колку сол смее да консумира детето?

Експертите тврдат дека на бебињата до правата година не треба да им се досолува храната, додека во првите шест месеци им треба само грам...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита со пилешко и зеленчук

Потребно: 3 парчиња пилешко филе 4 парчиња сланина 4 лажици несолен путер 2 моркова 2 стапчиња целер 1 кромид 6 чешниња лук 1/4...

Британските педијатри сакаат да забранат шамарање на децата: „Тоа никогаш не е прифатливо“

Законите мора да се променат за да се осигура дека удирањето дете не се смета за прифатливо под никакви околности, вели Кралскиот колеџ за...

ПСИХОЛОЗИТЕ ГИ ПОСОЧУВААТ: Седум знаци на родителска исцрпеност

Растењето и воспитувањето деца може да бидат напорни и тешки. Затоа, не е невообичаено да се видат уморни родители кои мислат дека повеќе не...

МОМЧИЊАТА И ДЕВОЈЧИЊАТА НЕМААТ ИСТИ СИМПТОМИ НА АСПЕРГЕРОВ СИНДРОМ: Девојчињата со Аспергер имаат високо...

Некои невроразвојни нарушувања и потешкотии, генетски промени или потешкотии во учењето не ги погодуваат подеднакво девојчињата и момчињата. Така е и со Аспергеровиот синдром,...

Пет прашања кои ќе ви го зајакнат односот со детето

Одржувањето на семејните врски е клучно за здрав однос со децата. Постојат многу начини на кои можеме да ја негуваме таа врска, а неодамна,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Лажна кремпита

Потребно: 250 гр пишкоти или бисквити 100 мл млеко За филот: 600 мл млеко 80 гр пудинг од ванила (без варење) 100 гр шеќер 200...

ЕКСПЕРТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Шест начини на кои родителите ја зголемуваат анксиозноста кај децата

Родителите играат клучна улога во обликувањето на емоционалната благосостојба на нивните деца. Меѓутоа, понекогаш ненамерните постапки или однесувања можат негативно да влијаат на нивното...
error: