дома тагови прошетка

Ознака: прошетка

Кога е време за прва прошетка со новороденчето?

Кога е време за прво излегување со новороденчетп? Дали дда чекате да поминат 40 дена? Ова се прашуваат многу новопечени мајки. Иако порано се сметало дека новороденчето никогаш не треба да...

Смеам ли со бебето на прошетка кога надвор има магла?

Кога ќе дојде зимата и ќе паднат температурите, дури и на возрасните често им е премногу студено за да поминуваат многу време надвор и едвај чекаме да одиме на топло. Сепак,...

ЗИМСКИ ТЕМПЕРАТУРИ: Колку студено време е многу студено за бебето?

Без разлика на временските услови, родителите сакаат да уживаат со своите деца на свеж воздух. Но, кога температурата е под нула, мора да се внимава на бебето и да се прилагоди...

ПРВА ЗИМА НА БЕБЕТО: Како да го заштитите новороденчето на студено време?

Освен ако температурата не е екстремно ниска, под нулата, престојот на отворено им помага на доенчињата да се прилагодат на годишните времиња и деноноќниот циклус, а често ја смирува и нервозата,...

БРИЛИЈАТНО ОТКРИТИЕ НА НАУЧНИЦИТЕ: Техника која само за пет минути го смирува и заспива...

Секој кој во даден момент бил покрај бебе кое плаче знае колку е тешко да се смири. Лулање, пеење, шепотење, повивање, возење во количка или автомобил - родителите знаат дека некои...

Откриена едноставна метода како да се смири расплачено бебе во рок од пет минути

Секој кој некогаш бил во близина на бебе кое плаче знае колку е тешко да се смири. Лулање, пеење, шепотење, повивање, возење во количка или автомобил - родителите знаат дека некои...

ВИ ТРЕБА ЦЕЛА ВЕЧНОСТ СО ДЕТЕ НЕКАДЕ ДА СТИГНЕТЕ: Како да се справите со...

Иако маалската прошетка по бетон за вас претставува одење од едно место до друго, за вашето малечко тоа значи многу повеќе. Има толку многу да се види и помириса на патот....

ПЕДИЈАТРИТЕ СОВЕТУВААТ: Може да го изнесете бебето надвор и на студено, но без цуцла...

Дневното излегување на свеж воздух е важно за градење и јакнење на имунитетот на бебето, а ниските температури не значат дека треба да останат во затворено. Сепак, потребно е и внимание,...

ЛЕКАРИТЕ ОБЈАСНУВААТ: Дали треба со децата да излезам надвор кога ќе залади и на...

Кога температурите ќе паднат, родителите почнуваат да се грижат и се помалку ги носат децата надвор на воздух. Родителската загриженост најчесто е поврзана со стравот од детски болести, па најчесто есеннските...

Не го преоблекувајте: Ако вам ви е жешко во маица со долги ракави, и...

Од страв дека бебето ќе настине, многу мајки ги преоблекуваат своите деца за време на топлите денови, однoсно не ги облекуваат во склад со временските услови. Голи ноџиња и шеширче на главата Поведете...

Најнови вести

Осуммесечно бебе примено во британска клиника за дебелина

Осуммесечно бебе било примено во Сплеш, клиника за деца со прекумерна телесна тежина, во Сомерсет, југозападна Англија. „Осум месеци е невообичаено рано, но на таа...

Четири особини на токсичните родители

Односите со токсични луѓе можат да бидат многу различни, во зависност од личноста. На пример, ако се работи за пријател или партнер, можно е...

Може ли домашните кашички за бебето да се чуваат во фрижидер?

На почетокот на воведувањето нови намирници во дохраната на детето, се препорачува да се користи свежо подготвен оброк и да се користи свежо, домашно,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки без брашно

Потребно: 2 банани 3 јајца 1 лажица кокос 1 лажица сусам 1 лажица масло Подготовка: Изгмечете ги бананите, па додајте ги изматените јајца. Добро измешајте,...

Психолог издвојува кои се трите најлоши родителски совети

Воспитувањето доаѓа со многу предизвици, а секој родител сака успешно да се справи со нив. Но, понекогаш можеби не се сигурни како да ги...

НАУЧЕТЕ ЈА РАЗЛИКАТА: Што се гинеколошки брисови, а што е ПАП тест?

Многу жени често се збунети и веруваат дека гинеколошките брисови се исто што и ПАП тестот. Ако и вие сте една од нив, прочитајте...

ТИВОК РЕФЛУКС КАЈ БЕБИЊАТА: Како да ги препознаете симптомите и да му помогнете на...

Рефлуксот, вклучувајќи го и тивкиот рефлукс, е чест кај бебињата. Всушност, се проценува дека околу 50 проценти од доенчињата доживуваат рефлукс во текот на...

Колку сол смее да консумира детето?

Експертите тврдат дека на бебињата до правата година не треба да им се досолува храната, додека во првите шест месеци им треба само грам...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита со пилешко и зеленчук

Потребно: 3 парчиња пилешко филе 4 парчиња сланина 4 лажици несолен путер 2 моркова 2 стапчиња целер 1 кромид 6 чешниња лук 1/4...

Британските педијатри сакаат да забранат шамарање на децата: „Тоа никогаш не е прифатливо“

Законите мора да се променат за да се осигура дека удирањето дете не се смета за прифатливо под никакви околности, вели Кралскиот колеџ за...

ПСИХОЛОЗИТЕ ГИ ПОСОЧУВААТ: Седум знаци на родителска исцрпеност

Растењето и воспитувањето деца може да бидат напорни и тешки. Затоа, не е невообичаено да се видат уморни родители кои мислат дека повеќе не...

МОМЧИЊАТА И ДЕВОЈЧИЊАТА НЕМААТ ИСТИ СИМПТОМИ НА АСПЕРГЕРОВ СИНДРОМ: Девојчињата со Аспергер имаат високо...

Некои невроразвојни нарушувања и потешкотии, генетски промени или потешкотии во учењето не ги погодуваат подеднакво девојчињата и момчињата. Така е и со Аспергеровиот синдром,...

Пет прашања кои ќе ви го зајакнат односот со детето

Одржувањето на семејните врски е клучно за здрав однос со децата. Постојат многу начини на кои можеме да ја негуваме таа врска, а неодамна,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Лажна кремпита

Потребно: 250 гр пишкоти или бисквити 100 мл млеко За филот: 600 мл млеко 80 гр пудинг од ванила (без варење) 100 гр шеќер 200...

ЕКСПЕРТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Шест начини на кои родителите ја зголемуваат анксиозноста кај децата

Родителите играат клучна улога во обликувањето на емоционалната благосостојба на нивните деца. Меѓутоа, понекогаш ненамерните постапки или однесувања можат негативно да влијаат на нивното...
error: