дома тагови секс

Ознака: секс

НАВИГАЦИЈА НИЗ РАЗГОВОРОТ: Како да зборувате за секс со вашиот тинејџер

Дискусијата за секс со вашето дете тинејџер може да биде непријатна и чувствителна тема и за родителите и за тинејџерите. Сепак, отворената и искрена комуникација за сексуалното здравје е клучна за...

СЕКС ЗА ВРЕМЕ НА БРЕМЕНОСТА: Ова се одговори на прашањата кои ви е непријатно...

Жените и нивните партнери често се чувствуваат несигурни кога станува збор за практикувањето полови односи за време на бременоста. Дали сексот ќе поттикне спонтан абортус, дали партнерот може да го повреди...

Во просек, колку е потребно за жената да остане бремена?

Во просек, паровите имаат односи 78 пати од моментот кога ќе одлучат да почнат да се обидуваат па се до моментот кога ќе добијат позитивен знак на тестот за бременост. Тие...

Детето ве фатило во сексуален однос: Како да реагирате во зависност од возраста

Ги користите ли можностите додека детето спие, гледани цртани филмови, игра или учи во неговата соба? Но, што ако се разбуди, му стане здодевно или треба нешто итно да ве праша? Дознајте...

ЗОШТО ПРИ СЕКСУАЛЕН ОДНОС ПО ПОРОДУВАЊЕТО МЕ БОЛИ: 3 работи доведуваат до непријатности, што...

“Зошто никој не ми кажа дека сексуалниот однос по породувањето толку може да биде болен?“. Ова прашање си го поставуваат голем број на мајки, Иако звучи смешно, всушност е многу точно. Голем...

4 теми за кои мора да разговарате со детето пред 10. година

Можеби мислите дека на прагот од втората деценија од животот, вашите деца се сè уште неподготвени за сериозни разговори, но ова е точното време кога треба со нив отворено да разговарате...

ДУХОВИТ ПРИРАЧНИК: Пет фази на сексот по добивањето бебе

Мама Ани, пред да ги роди своите две деца, била стенд-ап комичарка. Сега, кога не си игра со своите деца и не пресоблекува пелени, пишува забавен блог во кој ги опишува...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Колку долго паровите чекаат за секс откако ќе се роди бебето?

Научниците од Уиверзитетот Сао Паоло во Бразил сакале да дознаат колку паровите вообичаено чекаат на прв сексуален однос по раѓањето на детето и дошле до изнедувачки резултати. Иако речиси на сите...

Секс во бременоста: Кога е дозволен, а кога забранет?

Проблемите со возбудата, оргазмот и задоволство по 36. недела од бременоста, ги искусиле 92 проценти од трудниците, открило истражување. Во третото тромесечје телото влагува во фаза опуштање, а често се намалува...

Осум работи од кои не треба да се откажате во бременоста

СЕКС Многу мајки веруваат дека кога ќе забременат, нивниот сексуален живот треба да исчезне додека не се роди бебето. Но, тоа не е вистина. Сексот нема да предизвика спонтан аборутс или да...

Најнови вести

КИСЕЛИТЕ КРАСТАВИЧКИ СЕ ТОЛКУ ВКУСНИ И ДЕЦАТА ГИ ОБОЖУВААТ: Оваа зимница може да биде...

Синтија Сас е нутриционист и регистриран диететичар со магистерски дипломи од  науката за исхрана и јавно здравје и на порталот Helth.com објави интересни забелешки...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солена сарма торта

Потребно: 1 голема зелка 1 јајце 400-450 гр мелено месо 1 кромид 1 морков 1/2 лажичка зачини за месо 100 гр ориз 2...

КОЈ НОСИ ПОДАРОЦИ, ДЕДО МРАЗ ИЛИ РОДИТЕЛИТЕ? Психолог дава одговор на прашањето кое ги...

Дедо Мраз е дел од усната традиција и чини една од фазите на детството. Токму тие фази во кои децата имаат грст илузии ги...

3 ЗНАЦИ ДЕКА ВАШЕТО ДЕТЕ Е АНКСИОЗНО: Нормално е понекогаш да биде нервозно, но...

Нормално е да вашето дете биде нервозно ноќта пред првиот училишен ден. Меѓутоа, во зависност од тоа колку ќе трае оваа нервоза, ќе препознаете...

СТУДИЈА НА 912 ДЕЦА ОТКРИЛА: Децата со постоечки атопичен дерматитис се посклони кон алергиски...

Атопичен дерматитис е распространета кожна болест кај децата. Иако тоа е примарниот фокус, неодамнешните истражувања укажуваат на поширока перспектива. Студија во „Journal of the...

СÈ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА ЖОЛТИЦА КАЈ НОВОРОДЕНЧИЊА: Одговори на често поставувани прашања...

Жолтица е жолтата боја која се гледа на кожата на многу новороденчиња. Тоа се случува кога во крвта на бебето се акумулира хемикалија наречена...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солени корпи полнети со брокула и макарони

Потребно:  400 гр брокула 3 поголеми лепињи 250 гр макарони 60 гр путер 1 кромид 2 чешниња лук 60 гр брашно 600 мл...

ОВИЕ ГРЕШКИ НА РОДИТЕЛИТЕ СКАКО НЕ ЧИНЕЛЕ: 7 возрасни лица откриле што најмногу го...

Родителството може да биде стресно - особено ако сте загрижени дека нема да направите сè како што треба. Но и родителите се само луѓе...

КАРАНИЦИТЕ НЕГАТИВНО ВЛИЈААТ НА ДЕЦАТА, НО ТЕШКО Е ДА СЕ ИЗБЕГНАТ: Психолозите откриваат во...

Расправијата содржи многу непријатни емоции и е отворен израз на гнев кон друга личност. Таа може да се сфати како комуникација која ги преминала...

МОДЕРНИТЕ ЖЕНИ СЕ ПОДОЦНА ОДЛУЧУВААТ ДА СТАНАТ МАЈКИ: Експертите за плодност откриваат осум вистини...

Повеќе жени од кога било наполнуваат 30 години без да станат мајки. Без разлика дали е тоа затоа што не можат да си дозволат или...

Ќе ве изненади причината зошто жените се пораѓаат на грб

Докажано е дека лежењето на грб го продолжува породувањето и ги забавува контракциите, но сепак повеќето жени раѓаат бебиња лежејќи на грб. Зошто? Главен...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита со гриз и павлака

Потребно: 1 пакување готови кори 250 мл крем павлака за готвење 150 гр путер 50 гр гриз За прелив: 1 литар вода 50 гр...

ДАЛИ ВИ ЧИНИ ДЕКА НИКАКО НЕ МОЖЕТЕ ДА ДОПРЕТЕ ДО ДЕТЕТО? Можеби правите една...

Колку и да се трудите, детето едноставно не ве слуша? Полесно е отколку што мислите, само треба да ги избегнувате овие 8 работи кога...

ПРВА ЗИМА НА БЕБЕТО: Како да го заштитите новороденчето на студено време?

Освен ако температурата не е екстремно ниска, под нулата, престојот на отворено им помага на доенчињата да се прилагодат на годишните времиња и циклусот...

Интервју со проф. д-р Татјана Јаќовска: АЛЕРГИИ ВО ДЕТСКА ВОЗРАСТ – тема на вториот...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Алергии во детската возраст“ е темата на вториот симпозиум организиран од Педијатриското респираторно здружение (PEDIARES), кој ќе се одржи од 10 до 12...
error: