дома тагови сапун

Ознака: сапун

НЕ ЧУВАЈТЕ ВЛАЖНА, ВАЛКАНА ОБЛЕКА ВО ШКАФЧИЊА: Хигиенски препораки за ученици

Учениците, персоналот и училиштата треба да бидат известени за правилната техника за миење раце, вклучително и важноста на миењето раце пред јадење или подготовка на храна, по допирање на какви било...

Одвикнување: Штом бебето изгуби интерес за цуцла, немојте веќе да му ја нудите

Мијте ја цуцлата со вода и сапун барем еднаш на ден или секој пат кога ќе процените дека е валкана и менувајте ја на секои два месеци Деформација на забите, отежнето доење...

Бидете внимателни: Знаете ли што треба да направите ако ве касне оса?

Летните излети и денови на плажа можат многу лесно да ги расипат осите. Експертите велат дека тие не „напаѓаат“ сè додека не се почувствуваат загрозено или додека не го допрете нивното...

Ковид-19: Не правете грешки – Маската за лице може да ве зарази ако неправилно...

♦♦♦♦♦♦♦ Правилната употреба на заштитна маска може да ве заштити од коронавирус. Но, постојат правила како се користат и како се фрлаат. Доколку не ги почитувате овие правила - исто како да...

Колку долго живее коронавирусот на површини: Копчиња за лифт – 2 до 3 дена,...

Коронавирусот што го предизвикува КОВИД-19 главно се шири од личност до личност. Кога некој заразен кашла или кива, исфрла капки во воздухот кои го содржат вирусот. Здрава личност може да ги...

Штитат ли домашно направените маски од коронавирус?

Пандемијата на вирусот „Ковид-19“ се шири во САД, а со тоа и недостатокот на маски N95. Станува збoр за маски кои до неодамна беа користени за заштита од штетните честички на...

Интервју со Патриција ди Џовани, претставничка на УНИЦЕФ: Даваме сѐ од себе за да...

„Нормално е да бидеме преоптоварени со сѐ што во моментов слушаме за коронавирусот Covid-19. Разбирливо е и децата да се чувствуваат вознемирено. Децата, па дури и најмалите, чувствуваат дека се случува...

ОБИЧЕН ИЛИ АНТИБАКТЕРИСКИ: Ги миете рацете против коронавирус, но со кој сапун

Во време на пандемија на коронавирус, многумина си го поставуваат прашањето: Дали антибактериските сапуни се поефикасни од обичните сапуни? ♦♦♦♦♦♦♦ Најпрво, важно е да се разбере како вирусот се шири. „Коронавирусот се шири...

Институт за јавно здравје: КОРОНАВИРУС – Антибиотиците не делуваат на вирусите, само на...

Mитови и вистини поврзани со коронавирусот ♦♦♦♦♦♦♦ Дали домашните миленици можат да го пренесуваат новиот коронавирус (2019-nCoV)? Во моментов, нема докази дека животните - придружници/домашни миленици, како кучиња или мачки можат да бидат заразени...

Д-р Валерија Кирова-Урошевиќ: КОРОНАВИРУС – Здравите лица со носењето маски го зголемуваат ризикот да...

ПИШУВА: Д-р Валерија Кирова-Урошевиќ специјалист инфектолог ЈЗУ Универзитетска клиника за инфективни болести и фебрилни состојби  ♦♦♦♦♦♦♦ КОРОНАВИРУС SARS-CoV-2 ПРЕДИЗВИКУВАЧ НА БОЛЕСТА КОВИД 19 (2) Мерки на превенција и претпазливост ОДРЖУВАЊЕ НА ЛИЧНАТА ХИГИЕНА И КОЛЕКТИВНАТА ХИГИЕНА Е...

Најнови вести

КИСЕЛИТЕ КРАСТАВИЧКИ СЕ ТОЛКУ ВКУСНИ И ДЕЦАТА ГИ ОБОЖУВААТ: Оваа зимница може да биде...

Синтија Сас е нутриционист и регистриран диететичар со магистерски дипломи од  науката за исхрана и јавно здравје и на порталот Helth.com објави интересни забелешки...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солена сарма торта

Потребно: 1 голема зелка 1 јајце 400-450 гр мелено месо 1 кромид 1 морков 1/2 лажичка зачини за месо 100 гр ориз 2...

КОЈ НОСИ ПОДАРОЦИ, ДЕДО МРАЗ ИЛИ РОДИТЕЛИТЕ? Психолог дава одговор на прашањето кое ги...

Дедо Мраз е дел од усната традиција и чини една од фазите на детството. Токму тие фази во кои децата имаат грст илузии ги...

3 ЗНАЦИ ДЕКА ВАШЕТО ДЕТЕ Е АНКСИОЗНО: Нормално е понекогаш да биде нервозно, но...

Нормално е да вашето дете биде нервозно ноќта пред првиот училишен ден. Меѓутоа, во зависност од тоа колку ќе трае оваа нервоза, ќе препознаете...

СТУДИЈА НА 912 ДЕЦА ОТКРИЛА: Децата со постоечки атопичен дерматитис се посклони кон алергиски...

Атопичен дерматитис е распространета кожна болест кај децата. Иако тоа е примарниот фокус, неодамнешните истражувања укажуваат на поширока перспектива. Студија во „Journal of the...

СÈ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА ЖОЛТИЦА КАЈ НОВОРОДЕНЧИЊА: Одговори на често поставувани прашања...

Жолтица е жолтата боја која се гледа на кожата на многу новороденчиња. Тоа се случува кога во крвта на бебето се акумулира хемикалија наречена...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солени корпи полнети со брокула и макарони

Потребно:  400 гр брокула 3 поголеми лепињи 250 гр макарони 60 гр путер 1 кромид 2 чешниња лук 60 гр брашно 600 мл...

ОВИЕ ГРЕШКИ НА РОДИТЕЛИТЕ СКАКО НЕ ЧИНЕЛЕ: 7 возрасни лица откриле што најмногу го...

Родителството може да биде стресно - особено ако сте загрижени дека нема да направите сè како што треба. Но и родителите се само луѓе...

КАРАНИЦИТЕ НЕГАТИВНО ВЛИЈААТ НА ДЕЦАТА, НО ТЕШКО Е ДА СЕ ИЗБЕГНАТ: Психолозите откриваат во...

Расправијата содржи многу непријатни емоции и е отворен израз на гнев кон друга личност. Таа може да се сфати како комуникација која ги преминала...

МОДЕРНИТЕ ЖЕНИ СЕ ПОДОЦНА ОДЛУЧУВААТ ДА СТАНАТ МАЈКИ: Експертите за плодност откриваат осум вистини...

Повеќе жени од кога било наполнуваат 30 години без да станат мајки. Без разлика дали е тоа затоа што не можат да си дозволат или...

Ќе ве изненади причината зошто жените се пораѓаат на грб

Докажано е дека лежењето на грб го продолжува породувањето и ги забавува контракциите, но сепак повеќето жени раѓаат бебиња лежејќи на грб. Зошто? Главен...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита со гриз и павлака

Потребно: 1 пакување готови кори 250 мл крем павлака за готвење 150 гр путер 50 гр гриз За прелив: 1 литар вода 50 гр...

ДАЛИ ВИ ЧИНИ ДЕКА НИКАКО НЕ МОЖЕТЕ ДА ДОПРЕТЕ ДО ДЕТЕТО? Можеби правите една...

Колку и да се трудите, детето едноставно не ве слуша? Полесно е отколку што мислите, само треба да ги избегнувате овие 8 работи кога...

ПРВА ЗИМА НА БЕБЕТО: Како да го заштитите новороденчето на студено време?

Освен ако температурата не е екстремно ниска, под нулата, престојот на отворено им помага на доенчињата да се прилагодат на годишните времиња и циклусот...

Интервју со проф. д-р Татјана Јаќовска: АЛЕРГИИ ВО ДЕТСКА ВОЗРАСТ – тема на вториот...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Алергии во детската возраст“ е темата на вториот симпозиум организиран од Педијатриското респираторно здружение (PEDIARES), кој ќе се одржи од 10 до 12...
error: