дома тагови растење

Ознака: растење

Прим. д-р Јадранка Живковиќ: Започнување со дохрана не значи прекин на доењето, како ни...

ПИШУВА: Прим. д-р Јадранка Живковиќ педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Дохранувањето на доенчето е важен сегмент од неговиот физички и емотивен развој, значајно искуство кое е исто како она кога детето учи да седи или да чекори. Тоа...

Се препознавате ли во овие 8 смешни споредби на растење на првото и второто...

  ХРАНА  ПРВО ДЕТЕ: Се органско, домашно и строго проверено. Храната секогаш е свежо подготвена, сокчињата исцедени, а за брза храна нема место на менито. Барем додека баба и дедо не им ја...

Најнови упатства на СЗО: Што е клучно за здравјето и развојот на детето

Со оглед на недоволните активности и долгото седење и лежење, стручњаците решиле да ги поттикнат родителите на децата да им обезбедат здраво детство, кое вклучува игри, забава, но и доволно сон. ...

Вака растат среќни деца

Има неколку научно доакажани начини за оваа тема. Родителите често се прашуваат дали прават се што можат најдобро што можат, дали би можеле да дадат повеќе, и да се потрудат да...

Проблеми со очите кај децата и како да се препознаат

Сите периоди во растењето и созревањето на детето од 0-18 години се еднакво важни, а од аспект на детската отфталмологија, посебно важни подкатегории на деца се: новороденчиња, деца од предучилишна возраст,...

Што кога интензивниот раст предизвикува болка кај децата?

Децата имаат најмалку два периода на забрзан раст, од четвртата до седмата година и при крајот на пубертетот. Кај некои деца постои уште еден период помеѓу тие два, но тоа е...

Најважни животни лекции на силните мајки

Кога детето е опкружено со лица кои се самостојни и јаки личности, тогаш пред себе константно носат пример како би требало да се носи во разни животни ситуации. Начинот на кој родителите...

Што кога детето не сака да носи облека

Повеќето родители на прво дете се шокираат кога околу 14. месец, нивното бебе ќе одлучи дека не сака да носи облека! Прво што мора да знаете е дека тоа не е...

Интервју со д-р Владо Колевски: Немојте да ги вакцинирате децата, освен оние што сакате...

Пишува: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Недостасува основна медицинска култура кај поголемиот дел од населението, резултат на што е и несигурноста, недовербата и незнаењето на справување со основните здравствени проблеми. 60-70% од прегледите во примарното...

Најнови вести

Доењето може да ја ублажи мултипла склерозата

Жените заболени од мултипла склероза често имаат искуство симптомите да им се ублажуваат во бременоста. Сега, анализа на 16 студии покажала дека жените со...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Лековита супа за бебиња и деца

Потребно: 2 моркова 1 рака карфиол 1 рака брокула Корен од целер Подготовка: Зеленчукот сварете го додека не омекне. Кога ќе биде готово, се заедно...

Ако детето ви е болно, помогнете му со овие едноставни домашни лекови (1)

Децата често се болни, оти немале можност да  бидат изложени на вируси како би се развил имунитетот, за што се потребни повеќе години. Постојат околу...

Водич за пиење чај во текот на бременоста

Ритуалот на подготовка и пиење на чај се практикува илјадници години. Чајот содржи полифеноли кои го штитат срцето, антиоксиданти кои може да го намалат...

Икањето помага бебето да го регулира дишењето, а е важно и за неговиот развој

Последното истражување покажува дека икањето им помага на бебињата да го регулираат дишењето и има пресудна улога во нивниот развој. Истражувачи од универзитетскиот колеџ во...

50 најпопуларни машки имиња во светот во 2019.

Во пресрет на новата година, издвоение се 50 најпопуларни машки имиња кои родителите им ги давале на своите машки деца, оваа година. На списокот...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Јогурт палачинки +18м.

Потребно: ½ шолја интегрално брашно ½ шолја бело брашно 1 шолја јогурт 1 јајце 1 мала лажичка сода бикарбона Овошје, џем или намаз по...

Како да го одвратите детето (тинејџерот) да не јаде брза храна?

Родителите наидуваат на првите знаци на непослушност, одбивање на вообичаените оброци, но и се поголемо консумирање на брза и лоша храна. Ви предлагаме неколку...

Природна нега: Како да бидете убава и здрава трудница

Бременоста е состојба во која се случуваат најмогу промени во текот на животот на една жена.Тие промени се однесуваат како на физичката така и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко на несекојдневен начин +10м.

Потребно: 50гр пилешки гради (ситно исечкано) 100гр компир (излупен и исечкан) 1 помала јаболка (излупена и исечкана) Малку кромид (ситно исечкан) 1 лажица маслиново...

Загадениот воздух може да го забави развојот на белите дробови кај децата за 14%

Развојот на белите дробови кај децата изложени на загаден воздух може да биде забавен и до 14%, покажува истражувањето. Животот во пречник од 50...

50 најпопуларни женски имиња во светот во 2019.

Како и секоја година, декември е време за сумирање на податоците за родените бебиња во годинава која изминува, како и за дадените имиња. И...

Најчести грешки на родителите со кои му го пореметуваат сонот на бебето

Недоволната количина на сон може да доведе до проблеми со говорот и пореметување на хиперактивност. Некои родители спијат со децата во кревет надевајќи се...

Интервју со д-р Славе Недељковиќ: Лесна настинка кај детето не e пречка за давање...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Вакцинацијата против сезонски грип е најефикасна заштита од ова заболување. Институтот за јавно здравје препорачува вакцинација на целото население, особено на лица кои...

Научниците тврдат дека жена може да забремени додека е трудна

Жена може да забремени додека е трудна и тоа е ретка состојба која подразбира зачнување на друг фетус, и се нарекува “суперфетација“, тврдат научниците. Мајката,...
error: