дома тагови самоизолација

Ознака: самоизолација

Британско истражување открива: До кога инфицираните со коронавирус се заразни

Истражувањето на Империјал колеџот во Лондон покажало дека две третини од учесниците во студијата биле се уште заразни по пет дена, а четвртина биле заразни и седум дена од првиот ден...

Што значи „веројатен случај на Ковид-19“?

Веројатен случај на Ковид-19 е кога некое лице има клинички симптоми компатибилни со болеста и позитивна епидемиолошка анамнеза (остварило близок контакт со заразен пациент), а нема лабораториска потврда за болеста (позитивен...

COVID-19 може да се пренесе од човек на човек за помалку од 15 минути,...

Новиот извештај на Американскиот Центар за контрола и превенција на болести (CDC) сугерира дека коронавирусот би можел да се пренесе од човек на човек за помалку од 15 минути. Четирите главни...

Вирусот најмногу се шири во домаќинствата: Лицата без симптоми се помалку заразни од симптоматските...

Оваа анализа дава некои од првите докази дека асимптоматските инфекции се значително помалку заразни од симптоматските случаи. Исто така, ги зајакнува растечките докази за важноста на преносот во домаќинството, особено во...

Потценет е официјалниот број на случаи на COVID-19 кај децата, предупредува Американската академија за...

Според податоците, само во САД се заразени повеќе од милион деца со коронавирус Американската академија за педијатрија предупредува дека официјалниот број на случаи на COVID-19 кај децата е потценет бидејќи некои деца...

COVID-19: Кога треба да се тестирате ако сте биле во контакт со заразено лице...

Ако добиете позитивен резултат на тестот за коронавирус, а не развиете симптоми, или имате негативен резултат, сепак, треба да бидете во самоизолација 14 дена откако сте биле изложени поради периодот на...

Колку долго можеме да шириме COVID-19 пред да добиеме позитивен резултат на тестот за...

И лицата кај кои симптомите никогаш не се развиваат можат да го шират вирусот. Тоа претставува дополнителен проблем затоа што многумина не сакаат да се тестираат се додека не покажат симптоми...

Венко Филипче оди во самоизолација, работата на Министерството за здравство продолжува да се одвива...

Министерството за здравство денеска информираше дека по информацијата дека градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, кој вчера одржа состанок на кризниот штаб на Куманово на кој присуствуваше и Министерот за здравство, е...

Во услови на пандемија со КОВИД-19: Клиниката за пулмологија и алергологија со стручни препораки...

Во услови кога на глобално ниво е прогласена пандемија поради рапидно ширење на вирусот SARS-COV-2, Универзитетската клиника за пулмологија и алергологија упатува стручни препораки за лицата со хронични белодробни заболувања, кои...

Во услови на пандемија со COVID-19: МЗ со прeпорaки за хронични пациенти со ревматски...

Поради високиот ризик, овие пациенти треба да бидат во домашна самоизолација, а при контакт со други лица да ги преземат препорачаните заштитни мерки и да носат заштитна маска и ракавици, се...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посен чоколаден колач

Потребно: 1,5 чаши брашно 300 гр шеќер 60 гр какао во прав 540 мл вода 1 лажичка сода бикарбона 1 лажица сок од...

ХОРМОНАЛНА БУРА ВО ДОМОТ СЕ СЛУЧУВА КОГА МАЈКАТА ВЛЕГУВА ВО ПЕРИМЕНОПАУЗА, А ДЕЦАТА ВО...

Перименопаузата започнува на просечна возраст од 47 години, така што се повеќе мајки влегуваат во „длабока промена на идентитетот“ во исто време кога и...

КАКО ДА ИЗГРАДИТЕ СИЛНА ЕМОТИВНА ВРСКА СО ДЕТЕТО? Психолозите откриваат 3 едноставни постапки кои...

Љубовта и здравиот однос со детето се една од најголемите животни радости. Ова не само што прави да се чувствувате добро како родител, туку...

ИНТЕРВЈУ СО Д-Р ЉУБИНКА ДАМЈАНОВИЌ ПО НАСИЛНАТА СМРТ НА МАЛОЛЕТНАТА ВАЊА: Во вакви ситуации...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Јавноста е во шок и неверување по објавувањето на веста за смртта на 14-годишната Вања Ѓорчевска, деветоодделенка од ООУ „Ј.Х.Песталоци“. Последната надеж за...

КОЛКУ ЧЕСТО ДЕТЕТО ТРЕБА ДА МЕНУВА ПИЖАМИ? Меѓу родителите се води жестока расправа, а...

Расправата почнала на Редит откако еден маж прашал: „Имам мало дете и осумгодишно дете и мојата сопруга инсистира да носат чисти пижами секоја вечер,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешки крокети без пржење во масло

Потребно: 1 морков (околу 80 гр) 200 гр карфиол 450 гр мелено пилешко месо 2 лажички зачини по избор - оригано, босилек, мајчина...

ЗОШТО БЕБЕ НЕ ТРЕБА ДА СПИЕ ПОВЕЌЕ ОД 30 МИНУТИ ВО АВТО СЕДИШТЕ: Внимавајте...

Додека се возите до посакуваната дестинација, без разлика дали патувањето е кратко или долго, повеќето бебиња брзо заспиваат во седиштето во автомобилот. На родителите...

ОВОЈ ВИТАМИН ХРОНИЧНО ИМ НЕДОСТАСУВА НА ДЕЦАТА: Експертите истакнуваат како да откриете дека фали...

Едно од најчестите прашања што ми ги поставуваат родителите е како да знаат дали нивните деца ги добиваат вистинските хранливи материи, вели нутриционистката Џенифер...

СЕ ПОВЕЌЕ СЛУЧАИ НА ДЕЦА СО МИКОПЛАЗМИЧНА ПНЕВМОНИЈА: Предизвикува кашлица која може да трае...

Микоплазмична пневмонија е предизвикана од бактерија која може да се шири преку капки кога заразеното лице кашла или кива. Бактеријата може да остане во...

СТРИИ, ГРАДИ, ПОГОЛЕМИ СТАПАЛА: Седум вообичаени промени со кои се соочуваат жените по породувањето

Адријана Лима минатата година го роди синот Сајан Лиам Лемерс. По породувањето нејзиниот Инстаграм профил го преплавија коментари за нејзиниот изглед. „Направила нешто на лицето....

Ако детето има некој од овие пет симптоми, треба да прескокне одење во градинка...

Понекогаш е тешко да се одреди дали „Мамо, јас сум болен/болна“ значи дека треба да го задржите детето дома, особено за родителите кои работат. Не...

ВЕЧНА ДИЛЕМА: Во кое време треба да си легнуваат децата и колку треба да...

Времето на легнување за спиење може да биде предизвик за родителите, но добриот сон е неопходен за секое дете. Но, колку точно сон им...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ролат од моркови и сирење

Потребно: 500 гр моркови 3 јајца 120 гр сирење 130 гр крем сирење 3-4 лажици мајонез 50 гр млад кромид Копар 50 гр...

На која возраст децата бараат најмногу, а родителството е најтешко

Доколку сте мислеле дека втората и третата година од животот на детето се многу тешки, почекајте да видите што следува... Неодамнешно истражување на организацијата OnePoll,...

Поради овие симптоми кај децата, родителите често се грижат, a нема потреба

Нормално е да се загрижите за вашето дете кога не се чувствува добро. Најважно е да обрнете внимание на нивните симптоми и да заклучите...
error: