дома тагови ритам

Ознака: ритам

БЕБЕТО НЕ САКА ДА СПИЕ – Состојба која (не мора да) ги фрустрира родителите:...

Родителите стануваат фрустрирани кога нивното бебе не сака да заспие во текот на денот, па еве неколку причини зошто вашето бебе се бори со дневниот сон и совети како да го...

Како да се вратите во училишен ритам

Враќањето во колосек и влегувањето во рутина, но и обврски, умее да ја замати сликата на одморот и да внесе немир. Како овој период сепак да мине со што помалку тензии? За...

Колку сон им е потребно на децата од 3 до 6 години (4)

Децата од предучилишна возраст имаат потреба од вкупно 11 до 13 часа спиење секој ден, сметајќи го ноќното и дневното спиење. Како и кај помалите деца, тешкотиите при успивањето и будењето...

Спиење на бебето на возраст од 6 до 12 месеци (2)

На возраст од 6 месеци, бебето во текот на ноќта спие околу 9-11 часа и околу 3-4 часа преку ден, дел претпладне, дел попладне. Претпладневната дремка може да почне во 9...

Бебе и спиење на возраст од 3-6 месеци (1)

Колку часа спијат бебињата зависи од возраста , по месеци? Кога бебињата почнуваат да спијат по цела ноќ? Во неколку продолженија прочитајте каков е и како се менува ритамот на спиење...

Зошто е важен ритамот на спиење и будност кај децата

Во текот на растот и развојот на новороденчињата, бебињата и децата должината и длабочината на спиење се менуваат. Во првите недели од животот, новороденчето спие во интервали, од 19 до 10 часа...

М-р Ивана Урдаревиќ: Музичко-ритмички вежби како помош во третман на спор говор кај децата...

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ логопед, специјален едукатор и рехабилитатор  ♦♦♦♦♦♦♦ Брадилалија (Bradylalia) или спор говор е најчесто последица на органски заболувања на CNS (афазија, дисфазија) Најмногу е застапена кај интелектуално попречените деца. Се манифестира како хипотонија...

БЕБЕШКИ РАЗВОЈ: Првиот месец во животот на бебето

Конечно сте го запознале своето бебе и се ви е ново и интересно. Што бебето навистина прави во првиот месец и како да му помогнете да напредува? Сосема е природно да...

Најнови вести

ХОРМОНАЛНА БУРА ВО ДОМОТ СЕ СЛУЧУВА КОГА МАЈКАТА ВЛЕГУВА ВО ПЕРИМЕНОПАУЗА, А ДЕЦАТА ВО...

Перименопаузата започнува на просечна возраст од 47 години, така што се повеќе мајки влегуваат во „длабока промена на идентитетот“ во исто време кога и...

КАКО ДА ИЗГРАДИТЕ СИЛНА ЕМОТИВНА ВРСКА СО ДЕТЕТО? Психолозите откриваат 3 едноставни постапки кои...

Љубовта и здравиот однос со детето се една од најголемите животни радости. Ова не само што прави да се чувствувате добро како родител, туку...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЉУБИНКА ДАМЈАНОВИЌ ПО НАСИЛНАТА СМРТ НА МАЛОЛЕТНАТА ВАЊА: Во вакви ситуации...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Јавноста е во шок и неверување по објавувањето на веста за смртта на 14-годишната Вања Ѓорчевска, деветоодделенка од ООУ „Ј.Х.Песталоци“. Последната надеж за...

КОЛКУ ЧЕСТО ДЕТЕТО ТРЕБА ДА МЕНУВА ПИЖАМИ? Меѓу родителите се води жестока расправа, а...

Расправата почнала на Редит откако еден маж прашал: „Имам мало дете и осумгодишно дете и мојата сопруга инсистира да носат чисти пижами секоја вечер,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешки крокети без пржење во масло

Потребно: 1 морков (околу 80 гр) 200 гр карфиол 450 гр мелено пилешко месо 2 лажички зачини по избор - оригано, босилек, мајчина...

ЗОШТО БЕБЕ НЕ ТРЕБА ДА СПИЕ ПОВЕЌЕ ОД 30 МИНУТИ ВО АВТО СЕДИШТЕ: Внимавајте...

Додека се возите до посакуваната дестинација, без разлика дали патувањето е кратко или долго, повеќето бебиња брзо заспиваат во седиштето во автомобилот. На родителите...

ОВОЈ ВИТАМИН ХРОНИЧНО ИМ НЕДОСТАСУВА НА ДЕЦАТА: Експертите истакнуваат како да откриете дека фали...

Едно од најчестите прашања што ми ги поставуваат родителите е како да знаат дали нивните деца ги добиваат вистинските хранливи материи, вели нутриционистката Џенифер...

СЕ ПОВЕЌЕ СЛУЧАИ НА ДЕЦА СО МИКОПЛАЗМИЧНА ПНЕВМОНИЈА: Предизвикува кашлица која може да трае...

Микоплазмична пневмонија е предизвикана од бактерија која може да се шири преку капки кога заразеното лице кашла или кива. Бактеријата може да остане во...

СТРИИ, ГРАДИ, ПОГОЛЕМИ СТАПАЛА: Седум вообичаени промени со кои се соочуваат жените по породувањето

Адријана Лима минатата година го роди синот Сајан Лиам Лемерс. По породувањето нејзиниот Инстаграм профил го преплавија коментари за нејзиниот изглед. „Направила нешто на лицето....

Ако детето има некој од овие пет симптоми, треба да прескокне одење во градинка...

Понекогаш е тешко да се одреди дали „Мамо, јас сум болен/болна“ значи дека треба да го задржите детето дома, особено за родителите кои работат. Не...

ВЕЧНА ДИЛЕМА: Во кое време треба да си легнуваат децата и колку треба да...

Времето на легнување за спиење може да биде предизвик за родителите, но добриот сон е неопходен за секое дете. Но, колку точно сон им...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ролат од моркови и сирење

Потребно: 500 гр моркови 3 јајца 120 гр сирење 130 гр крем сирење 3-4 лажици мајонез 50 гр млад кромид Копар 50 гр...

На која возраст децата бараат најмногу, а родителството е најтешко

Доколку сте мислеле дека втората и третата година од животот на детето се многу тешки, почекајте да видите што следува... Неодамнешно истражување на организацијата OnePoll,...

Поради овие симптоми кај децата, родителите често се грижат, a нема потреба

Нормално е да се загрижите за вашето дете кога не се чувствува добро. Најважно е да обрнете внимание на нивните симптоми и да заклучите...

КАКО ПОБРЗО ДА ГИ ПОБЕДИТЕ НАСТИНКИТЕ И КАШЛИЦАТА КАЈ ДЕЦАТА

Сезоната на болести одамна е отворена, особено за родителите чии деца одат во градинка или на училиште. Како што опаѓаат температурите, така сè повеќе...
error: