дома тагови Проф. д-р Велибор Тасиќ

Ознака: Проф. д-р Велибор Тасиќ

Проф. д-р Велибор Тасиќ: Ретките болести многу често идат со ненапредување, со епилептични напади,...

ПИШУВА: Проф. д-р Велибор Тасиќ педијатар – нефролог, доктор по медицински науки  ♦♦♦♦♦♦♦ Постојат различни дефиниции на ретка болест, но она што е најприфатена дефиниција е 1:1000, 1:1200 популација, тоа е ретка болест. Најчесто ретките болести...

14 МАРТ – СВЕТСКИ ДЕН НА БУБРЕГОТ. Интервју со проф. д-р Велибор Тасиќ: Уринарната...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Лесно е кога имате големо дете кое може да ви каже дека има печење, пржење при мокрење, болка во грбот, пропратени со висока температура... – се се тоа...

Проф. д-р Велибор Тасиќ: Кај гломерулонефритис детето одеднаш од полно здравје престанува да мокри

ПИШУВА: Проф. д-р Велибор Тасиќ педијатар - нефролог, доктор по медицински науки ♦♦♦♦♦♦♦ Гломерулонефритис – воспаление на бубрезите Гломерулонефрит или воспаление на бубрезите најчесто е постинфекциозен, значи се јавува после некаква инфекција. Кај нас е стрептокок,...

Проф. д-р Велибор Тасиќ: Крв во урина – ургентна ситуација која внесува немир и...

ПИШУВА: Проф. д-р Велибор Тасиќ педијатар - нефролог, доктор по медицински науки ♦♦♦♦♦♦♦ Хематурија претставува појава на крв во урината. Станува збор за една доста ургентна ситуација, која внесува многу немир и страв кај родителите.   Кога...

Проф. д-р Велибор Тасиќ: Конгенитални аномалии на бубрезите кај децата

Конгениталните малформации на бубрезите и уринарниот тракт (анг. CAKUT-Congenital anomalies of the kidneys and urinary tract) се најчеста причина за хронична бубрежна болест кај децата и возрасните. Рефлуксот (враќање на урината...

Проф. д-р Велибор Тасиќ: Ако еден од родителите имал ноќно мокрење, детето има 50...

Енуреза или ноќно мокрење кај децата – што да се преземе и дали треба да се лекува? Многу родители сметаат дека ќе помине само од себе. Кога е време да се...

Интервју со проф. д-р Велибор Тасиќ: Заматена и непроѕирна урина со присуство на леукоцити...

Пишува: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Клиничката слика на уринарната инфекција кај децата се разликува многу од возрасните, а ако е инфекција на бубрезите тогаш оди и со многу потешка клиничка слика, може да се...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: ПАЛАЧИНКИ БЕЗ БРАШНО

Потребно: 4 јајца 150мл млеко 1 ½ кеса пудинг од ванила 20гр шеќер 2 лажици гриз 40гр крем сирење, како оној за чизкејк Подготовка: Сите...

СЕЛЕКТИВЕН МУТИЗАМ: Кога да се загрижите ако детето не зборува

Доколку вашето дете делува како премногу срамежливо (молчи, седи настрана и набљудува како останатите деца си играат) во градинка, училиште, парк или на некое...

ЗА РАЗВОЈОТ НА БЕБЕТО НЕ СЕ ПРЕСУДНИ ИГРАЧКИТЕ: Движењето во просторот поттикнува развој, затоа...

За да може детето да развие и да се стимулира развојот и стекнувањето нови вештини, не се потребни голем број на различни играчки. Тие...

Психолог од Харвард советува: Учењето на љубезност е најважно во воспитувањето на успешно дете

За родителите е најважно нивните деца да се здрави, среќни и успешни, но исто така се трудат и да ги подготват за реалниот свет...

ДАЛИ ВАШЕТО ДЕТЕ САКА ДА ТРЧА НАОКОЛУ: Предучилишните деца кои се физички активни имаат...

Децата кои повеќе трчаат наоколу имаат помала веројатност да завршат со кашлица и настинка. Студијата на 104 деца на возраст од четири до седум сугерира...

Терапевтите откриваат пет причини зошто  се повеќе деца се емоционално нестабилни

Канадската терапевтка Викторија Продај предупредува дека децата се се полоши во училиште и се емоционално нестабилни поради прекумерната употреба на технологијата и “лошото“ родителство....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач со портокали

Потребно: 3 јајца 250гр шеќер 275гр брашно 3 лажички прашок за печиво 100гр путер 100гр кисела павлака  300гр портокали За глазура: Сок од еден портокал ...

6 работи кои жените не сакаат да признаат дека ги правеле во бременоста

Која навика сте ја криеле за време на бременоста? Ви претставуваме шест работи кои жените ги прават, но никому не сакаат да ги признаат...

Што навистина открива родилната тежина на бебето?

Зошто постои таква опсесија со родилната тежина? “Општо, родилната тежина може да биде добар показател на здравјето на бебето“, вели д-р Дејвид Хил. Со...

Симптом кој укажува дека може да има сериозен проблем: ИСПАКНАТА ФОНТАНЕЛА КАЈ БЕБИЊАТА БАРА...

Ники Јуркуц, медицинска сестра која им дава совети на родителите преку страницата на Инстаграм Tiny Hearts Education, предупреди на можен сериозен здравствен проблем кај...

МАЈКИТЕ СЕ ПОСТАРИ ОД КОГА БИЛО: Зошто жените го одложуваат раѓањето на деца и...

Мајките во Англија и Велс се постари од кога било досега, открија вчера официјалните бројки. Со оглед на тоа што се повеќе жени избираат да...

Кога бебето почнува да седи?

Доколку внимателно се погледне положбата што бебе на четири месеци ја завзема кога е на грб, се гледа доста сличност со седечката положба. Рамнотежата...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Најмеки, едноставни кифлички

Потребно: 1кг брашно 600мл млеко 300мл зејтин 2 кесички сув квасец 2 лажички шеќер 3 лажички сол Подготовка: Дел од млекото загрејте го, но не...

Децата родени со помалку од 34 недели покажуваат когнитивни недостатоци во адолесценцијата

Споредено со адолесцентите родени во 40 гестациска недела, оние родени во <34 гестациска недела покажуваат дефицити во три когнитивни домени: пишан јазик, математика и...

СЕ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА КАШЛИЦАТА КАЈ ДЕЦАТА: Како да разликувате сува и...

Во постудениот период од годината, кашлицата е честа појава кај децата. Тоа е придружен симптом на инфекции на дишните патишта, како и познати детски...
error: