дома тагови разлика

Ознака: разлика

СИМПТОМИ КОИ НЕ ТРЕБА ДА ГИ ИГНОРИРАТЕ: Детето има висока температура? Можеби не е...

Еден од првите симптоми на новиот коронавирус кој е детектиран на почетокот на епидемијата, уште во Вухан во декември минатата година, бил зголемената телесна температура. Во меѓувреме, листата на симптоми се...

КРАТОК ВОДИЧ ЗА ТРУДНИЦИ: Како да разликувате лажни од вистински контракции?

При самиот крај на бременоста, кога терминот за породување е ерелативно близу, идните мајки многу често се прашуваат дали нивното бебе ќе подрани и кога е сигурен знак дека треба да...
Антисептик

Лекар одговара: Антисептик и дезинфициенс – дали е тоа исто?

Откако почна пандемијата на коронавирус, со препораката постојано да се мијат рацете, постојано не предупредуваат и дека е добро да се користат средства за дезинфекција на рацете. Дали антисептично средство и...

Која е разликата помеѓу вистинските и Braxton Hicks контракциите

Вистинските контракции го најавуваат чинот на породување, додека Braxton Hicks контракции се на некој начин подготовка на матката за овој чин. Меѓутоа, многу често и појавата на „лажните“ контракции предизвикува паника...

Стручњаци откриле која е идеалната разлика помеѓу возраста на децата

Според ново истражување на Центарот за контрола и превенција на болести, речиси една третина од жените имаат деца помеѓу кои е премала разликата во години. Медицинските стручњаци препорачуваат мајките да чекаат...

Четири димензии по кои децата се разликуваат од раѓање

Секое дете носи оригинален и посебен коктел на карактеристики со кои дошло на свет и бара единствен пристап во раниот формативен период. Може да имате близнаци, а секое дете да бара...

НОВА МЕТОДА НА ПОРОДУВАЊЕ: Што е и како се прави француски царски рез?

Царскиот рез денес, кај нас, но и во светот е најчеста хируршка операција и околу 30% од децата се раѓаат со царски рез, т.е. речиси секое трето породување се довршува со...

Воспаление на слепо црево или стомачен вирус кај детето?

Погрешно е мислењето дека сите деца имаат исти симптоми при воспаление на слепото црево. Тегобите најмногу зависат од тоа каде е позиционирано слепото црево, од возраста на детето и од самата...

Занимливости за зимските бебиња

Научниците се прилично фасцинирани со ефектот што годишното време во кое сме родиле го има врз нас, на нашето здравје и на општата состојба. Еве што откриле за децата родени во зимските...

Постои разлика помеѓу бебе родено со царски рез и родено вагинално

Истражување спроведено на Универзитетот Колеџ во Лондон дошло до интересно сознание. Според тврдењето на стручњаците собрани околу ова истражување, постои разлика помеѓу бебињата родени со царски рез и оние кои се...

Најнови вести

ПРВИ ЧЕКОРИ: Кога е време бебето да прооди?

Првите чекори на бебето се важен момент, како за него, така и за родителите. Повеќето бебиња своите први чекори ги прават на една година,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Летен ручек без месо

Потребно: 2-3 тиквици 4 јајца 200гр иситнето сирење 1 кисела павлака 1 шолја масло 200гр гриз Брашно по потреба 1 прашок за печиво Магдонос Подготовка:...

ЗАШТИТЕТЕ СЕ ОД СОНЦЕТО: 4 важни совети за излегување надвор со деца

Летото може да биде многу забавно, но истовремено и многу жешко да ги изнесете децата надвор. Како и сите други родители, не може да...

ДИЛЕМА НА МАЈКИТЕ: Колку долго би требало да го дојам бебето

Комплетно е јасно колку придобивки има мајчиното млеко за бебето. Благодарение на него, се намалува ризикот од астма, дебелина, синдром на изненадна смрт кај...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита од зеленчук

Потребно: 6 јајца 300гр урда 250гр крем сирење 1 лажица маслиново масло 400гр морков  400гр свежи шампињони ½ црвен ситно сечкан кромид 500гр брокула ...

НОВА СТУДИЈА: Новиот коронавирус преку постелката може да се пренесе на плодот

Според наодите од ново истражување спроведено во Италија, новиот коронавирус може да се пренесе на плодот низ плацентата на бремената жена. Две бебиња кои...

СИМПТОМИ КОИ НЕ ТРЕБА ДА ГИ ИГНОРИРАТЕ: Детето има висока температура? Можеби не е...

Еден од првите симптоми на новиот коронавирус кој е детектиран на почетокот на епидемијата, уште во Вухан во декември минатата година, бил зголемената телесна...

ОТОЦИ ВО БРЕМЕНОСТА: Кога се нормални, а кога треба да се загрижите

Ве предупредиле на мачнините, знаете дека ќе ја зголемите телесната тежина. Сепак, никој не ви кажал дека ќе ви отекуваат прстите на рацете, нозете,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Италијанско пилешко со лимон

Потребно: 1кг надкопани Кора од 2 лимона + сок од еден лимон 1 чаша бело вино 1 чешне лук 50мл маслиново масло 1 лажица...

КОВИД-19 најтешко ги погаѓа овие два клучни органа

Новиот коронавирус најтешко ги погаѓа срцето и белите дробови, посебно ако пациентите добијат тешки форми на симптоми на КОВИД-19, вели рускиот министер за здравство...

Д-р сци. Александар Сајковски: Омега-3 масните киселини го подобруваат растот и развојот на мозокот...

ПИШУВА: Д-р сци. Александар Сајковски педијатар-неонатолог ♦♦♦♦♦♦♦ УЛОГА НА ОМЕГА-3 МАСНИ КИСЕЛИНИ ВО ДЕТСТВОТО Вкупниот внес на масти во доеначката возраст достигнува 40-50% од вкупниот енергетски внес. Мастите се...

Од кога и зошто е добро бебето да јаде праска

Високата нутритивна вредност на праските ги прави одличен избор за здравјето на децата. Но, од кога може ова овошје да го ставите на менито...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зеленчукови палачинки

Потребно: 1 морков 1 тиквица 1 помал кромид  30мл млеко 1 јајце 50гр брашно Маслиново масло Подготовка: Измијте го зеленчукот. Изрендајте го морковот и тиквицата,...

Совети за хигиена на бебешките рачиња

На младите родители често не им текнува дека и на бебињата треба да им се мијат рацете. Тие многу често ги ставаат рачињата во...

Истражување покажало кој е одговорен за над 50% од заболените од КОВИД-19

Во целиот свет надлежните служби се борат за да дојде до што помало ширење на коронавирусот, а се е појасно дека голема помоше се...
error: